چگونه قند خون را کاهش دهیم "تشدید شود"

وقتی قند خون “بالا” دارید چه باید کرد؟ ممکن است دارو یا تزریق انسولین را فراموش کرده باشید، فراموش کرده باشید یا به اندازه کافی مصرف نکرده باشید. ممکن است انسولین شما آسیب دیده باشد. یا شاید شما شیطون و بی قرار هستید – حتی کمی پرخوری می تواند باعث افزایش قند خون شود.

قند خون بالا چیست و چگونه آن را می شناسیم؟

همیشه باید قند خون خود را آزمایش کنید دو ساعت بعد از غذا یا میان وعده. هر چیزی بیش از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۵ میلی مول در لیتر) در آن زمان زیاد است، اما “سنبله” هر چیزی بیش از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۰ میلی مول در لیتر) است.

چه کاری باید انجام دهید؟ این بستگی به نوع ۱ یا ۲ شما دارد.

اگر نوع ۱ هستید:

هر چیزی بالاتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۴ میلی مول در لیتر) حداقل به آزمایش کتون نیاز دارد.

(اگر به تازگی دیابت نوع ۱ شما تشخیص داده شده است، واقعاً باید خود را در مورد کتون ها آموزش دهید. آنها محصولات جانبی سمی چربی سوزی برای انرژی به جای قند هستند. می توانید وجود کتون ها را با نوارهای آزمایش ادرار تشخیص دهید.)

در صورت وجود کتون، ورزش نکنید تلاش برای کاهش سطح گلوکز در خون. شما کتون دارید زیرا انسولین وجود ندارد. این بدان معنی است که قند نمی تواند متابولیزه شود. حتی بدتر از آن، بدن شما برای انرژی برای ورزش و تولید کتون های بیشتری چربی می سوزاند.

آب فراوان بنوشید و چیزی نخورید. با پزشک خود تماس بگیرید تا بفهمید که آیا اکنون باید انسولین مصرف کنید (که احتمال دارد) و چه مقدار. پزشک شما می خواهد سطح قند خون و نوار کتوژنیک شما را بداند. او همچنین ممکن است از شما بخواهد که به بیمارستان یا کلینیک بروید.

کتون های بالا می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی یا “DKA” شود که ظاهری برافروخته دارد.

کم آبی، خستگی، شوک و در نهایت از دست دادن هوشیاری. DKA شدید فورا مورد نیاز است

و مراقبت های پزشکی تخصصی

اگر قند خون شما کمتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است اما بالاتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۵ میلی مول در لیتر) است، از نزدیک بررسی کنید که آیا بیش از ۲ ساعت از غذا خوردن گذشته است یا خیر. اگر چنین است، به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا و چقدر باید انسولین اصلاحی مصرف کنید. اگر هنوز دو ساعت نگذشته است، یک لیوان بزرگ آب بنوشید و بعداً دوباره قند خون خود را چک کنید.

اگر نوع ۲ هستید:

چیزی به عنوان سطح گلوکز خون بالای ۵۰۰-۶۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۲۸-۳۳ میلی مول در لیتر) وجود دارد که به آن “وضعیت هایپرگلیسمی” (HHS) می گویند. علائم مشابه DKA شروع می شود. این سطوح بالا می تواند منجر به کما و مرگ شود.

خوشبختانه این به دلیل قند خون بالا نیست. HHS نتیجه افزایش و افزایش قند خون در طول زمان است، حداقل در طی چند روز، اگر نه هفته ها. آزمایش منظم – حتی اگر یک بار در روز باشد – باید افزایش سطح قند خون را خیلی قبل از رسیدن به HHS تشخیص دهد.

DKA معمولاً برای بیماران دیابتی نوع ۲ نگران کننده نیست. آنها معمولاً قادر به تولید مقداری انسولین و استفاده کافی از آن برای جلوگیری از سوزاندن چربی برای انرژی و محصولات جانبی کتوژنیک هستند.

با این حال، اگر قند خون شما نزدیک به ۵۰۰-۶۰۰ میلی گرم در دسی لیتر افزایش یابد، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید. او ممکن است توصیه کند که فوراً به بیمارستان بروید.

اگر دو ساعت پس از صرف غذا، میزان خواندن شما بیش از ۳۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۹.۵ میلی مول در لیتر) باشد، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است مجبور نباشید به بیمارستان بروید، اما اقدامات اصلاحی باید تحت نظر و مراقبت پزشک انجام شود.

اگر سطح قند خون شما آنقدر بالا نیست اما دو ساعت پس از غذا خوردن همچنان (بالاتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر) بالا می رود، باید کارهایی را انجام دهید و نباید انجام دهید.

ورزش نکن، به سوزاندن قند اضافی فکر کنید. احتمال بیشتری وجود دارد که باعث شود کبد شما گلوکز بیشتری را در جریان خون شما آزاد کند و سطح شما را بالاتر ببرد نه پایین تر.

برای کمک به کلیه ها و کبد، مقدار زیادی آب بنوشید.

اگر تشنج ها مکرر هستند، حتما قبل و بعد از میان وعده ها و وعده های غذایی، قند خون خود را مرتب چک کنید. سوابق دقیقی از زمان، مقدار انسولین، در صورت وجود، و آنچه که خورده‌اید، نگه دارید. ببینید آیا می توانید علل قند خون بالا را شناسایی کرده و از آن پیشگیری کنید.

البته اگر شیطون هستید، کسی جز خودتان مقصر نیست. خوب باشید و نه تنها از هیپرگلیسمی، بلکه از عوارض دیابت در آینده جلوگیری کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر