کشاورزی حفاظتی رویکردی برای مدیریت اکوسیستم است


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، علیرضا یزدانی روز چهارشنبه در نشستی در راستای تبادل تجربیات احیای دریاچه ارومیه با محورهای کلیدی تالاب های باختر، تاکید کرد که به عنوان بخشی از در بحث تالاب ها باید برنامه حفاظت از کشاورزی انجام شود. در واقع روشی برای مدیریت اکوسیستم های کشاورزی است که منجر به کشاورزی پایدار، افزایش بهره وری و امنیت غذایی می شود.

یزدانی با اشاره به اینکه استان فارس یکی از استان های پیشرو در زمینه حفظ کشاورزی است، گفت: در این نوع کشاورزی سه اصل وجود دارد که عبارتند از کاهش کاشت، کشت محصولات زراعی و استفاده از گیاهان پوشاک. و زراعت آثار را کاهش می دهد. مصرف آب، هزینه های تولید و استفاده از سموم شیمیایی با محیط زیست مرتبط است.

به گفته وی صرفه جویی در کشاورزی در نقاط مختلف کشور بین ۲۰ تا ۲۵ درصد مصرف آب را کاهش می دهد و پیش از این در کشورهایی که با بحران آب مواجه بودند از این روش استفاده می شد اما امروزه تمام دنیا و حتی کشورهای پرآب مانند سوئیس از این روش استفاده می کنند. آنها برای حفاظت از کشاورزی دستور کار ایجاد کرده اند.

یزدانی تصریح کرد: یکی از اصول کشاورزی حفاظتی تناوب زراعی است که منجر به کاهش آفات و بیماری ها و کنترل علف های هرز و در نتیجه مصرف سموم شیمیایی در سطح کشاورزی می شود. موضوعی که در بحث توسعه پایدار و تالاب ها دنبال می شود.

وی افزود: کاهش دمای سطح خاک، دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای و حداقل جابجایی خاک با استفاده از کشاورزی حفاظتی قابل دستیابی است.

فکر کردن به راه حل برای مشکلات آب بر اساس استفاده کنندگان

یزدانی بحران آب و اشتغال را دو چالش بزرگ کشور عنوان کرد و افزود: موسسه منابع جهانی پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۴۰ بسیاری از کشورها از جمله ایران با فشار شدید آب مواجه خواهند شد، کاربر محور باشید. ماندن

وی بیان کرد: در سال های اخیر روند کاهش بارندگی، افزایش دما منجر به از دست رفتن تبخیر، تنفس و منابع تجدیدپذیر آب شده است که هشداری است که باید این مشکلات را برطرف کنیم، برای حمل حساس باشید.

این مقام مسئول بحران آب، تخریب خاک، کمبود مواد آلی و تغییرات اقلیمی را از چالش های عمده بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: سرعت بیابان زایی در کشور بسیار بالاست و این بیابان ها کانون توجه ریزگردها هستند. قادر است، بنابراین، کویر پایدار است. باید پیشرفت را دنبال کرد.

یزدانی تصریح کرد: توسعه پایدار دارای سه رکن اصلی «جامعه، محیط زیست و اقتصاد» است.

مشارکت نهادهای مسئول برای احیای فقرا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس همچنین از تشکیل جلسه ای با شرکای کلیدی منطقه تالاب بخشگان در شهرستان شیراز برای تبادل تجربیات احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: مشارکت در بازسازی بر اساس طرح جامع. . مرطوب توصیه می شود.

مجتبی دهقانپور تصریح کرد: به دنبال عبرت گرفتن از دریاچه ارومیه و تالاب های اطراف آن برای تالاب های بخشگان هستیم بله و خیر. تنها یک نهاد را به عنوان امانت دار در نظر بگیرید.

وی با اشاره به اینکه مشارکت جوامع محلی در گام بعدی با نگاه مثبت نیاز است، تصریح کرد: با نگاه مثبت انسان ها باید با انعطاف و ملایمت از محیط استفاده کنند و در صورت بروز اختلال در محیط، قابل جبران است. و توسط این جامعه بشری اقدامات حمایتی در نظر گرفته می شود و راه حلی مشارکتی در این راه دنبال می شود، یعنی کار با مردم، توسط مردم و برای مردم و جوامع محلی باید ایفای نقش کنند. در طراحی، تدوین، اجرا و حتی ارزیابی نتایج پروژه ها.

دهقان پور افزود: برای احیای تالاب های غرب باید رابطه انسان و محیط زیست را به گونه ای تعریف کنیم که هر دو از یکدیگر بهره مند شوند.

این مقام مسئول بیان کرد: مهم ترین موضوع در احیای تالاب این است که منافع حفاظت از محیط زیست باید با منافع اقتصادی بهره برداران و جوامع محلی مرتبط شود.

دهقانی پور با بیان اینکه محیط زیست یکی از مهم ترین بخش های توسعه پایدار و رکن اساسی توسعه زندگی است، از این رو باید در هر برنامه ای به شرایط زندگی مردم محلی توجه شود، گفت: کشاورزی روستایی، کشاورزی و روستاها . سفری از برنامه های پیشنهادی این است که برای اجرای این برنامه ها به همکاری نهادهای مختلف از جمله جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، کار و رفاه اجتماعی نیاز است.

نشستی به منظور تبادل تجربیات بازسازی دریاچه ارومیه با دست اندرکاران کلیدی تالاب بخشگان، ۵ و ۶ مهرماه در تالار جهادی دانشگاه شیراز برگزار شد.

انتهای خبر
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید