پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟

پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به بدن ما با تعدادی از عملکردهای مهم از جمله کمک می کند پرورش اندام، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و بیایید اعتراف کنیم با وجود گزینه های بی پایان برای میله ها ، پودرها و میان وعده های حاوی پروتئین ، کمبود پروتئین در چشم نیست. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ نه واقعا! به همین دلیل بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی در رژیم غذایی خود ، تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مطالب مرتبط: 6 نشانه که شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین کامل و ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینواسیدهای خاص خود (اجزای سازنده پروتئین) طبقه بندی می شوند. وقتی غذاهای غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود و سپس برای عملکردهای مهم مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​تقویت سایر فرایندها استفاده می شود.

20 نوع مختلف اسید آمینه برای ساخت پروتئین در بدن وجود دارد. برخی از آمینو اسیدها را بدن می تواند (اسیدهای آمینه غیر ضروری) ، و برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از طریق رژیم غذایی به دست آورد.

اما کدام غذاها آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

کامل در مقابل به خواندن ادامه دهید تا همه چیز را در مورد آن بیاموزید. فقدان پروتئین و چگونگی تأثیر این دو منبع پروتئینی بر رژیم غذایی شما.

پروتئین کامل چیست؟

بنابراین پروتئین های کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، که به پروتئین کامل نیز معروف هستند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. نه مورد از بیست آمینو اسید ذکر شده توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

مانند یک پازل 20 تکه به آن فکر کنید. بدن در حال حاضر دارای یازده قسمت (آمینو اسیدهای غیر ضروری) است ، برای تکمیل آن فقط باید نه قسمت از دست رفته (آمینو اسیدهای ضروری) را پیدا کند! بنابراین ، منابع پروتئینی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

بر اساس این بهداشت هارواردهمه غذاهای حیوانی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بeef ، صفوق العاده ، fاو استggs ، جسلام ، ماولین.

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و همچنین می توانند به عنوان منابع کامل پروتئین در نظر گرفته شوند.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sصدف hدانه های emp

پروتئین های گم شده چیست؟

در مورد پروتئین های ناقص در مقابل ناقص ، پروتئین های ناقص فاقد یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری هستند یا حاوی مقادیر بسیار کمی از برخی اسیدهای آمینه ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی بیشتر منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی اغلب پروتئین های ناقص هستند. با این حال ، پروتئین های گیاهی از دست رفته می توانند در بدن جمع شوند! از خوردن گیاهان نترسید-تا زمانی که هر 9 اسید آمینه را در یک ظرف دارید ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای ساختن یک پروتئین کامل تأمین کنید.

برخی منابع ناقص پروتئین عبارتند از: vسبزیجات ، لتخم مرغ nuts ، صeeds ، wدانه های سوراخ

چگونه می توانید مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید؟

دریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی شما بسیار مهم است. از رشد بافت گرفته تا عملکرد سیستم ایمنی و حتی جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش های کلیدی زیادی در بدن ایفا می کنند. اما برای اطمینان از دریافت همه 9 اسید آمینه ضروری ، نیازی نیست آنچه را که می خورید ثبت کنید و همه لقمه های رژیم غذایی خود را پیگیری کنید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از دریافت تمام اسیدهای آمینه انجام دهید ، خوردن طیف گسترده ای از غذاها است. غذاهای غنی از مواد مغذیبه البته خوردن گزینه های کامل و ناقص پروتئین به اطمینان از برآوردن نیازهای شما کمک می کند. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید نیازهای آمینواسید ضروری خود را با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات شیک پروتئینی نامیده می شود) برآورده کنید تا یک انتخاب کامل پروتئین را انجام دهید.

ترکیب غلات ، آجیل و/یا دانه ها با حبوبات یک روش معمول ترکیب پروتئین برای بدست آوردن پروتئین کامل از منابع پروتئین از دست رفته است.

چند نمونه از ترکیبات کامل پروتئین گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان گندم کامل و روغن گردو

خوردن منابع مناسب پروتئین برای برآوردن نیازهای ضروری آمینو اسید

گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن ضروری است. اما خوردن پروتئین کافی تنها چیزی نیست که باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان از دریافت همه 9 اسید آمینه ضروری نیز برای سلامت کلی شما مهم است! اگر به طور مرتب غذاهایی مانند گوشت ، لبنیات ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر پروتئین کامل و بنابراین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را از رژیم غذایی خود دریافت می کنید. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات نیز به شما در برآوردن نیازهای آمینو اسید کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای کلی پروتئین و آمینو اسید آسان است. وقتی واقعاً روی این کار تمرکز کنید ، می توانید به سرعت تشخیص دهید که برای تغذیه بدن خود به چه غذاهایی نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *