چگونه زخم های دهان را درمان کنیم؟


گروه پزشکی خبرگزاری فارس:با فرا رسیدن تابستان حکایت عرق ریختن و سوزش و گرمای گوسفندان داغ می شود. وضعیتی ناخوشایند و دلگیر که مرد را آزار می دهد و برای رهایی به هر دری می زند.

مشکل سوزش دهان زمانی رخ می دهد که دهان تولید شده توسط غدد دهان به دلیل بسته شدن منافذ سطح پوست قادر به خروج و تبخیر نباشد. این امر باعث می شود که غشاهای مخاطی در لایه های زیرین پوست باقی بمانند و باعث ایجاد التهاب سطحی در پوست به نام دهان یا دهان می شود.

خارش پوست معمولی یک مشکل بسیار رایج است که با خنک کردن بدن، نوشیدن آب کافی، حمام یخ یا یک درمان خانگی ساده قابل حل است. اما در برخی موارد به دلیل حمله باکتری های بیماری زا که از قبل روی سطح پوست وجود دارند، ایجاد می شود. در چنین مواردی علاوه بر درمان اولیه، استفاده از آنتی بیوتیک نیز ضروری خواهد بود اما تشخیص بر عهده پزشک است.

علل سوختگی پوست چیست؟

دلایل زیادی برای بثورات پوستی وجود دارد. اما دلایل اصلی این التهاب پوستی به شرح زیر است:

هوای بسیار گرم یا مرطوب

قرار گرفتن طولانی مدت فرد در معرض هوای گرم یا مرطوب، به منظور افزایش سریع ضربان دهان و خیس شدن بدن از دهان به حدی که تمام منافذ پوست بسته می شود، یکی از عوامل اصلی جوش های پوستی است.

بثورات پوستی مشکل بسیار رایجی است که با خنک کردن بدن، نوشیدن آب کافی، حمام یخ یا یک درمان خانگی ساده قابل حل است.

لباس گرم و تنگ بپوشید

پوشیدن لباس های گرم یا تنگ که از تماس کافی پوست با هوا جلوگیری می کند یکی دیگر از دلایل ایجاد بثورات پوستی است.

استفاده بیش از حد از محصولات بهداشتی پوست

استفاده مداوم از محصولات بهداشتی پوست مانند کرم های ضد عفونی کننده، رول های ضد تعریق یا لوسیون های چرب و سنگین بیش از حد یکی دیگر از علل ایجاد زخم های دهان است. اکثر این محصولات علاوه بر ضد تعریق، حاوی روغن های خاصی هستند که منافذ باز پوست را کاملا می پوشانند.

همان منافذی که قطرات دهانی را از سطح پوست تولید می کنند. بنابراین یکی از دلایل ایجاد آفت دهان در زیر پوست و بدن استفاده مکرر و زیاد از این گونه محصولات است.

عدم تحرک

یکی از رایج ترین مشکلات بیمارانی که نمی توانند از رختخواب خارج شوند، التهاب پوست است. به عنوان مثال، افرادی که به دلیل کهولت سن، ناتوانی جسمی، ناتوانی شدید، جراحی بزرگ در طول دوره نقاهت طولانی یا سایر مشکلات مشابه، عدم تماس زیاد با هوا و دهان، بیشتر وقت خود را در طول روز و شب در رختخواب می گذرانند. این افراد در لایه های زیرین پوست قطرات دهانی می گیرند که باعث تورم پوست می شود.

در محیط بد تمرین کنید

افرادی که برای مدت طولانی در محیط های نامساعدی که جریان هوا وجود ندارد ورزش می کنند بیشتر از سایر ورزشکاران دچار خارش یا خارش پوست می شوند. گرمای بیش از حد، اغلب پوشیدن لباس های ورزشی تنگ برای مدت طولانی و تعریق مداوم و تماس ناکافی پوست با هوا، این دسته از افراد آسیب بیشتری به پوست دهان وارد می کنند.

وزن شدید

پوست افرادی که اضافه وزن دارند به میزان زیادی عرق می کند. دلیل این امر رقابت شدید پوستی بین قسمت های چربی بدن است. ضمن اینکه خود مشکل چاقی باعث افزایش دمای بدن این افراد و در نتیجه تعریق بیشتر می شود.

انواع مختلف دهانشویه چیست؟

انواع مختلفی از زخم های دهان وجود دارد. لکه های دهان یا پوست که به عنوان مالاریا یا مالاریا نیز شناخته می شوند، بر اساس عمق لوله های دهان بسته به دلیل باقیمانده غشاهای مخاطی زیر پوست طبقه بندی می شوند. البته علائم و نشانه ها برای هر یک از این موارد متفاوت است.

دهان کریستالی

این نوع دهان خفیف ترین شکل خارش پوست است. اگر دهانشویه در سطح بالایی از پوست نگه داشته شود، تنفس کریستالی در بدن ایجاد می شود. این نوع دهان با تب پر از مایع یا چرک مشخص می شود که به راحتی شسته می شود.

یک دهان خنده دار

این نوع دهان در لایه های زیرین پوست تشکیل می شود. سپس به صورت لکه هایی مانند التهاب ثانویه پوست ظاهر می شود. به همین دلیل به آن دهان سنگی می گویند.

احساس سوزش و خارش پوست در چنین دهان سوزشی بارزتر است. علائم دهان درد روی پوست، نواحی قرمز، متورم یا برجستگی های قرمز است که باعث می شود فرد احساس خارش کند.

دهان تمیز

این نوع خاص نسبت به دهانشویه کمتر رایج است. اما اگر منافذ خارش دار سطح پوست به دلیل همراهی باکتری های بیماری زا تمیز شوند، دهان تمیز ایجاد می شود. این مدل از ضد تعریق آزاردهنده است و باید با آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک درمان شود.

نفس عمیق

اول از همه، این نوع خاص از دهان در عمیق ترین لایه های پوست رخ می دهد. بر خلاف فرآیند التهابی طبیعی، التهاب عمیق در فرآیندی در پوست رخ می دهد.

یعنی اگر دهان شسته نشود و به مدت طولانی روی پوست بماند، پس از مدتی دوباره به پوست باز می گردد. این فرآیند باعث ایجاد زخم های شدید گوشتی رنگ می شود که به آن زخم های سوختگی عمیق می گویند.

آیا سوزش دهان عوارضی دارد؟

تنها زمانی می توان گفت که عرق کردن عوارض جانبی دارد که مشکل پوست ناشی از طول باشد. در غیر این صورت با رعایت چند دستورالعمل ساده یا استفاده از روش های خانگی کم هزینه و ارزان می توان آن را حل کرد.

راه های پیشگیری از جوش های پوستی

با چند نکته ساده می توانید از این مشکل پوستی جلوگیری کنید.

از تماس طولانی مدت در هوای گرم خودداری کنید

البته دمای بدن ارتباط مستقیمی با دهان دارد. دهان نیز به دلیل سفت شدن دهان و انسداد لوله های دهان در پوست ایجاد می شود، بنابراین ساده ترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که در روزهای گرم تا حد امکان از آفتاب دوری کنید. این بدان معناست که اجازه ندهید بدن شما بیش از حد گرم شود و برای خنک شدن نیاز به دهان داشته باشید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

به عبارت ساده، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. این باعث می شود بدن خنک بماند و کمتر عرق کند. همچنین نوشیدن آب کافی پوست را خشک و آسیب دیده نگه می دارد. بنابراین، تعریق زیاد باعث تورم یا عمیق شدن دهان نمی شود.

از لباس های نخی استفاده کنید

این هم برای لباس اصلی و هم برای لباس زیر صادق است. همانطور که قبلا ذکر شد، پوشیدن بیش از حد پوست با لباس یا تماس ناکافی پوست با هوا می تواند باعث پوسته شدن یا خراب شدن پوست شود.

بنابراین پوشیدن لباس زیر نخی یا جوراب در تمام فصول به خصوص در هوای گرم توصیه می شود. این لباس ها اغلب تنگ نیستند. به دلیل وجود الیاف طبیعی اجازه می دهند پوست با هوا تماس پیدا کند. آنها خنک تر از پارچه های مصنوعی هستند. آنها بدن را بیش از حد گرم نمی کنند. همچنین باعث سوختگی و پارگی روی پوست نمی شوند.

بعد از فعالیت بدنی شدید و تعریق با آب گرم حمام کنید

یکی از راه های پیشگیری از جوش های پوستی پس از فعالیت بدنی شدید، دوش گرفتن با آب نرم و سرد است. این در ابتدا باعث خنک شدن بدن می شود که فعالیت غدد دهان را به شدت کاهش می دهد. سپس پوست را تمیز می کند و منافذ آن را باز می کند تا دهان را خارج کند.

استفاده از ویتامین E

در برخی موارد کمبود ویتامین E در بدن باعث می شود که غدد پوست به درستی کار نکنند و در نتیجه دچار سفتی و سفت شدن پوست شوید. در برخی موارد، پزشکان مصرف ویتامین E در رژیم غذایی را برای جلوگیری از زخم های دهان توصیه می کنند. نکته مهم در این زمینه این است که ویتامین ها باید همیشه زیر نظر پزشک مصرف شوند و از مصرف خودسرانه آنها خودداری کنید.

محیط را خنک نگه دارید

عرق کردن در هوای گرم رایج است، چه در داخل خانه یا خارج از منزل. به همین دلیل در این شرایط پوست ها بیشتر متورم می شوند.

برای برخی افراد، حتی در هنگام خواب نیز می تواند بسیار عرق کند. بنابراین بهترین کار این است که همیشه یک وسیله خنک کننده ساده مانند فن داشته باشید که در هوای گرم یا در هوای مرطوب و مرطوب کار می کند. بنابراین جریان هوا و تهویه از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری می کند.

درمان های خانگی برای زخم های دهان

با آب یخ یا تکه های یخ فشار دهید

به طور کلی خنک کردن پوست آسیب دیده از طریق دهان اولین راه برای درمان خارش و التهاب است. پس بهتر است یا دوش یخ بگیرید یا کیسه ای آب یخ در ناحیه دهان قرار دهید. می توانید چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید، سپس آن را روی پوست سوخته قرار دهید.

پوست را با محلول جوش شیرین تمیز کنید

یکی از تخصص های جوش شیرین، پاکسازی سطح پوست است. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک فنجان آب سرد حل کنید تا لوله های بسته در پوست باز شوند. سپس این محلول را با یک پارچه نخی تمیز روی نواحی سوخته بمالید.

بگذارید پارچه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب و جوش شیرین روی پوست بماند. این روش یکی از بهترین راه های درمان آفت دهان در کودکان است.

ژل آلوئه ورا را در نواحی دهان پاک کنید

آلوئه ورا گیاهی است که ویژگی های زیادی دارد. یخ زدگی و مشکلات سطحی پوست یا سوختگی های اولیه از جمله این خواص هستند. همچنین در صورت خارش پوست می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. کافی است ژل آلوئه ورا را به مدت ۲۰ دقیقه روی نواحی دهان بمالید، سپس دوش آب سرد بگیرید.

از گلاب استفاده کنید

گلاب به تعادل pH پوست کمک می کند. می توانید آب و گلاب را به نسبت مساوی مخلوط کنید و کمی عسل اضافه کنید. سپس مخلوط را به شکل یخ قرار داده و در فریزر قرار دهید. پس از خنک شدن، تکه یخ را در یک پارچه نخی تمیز بپیچید و آن را در دهانه قرار دهید.

از پماد کالامین یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید

در برخی موارد شدت التهاب پوستی ناشی از دهان به حدی است که سوزش و خارش آن غیر قابل تحمل است. از آنجایی که اکثر درمان های خانگی برای درد دهان نیاز به زمان و تکرار دارند تا به خوبی جواب دهند، اگر شدت دهان شما بسیار زیاد است، می توانید از پماد برای سوزاندن دهان استفاده کنید.کلمنس“یا خامه”هیدروکورتیزون“استفاده.

این دو محصول را می توانید بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کنید و تا زمانی که وضعیت پوستتان بهبود پیدا کند از آنها استفاده کنید و این بهترین درمان برای زخم های دهان است.

درمان خوراکی با استفاده از صابون آنتی باکتریال در منزل

یکی از شایع ترین عوارض دهانشویه بعد از عفونت است، بنابراین در اولین مرحله زمانی که احساس می کنید بدنتان در حال سوختن است، بهتر است از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید.

نکته مهم هنگام استفاده از صابون آنتی باکتریال این است که اگر پوست شما زخمی نیست این کار را انجام دهید. در غیر این صورت با التهاب زیادی مواجه خواهید شد و بهتر است از این روش استفاده نکنید.

انتهای پیام/