پس از دو سال وقفه، مراسم سنتی تغییر تاریخ در روز عاشورا برگزار می شود


به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، مراسم تغییر تاریخ های سنتی روز عاشورا پس از دو سال تاخیر با حضور شیفتگان سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد.

سنت ۳۰۰ ساله تعویض نخل در شامگاه عاشورا صورت می گیرد و در کنار این نخل غول پیکر ۱۸ کتری و دو گوشواره وجود دارد که توسط عزاداران تعویض می شود.

در این مراسم تابوت امام حسین (ع) علامت گذاری می شود و بدین ترتیب در میان ازدحام مردم به حرکت در می آید. در زوار مردم به درخت خرما نذری می دهند و این پارچه های رنگارنگ را به شاخه های درخت خرما می بندند و هر شاخه نخل را یک نفر بلند می کند.

لازم به ذکر است که گذاشتن پایه درخت خرما افتخار بزرگی است که قبلاً نصیب هر فردی نمی شد. سمت تصرف پایه نخل به پسر بزرگ خانواده به ارث می رسد و در حال حاضر خانواده سابق عروس، پایه نخل را در اختیار دارند.

نخل انداختن از رسم قدیمی در مرکز ایران است و مردم بریدن نخل را نشانه ای از تابوت امام حسین (ع) می دانند و آن را بر دوش خود مقدس و مبارک می دانند.

بر دیوارهای حسینیه تاریخی زواره نیز تصاویری نصب شده است. سال هاست که تصاویر تیره با قاب های چوبی زیبا بر دیوارهای حسینیه آویزان شده است.

یکی از اهالی زئوره می گوید: در حسینیه عکس هایی گذاشته شده که عزاداران اگر تصویر خود را در آینه ببینند شرمنده می شوند. .

شمع های سوخته زیر سطح فلزی سقاخانه مدت هاست که خشک می شود، اما سقاخانه ها در ماه محرم نیز روشن می شوند.

انتهای پیام/۶۳۰۹۴/ج/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید