چمنیان: تیم امید فاقد سبک تاکتیکی و تمرکز است/ کاش با مهدوی کیا یک مربی ایرانی تاثیرگذار داشتم


عباس دودکش ها وی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره شکست دو بر صفر تیم فوتبال کشورمان مقابل ترکمنستان در پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا گفت: به دلیل بازی نگران کننده ای که تیم ما مقابل قطر انجام داد. شکست مقابل ترکمنستان “قابل پیش بینی بود. با وجود اینکه بازیکنان خوبی داریم اما در روز بازی با قطر هیچ نشانه ای به عنوان تیم ندیدیم. موفقیت یک تیم در یک تورنمنت هماهنگی و اتحاد است، اما تیم ما این کار را نکرد. در بازی اول آن ظاهر و احساس را ندارم.

وی افزود: در نیمه اول هم مقابل ترکمنستان گل داشتیم اما در کدام قسمت زمین؟ گرفتن توپ در زمین خانگی یا در یک سوم میانی در شرایطی که حریف برگشته است به معنای پیروزی نیست. توپ را بیشتر در زمین خودمان و بین بازیکنان خط دفاعی جابه جا می کردیم و کمتر در خط حمله خطرناک ظاهر می شدیم و هر ۳-۲ یک موقعیت برای زدن یک گل پیدا می کردیم. همچنین چالش های بزرگی در ایجاد موقعیت های گلزنی و تنوع تاکتیکی مانند بازی قطر و ترکمنستان داشتیم. تیم ما در هر دو بازی سبک و استراتژی تاکتیکی برای رسیدن به دروازه حریف را نداشت و امیدواریم در بازی آخر هم چنین مشکلاتی مقابل تیم قدرتمند ازبکستان به وجود نیاید.

سرمربی سابق تیم ملی جوانان کشورمان درباره اینکه آیا این مشکلات عملکردی است یا خیر کارکنان برگشتنمرحله یا آمادگی نامناسب تیم امید پاسخ داد: عوامل مختلفی در این امر موثر است. یکی از مشکلاتی که تیم های ما در دوره های مختلف با آن مواجه هستند، عدم برگزاری بازی های تدارکاتی است. این یک مشکل دائمی است. تیم‌های امید ما و حتی بزرگسالان وقتی می‌خواهند در تورنمنت‌های بزرگ شرکت کنند، این چالش را دارند و مطمئناً در بازی‌های بزرگ به دردشان می‌خورد.

دودکش ها وی افزود: با این وجود باید ترجیح فنی و فردی جوانانمان را مقابل قطری که در این تورنمنت حضور داشتند نشان دهیم یا ترکمنستانی که همیشه سطح پایینی از فوتبال ما داشته است. در این دو بازی نباید چالش می کردیم. همیشه دغدغه مشکلات ازبکستان، ژاپن، کره جنوبی و تیم های برتر را داشتیم اما الان تیم ما مقابل ترکمنستان مشکل دارد!

وی با اشاره به اینکه مهدی مهدویکایا مدعی بود در مسابقات قهرمانی آسیا با تیمی پنج ساله بازی کرده است اما بازیکنان ترکمنستانی به اندازه ایران سن دارند، گفت: ربطی به کمبود ندارد. عمر: اکثر اعضای تیم امید فعلی ما در لیگ برتر بازی می کنند و در دوران دبیرستان نیز در تیم ملی حضور داشتند، حتی در دوران جوانی با من همکاری داشته اند و بر این اساس در مسابقات مختلفی حضور داشته اند.

یکی از کارشناسان برجسته فوتبال کشورمان گفت: بخشی از این تمرکز می تواند ناشی از شفافیت برنامه های تاکتیکی باشد. وقتی همه چیز مشخص باشد، آرامش بیشتر می شود و همه به یک هدف و برنامه مشترک فکر می کنند. یکی از نشانه های عدم توجه تیم امیدوار ما در نیمه دوم بازی با ترکمنستان این بود که کارت های زرد و حتی قرمز زیادی گرفتیم و عدم تمرکز در بازی بسیار موثر بود.

دودکش ها گفت: اگر در کارکنان تیم امید یکی دو مربی تاثیرگذار خانگی با مهدوکیا داشت که می توانستند به خوبی با بازیکنان ارتباط برقرار کنند که این به نفع تیم ما بود. در فاصله بازی قطر و ترکمنستان باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است. جامعه فوتبال انتظار داشت تیم ما در بازی دوم با هماهنگی بیشتری بازی کند. تیم هایی که آمادگی کمتری در مسابقات دارند کیفیت بازی بالاتری دارند. برای چنین تیمی بازی اول و دوم در هر تورنمنت مانند یک بازی تدارکاتی برای بچه ها بود و هماهنگی و شرایط تیم به تدریج بهتر می شد، اما در مقابل ترکمنستان به امید چنین وضعیتی ندیدیم.

به پایان برسد پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید