پروژه سیاه بریتانیا برای پناهندگان افغان


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مردم افغانستان که در اثر حملات آمریکا و انگلیس سال ها از کشتار، ناامنی، آوارگی، گرسنگی و فقر رنج می بردند، با خروج این کشورها از جمله انگلستان، به وضعیت بهتر امیدوار بودند. اما انگلیس که دروازه سبز باغ را به روی همکاران افغان خود بست و آنها را رها کرد، از ورود پناهجویان افغان نیز به کشورشان جلوگیری کرد.

بریتانیا در تلاش است تا تعداد زیادی از پناهجویان از جمله افغان ها را به کشور آفریقایی رواندا بفرستد. جایی که به نظر می رسد وضعیتی بهتر از افغانستان ندارد و شکنجه، کار اجباری و استثمار جنسی وجود دارد. به نظر می رسد نتیجه اقدامات آمریکا و انگلیس در افغانستان بر سر این افراد نرفته است.

حمله مهاجمان به افغانستان

تلاش بریتانیا برای تجدید قدرت خود برای تأثیرگذاری بر روابط بین‌الملل از طریق گسترش روابط خود با ایالات متحده منجر به ورود این کشور به افغانستان در سال ۲۰۰۱ به دنبال سیاست بوش شد. تونی بلر، نخست وزیر انگلیس که اخیراً گارتر را از ملکه الیزابت دوم دریافت کرده بود، پس از حادثه ۱۱ سپتامبر اعلام کرد که کشورش در مبارزه با تروریسم با آمریکا همکاری خواهد کرد و قول داد که ارتش انگلیس به این کار برود. افغانستان.

آمارها نشان می دهد که پس از آمریکا، بریتانیای کبیر بیشترین منابع انسانی و مالی را به جنگ افغانستان اختصاص داده است. بر اساس اسناد وزارت دفاع این کشور بیش از ۱۵۰ هزار سرباز انگلیسی به افغانستان اعزام شده اند. در این اسناد همچنین آمده است که مجموع هزینه های انگلستان در دو دهه اخیر بیش از ۲۷ میلیارد پوند بوده است.

با وجود چنین هزینه هنگفتی، شکست سیاست های انگلیس از یک سو و مبارزه این کشور با تروریست ها از سوی دیگر نشان می دهد که خارج از اهداف اعلام شده از سوی آمریکا در زمان حمله به افغانستان است. در نظر گرفته شده است. بریتانیا و متحدانش، مقامات آمریکایی و انگلیسی، با همکاری در ایجاد گروه هایی مانند القاعده، طالبان و حتی داعش، توافق برای واگذاری منطقه موسی قلعه به طالبان در سال ۲۰۰۶، دستگیری انگلیسی ها اعتراف کرده اند. دیپلمات ها اتهام دادن پول و سلاح به طالبان نمونه ای از اقدامات مضاعف انگلیس علیه تروریست هاست.

به نظر می رسد کشورهای اشغالگر از جمله انگلستان با مدیریت ناامنی و سیاست دو رو سعی در توجیه حضور طولانی مدت خود در افغانستان دارند و با اقدامات ضد بشری منافع بیشتری را به دست می آورند.

تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۲۴۱ هزار تلفات در این جنگ رخ داده است که از این تعداد ۷۱ هزار نفر غیرنظامی، ۴۴۴ نفر امدادگر و ۷۲ نفر خبرنگار هستند. همچنین گزارش منتشر شده از سوی دانشگاه براون آمریکا نشان می دهد که در دهه گذشته ۷۷۹۲ کودک در افغانستان کشته و ۶۶۲ کودک دیگر زخمی شده اند. بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۳۰۰۰ زن کشته و ۷۰۰۰ تن دیگر زخمی شده اند. در گزارش زیر، سال ۱۳۹۹ هجری شمسی با کشته شدن ۳۹۰ زن، خونین ترین سال زنان افغانستان در دهه گذشته نامیده شده است.

این آمارها شامل مرگ و میر ناشی از بیماری، عدم دسترسی به غذا، آب، زیرساخت ها یا سایر پیامدهای غیرمستقیم جنگ نمی شود. بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۱، حدود یک سوم افغان ها دچار سوء تغذیه خواهند شد و نیمی از آنها را کودکان زیر پنج سال تشکیل می دهند.

افشای جنایات جنگی در افغانستان

رسانه های انگلیسی در سال های اخیر جنایات نیروهای ویژه این کشور در افغانستان را فاش کرده اند. در سال ۲۰۱۹، نتایج تحقیقات مشترک روزنامه ساندی تایمز و تلویزیون پانوراما نشان داد که ارتش بریتانیا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است. کشتن سه کودک و یک جوان افغان توسط یک سرباز نیروهای ویژه بریتانیا در سال ۲۰۱۲ یکی از جنایات جنگی بود که در این تحقیق به آن اشاره شد. بر اساس گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، ۲۹۵ غیرنظامی بر اثر حملات شبانه نیروهای ویژه بریتانیایی، آمریکایی و سایر نیروهای ویژه در افغانستان کشته شدند.

اما در هفته های اخیر یک رسانه بی بی سی گزارشی از جنایات جنگی نیروهای ویژه بریتانیا در جریان جنگ ناتو در افغانستان منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۰، نیروهای ویژه انگلیسی در جریان عملیات شبانه ۵۴ زندانی را کشتند و غیرنظامیان را به طور غیرقانونی بازداشت کردند. شماری از شاهدان عینی گفتند که دیدند افغان‌های غیرمسلح بی‌رحمانه توسط نیروهای هوایی ویژه بریتانیا کشته شدند و سپس سربازان بریتانیایی با گذاشتن سلاح و مواد مخدر بر روی اجساد کشته‌شدگان سعی کردند از غیرنظامیان در برابر تروریست‌ها محافظت کنند.

بی بی سی در ادامه گزارش خود با بیان اینکه افسران ارشد نظامی از این جنایت جنگی مطلع بودند نوشت: سر مارک کارلتون اسمیت، رئیس سابق نیروهای ویژه بریتانیا از ادعای قتل غیرقانونی آگاه بود، اما شواهد به دست نیامد. پلیس نظامی سلطنتی بریتانیا

افشای این موارد در حالی صورت می گیرد که دولت «ترزا می»; در فوریه ۲۰۱۷، نخست وزیر اسبق بریتانیا به طور ناگهانی تصمیم گرفت به تمام تحقیقات در مورد جنایات جنگی توسط ارتش بریتانیا پایان دهد، تصمیمی که به شدت توسط سازمان های غیر دولتی از جمله عفو بین الملل مورد انتقاد قرار گرفت.

خروج مهاجمان از افغانستان

شکست سیاست های آمریکا و متحدانش، فقدان استراتژی مشخص، طرد مردم افغانستان در مبارزه با گروه های مسلح و درگیر شدن کشور در گودال هزینه های هنگفت دلیل این امر است. بوده است پس از توافق با طالبان، پس از دو دهه افغانستان را ترک کرد. خروج بی سابقه و برنامه ریزی نشده آمریکا از افغانستان باعث هرج و مرج بی سابقه ای شد. در روند تخلیه خارجی ها و افغان ها، سوء مدیریت کشورهای غربی باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شده است. این شرایط در نهایت منجر به بازداشت بسیاری از افغان های قابل استرداد از جمله بسیاری از پرسنل محلی نیروهای مسلح و سفارت های خارجی شد. انگلیس وعده داده است که طی پنج سال ۲۰۰۰۰ پناهجو را بپذیرد. اما تحقیقات نشان می دهد که این نوع وعده ها با کارمندان افغان ارتش و سفارت این کشور محقق نشده است.

در همین راستا روزنامه گاردین گزارش داد که حدود ۲۰۰ کارمند سابق سفارت انگلیس در افغانستان به شمول مترجمان و کارکنان امنیتی سفارت با شرایط انتقال به انگلیس همچنان در افغانستان به سر می برند و در شرایط سختی زندگی می کنند. راز. همچنین، بیش از ۹۰۰۰ ارسالی واجد شرایط هنوز در انتظار پذیرش هستند، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده اند.

وضعیت وخیم پناهجویان

علیرغم اینکه تعداد زیادی از افغان ها تحت شرایط ورود باقی مانده اند، تعدادی از افغان ها در جریان عملیات خروج بریتانیا از کشور خارج شده اند. این بررسی نشان می دهد که اکثر پناهجویان در پناهگاه ها، هتل ها و کمپ های موقت قرار گرفته اند و در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند. افغان ها از وضعیت زندانیان خود انتقاد می کنند و می گویند که با آنها مانند زندانیان رفتار می شود. به گفته سایر پناهجویان، آنها حتی حق بازکردن پنجره ها را ندارند و تنها حق خروج از محل اقامت را به مدت ۱۵ دقیقه در ۲۴ ساعت دارند. رشد جمعیت شرایط زندگی را مختل کرد. چندی پیش بود که حادثه سقوط کودک پنج ساله افغان از پنجره هتل و خدمات نامناسب این هتل ها تیتر اول روزنامه های انگلیس شد.

دیده بان حقوق بشر در مورد وضعیت زنان پناهنده افغان نیز هشدار داده است. گزارش این سازمان نشان می دهد که زنان افغانستانی به دلیل عدم رعایت حریم خصوصی در اقامتگاه های موقت به دلیل کنترل دقیق رفتار و اعمال خود با احساس ناامنی و فشار روانی جدی مواجه بوده و با آزار و اذیت کلامی مواجه هستند.

تبعیض نژادی علیه پناهجویان

این افراد علاوه بر وضعیت نامناسب و نگران کننده محل سکونت و عدم توجه به وضعیت مهاجرین افغان پس از گذشت نزدیک به یک سال، با برخوردهای نژادپرستانه و تبعیض آمیز متعددی نیز مواجه هستند. پناهجویان افغان به طور فزاینده ای مورد هدف گروه های راستگرا و ضد مهاجر در بریتانیا قرار می گیرند. این گروه ها با استفاده از تبلیغات گسترده با اسکان افغان ها مخالفت می کنند. تظاهرات و نامه نگاری با نمایندگان مجلس نیز از سوی این افراد با جدیت دنبال می شود.

تبعیض در ارائه خدمات و تسهیلات یکی دیگر از مشکلات افغان هاست. در حال حاضر، بسیاری از پناهجویان به حومه شهرها نقل مکان کرده و دسترسی محدودی به امکانات پشتیبانی دارند. علاوه بر این، برخورد با پلیس یکی دیگر از مشکلات پناهجویان است که گزارش های متعدد از خشونت پلیس علیه اقلیت های قومی وضعیت دشوار این گروه ها را برجسته می کند. این گزارش ها نشان می دهد که احتمال بازرسی اقلیت های آسیایی توسط پلیس بریتانیا دو برابر بیشتر است.

مهاجرت پناهندگان افغان از چاه به چاه در رواندا

آمارهای منتشر شده نشان می دهد که تا امروز بیش از شش میلیون افغان در اثر حملات کشورهای غربی آواره شده اند که از این تعداد سه میلیون پناهجو و پناهجو در کشورهای مختلف هستند. خروج آمریکا و انگلیس در سال گذشته نیز بر تعداد این افراد افزوده است. یکی از کشورهای مقصد پناهجویان افغان انگلستان است.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که در سه ماه اول سال ۲۰۲۲، بزرگترین گروه افغان ها از طریق کانال مانش وارد بریتانیا خواهند شد. تنها در این سه ماه حدود هزار افغان به طور غیرقانونی وارد انگلیس شده اند. با این حال، این احتمال وجود دارد که این افراد مشمول طرح روهینگیا شوند و از بریتانیا اخراج شوند. طرح رواندا سیاست جدیدی است که توسط دولت بریتانیا در رابطه با پناهجویان اتخاذ شده است. بر اساس این طرح، دولت انگلیس می تواند از اول ژانویه سال جاری تمامی افرادی را که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده اند به رواندا بفرستد. کشوری در قاره آفریقا.

تاکنون بسیاری از نهادهای حقوق بشری و سازمان های غیردولتی مخالفت خود را با این سیاست اعلام کرده اند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان این سیاست را غیرقانونی و خلاف کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل خوانده است. بریتانیا بر اخراج پناهجویان به رواندا اصرار دارد، پس از آن که رواندا در سال گذشته به دلیل ناتوانی در تحقیق درباره نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفت. ریتا فرنچ، سفیر بین المللی حقوق بشر بریتانیا، از فقدان تحقیقات شفاف، معتبر و مستقل رواندا در مورد اتهامات نقض حقوق بشر از جمله مرگ در بازداشت و شکنجه ابراز تاسف کرد.

آنچه گفته شد تنها بخشی از سیاست های دوگانه بریتانیا در مورد حقوق بشر است. با نگاهی به اقدامات این کشور چه علیه شهروندان در زمان جنگ افغانستان و چه پس از جنگ، علیه پناهجویان، اظهارات مقامات این کشور در مورد موضوع حقوق بشر آشکار می شود. واضح است که حقوق بشر انگلیس تنها تابع منافع این کشور است و ابزاری سیاسی برای محدود کردن رقبا و دشمنان آنهاست. نادیده گرفتن پرونده های حقوق بشری عربستان سعودی از جمله قتل جمال خاشقجی و پیگیری جدی توسعه روابط اقتصادی با این کشور در آستانه جنگ در اوکراین و یا بررسی جدی شهادت شیرین ابوعقیله. روزنامه نگار فلسطینی نمونه ای از چنین نگرش نخبگان سیاسی انگلیس است. اولویت دادن به منافع بر حقوق بشر

انتهای پیام/ر