کرملین: پوتین و رئیس جمهور درباره تحولات اخیر گفتگو کردند


به گزارش خبرگزاری فارس، روسای جمهور ایران و روسیه بعدازظهر چهارشنبه در تهران درباره آخرین تحولات برجام گفتگو کردند.

ریانووستی به نقل از کرملین گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، تلفنی برای حمایت از تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند.

کرملین جزئیات بیشتری از تماس روسای جمهور ایران و روسیه ارائه نکرد.

بر اساس این گزارش، لغو تحریم ها در وین چند ماه به تعویق افتاد. دولت آمریکا از ابتدای مذاکرات بارها سعی کرده است به جای پیشنهاد ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، طرف های مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

غرب و بویژه آمریکا در پی توقف مذاکرات وین، به جای اجرای تعهدات خود در احیای برجام، از تاکتیک های رسانه ای و روانی مختلف برای متهم کردن ایران استفاده کرده است. آنها اولین کسانی بودند که مدعی شدند روسیه در مذاکرات با اوکراین بر سر جنگ مانع ایجاد کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود گفت: درخواست مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام به قوت خود باقی است و این موضوع مانعی برای ادامه برجام نیست. صحبت می کند. کشورها موضوع ایران را مطرح کرده و مدعی شده‌اند که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی، مذاکرات را به تاخیر انداخته است.

همچنین سه کشور اروپایی روز سه شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی درباره برنامه جامع اقدام مشترک صادر کردند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا می خواهند آخرین گزارش مدیرکل و معاونش رافائل گروسی را در مورد مسائل فنی بپذیرند. ما از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گزارشی درباره تعهدات ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک، علیرغم محدودیت‌های مربوط به صدور گواهینامه و فعالیت‌های نظارتی در ایران، سپاسگزاریم.» (جزئیات بیشتر)

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی از بسته شدن تعدادی از دوربین ها در ایران خبر داده است.
در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که جمهوری اسلامی ایران همکاری گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد و آن را وظیفه ایران می‌داند. از این رو، تصمیم گرفته شد به دستور مقامات مربوطه، از امروز عملیات دوربین های اندازه گیری خطوط سطحی OLEM غنا و فلومتر اداری متوقف شود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید