کربلا میزبان بالاتر از پاریس و لندن و رم!


گروه تاریخ خبرگزاری فارس – امین رحیمی: گردشگری بخش مهمی از درآمد کشورهای انگلیس، فرانسه و ایتالیا است و سال ها و دهه ها برای آن برنامه ریزی، نقشه برداری، زیرساخت ها و تبلیغات می کنند. به این ترتیب پاریس ۱۸ میلیون گردشگر در سال، لندن حدود ۱۵ میلیون گردشگر و رم ۹ میلیون گردشگر دارد، اما بالاتر از همه آنها کربلاست که تنها در ده روز میزبان بیش از ۲۰ میلیون گردشگر است. حالا چطور است که کربلا بدون زیرساخت و بدون تبلیغات و بدون هزینه میزبانی این همه مهمان دارد؟ راز این است: “عراقی ها می دانند چگونه میزبانی کنند، آنها از کودکی آموزش دیده اند تا آغوش خود را باز کنند و زائران را فارغ از ملیت، رنگ و زبان در آغوش بگیرند… در میانه راه “در می ایستند و مردم را به چادر دعوت می کنند. درخواست، آرزو و ابراز خرسندی از پذیرش دعوت، راه عراقی هاست. آنها هر کاری که در توان دارند انجام می دهند و به میهمان احترام می گذارند.»

میزبانان چه کسانی هستند؟

با نگاهی به شهرهای توریستی جهان، با مقایسه مراسم اربعین با یک مراسم مذهبی، می توان به میزبانی مراسم حج در عربستان سعودی اشاره کرد. عربستان سعودی که مسئولیت برگزاری مراسم حج را بر عهده دارد و دارای وزارت حج است، دهه ها را صرف فراهم کردن زیرساخت های حج کرده و در نتیجه تنها میزبان دو میلیون زائر است. .

البته تفاوت های دیگری نیز وجود دارد; عربستان تعداد زائران حج را از صفر تا ۱۰۰ نفر می دهد و هزینه های بالایی از زائران می گیرد و از این مراسم درآمد زیادی کسب می کند، اما میزبان و پذیرای مردم کربلا و عراق است. زائران حرم حسین(ع) مجانی و از جیب خود خرج می کنند این گونه اند: «بیشتر مردم موکب و خیمه کشاورزند و باغ خرما دارند، سالهای خود را به سختی می گذرانند. از ماه صفر برای حدود دو هفته بهترین غذاها را تهیه می کنند که حتی در تمام سال هم موجود نیست و وقت و هزینه برای پذیرایی از زائران شبانه روز خرج می کنند… در خانه های برخی شهرها برای افراد بسیار غنی و فقیر پذیرای زائران است. و خانه و اموال خود را در اختیار زائران می گذارند.

آن روز دیر نیست

بیش از یک دهه است که تعداد زائران و میهمانان کربلا از تمام شهرهای جهان بیشتر است و خوشبختانه کشور عراق نهاد کافی برای این تعداد زائر و مهمان ندارد و وضعیت به شرح زیر است. . مشکلاتی که در سال‌های اخیر برای زائران کربلا و مراسم اربعین به وجود آمده به دلیل زیرساخت‌های ضعیف در عراق از جمله ناهماهنگی سیستم حمل‌ونقل عمومی در دو طرف مرز است که سالانه بر تعداد آن افزوده می‌شود. زائران، ناآرامی های سیاسی در کشور، عدم خدمت رسانی در مرز عراق و نبود گیت های ورودی برای مرزبانان عراقی.

کشور عراق کاستی هایی دارد که امسال زائران را با مشکل جدی مواجه می کند، اما اگر کربلا باشد و نام و یاد حسین (ع) در دل و جانشان باشد، هنوز برای کربلا دیر نیست. ایجاد شد. . محل ملاقات جهان و عراق بزرگترین و بهترین میزبان جهان است

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید