وزیر کشور عراق: روزانه ۷ زائر از طریق زمینی بدون ویزا وارد عراق می شوند


به گزارش خبرگزاری فارس، احمد واحدی وزیر کشور امروز سه شنبه ۱۴ خرداد پس از دیدار با وزیر کشور عراق در جمع خبرنگاران گفت: در این دیدار تعدادی از مسائل از جمله مرزها مطرح شد. مسائل، تجارت، بازارچه های مرزی، توسعه روابط استان های مرزی و مشکلات زائران دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: امروز دو تفاهم نامه در خصوص مسائل امنیتی و موضوع حجاج و اربعین امضا شد که تعاملات در این زمینه افزایش یابد.

وزیر کشور ایران با اشاره به قصد ایران و عراق برای تسهیل سفر به عتبات عالیات گفت: هر دو طرف قصد دارند سفر به عتبات عالیات را تسهیل کنند و طرف عراقی نیز قول همکاری داده است. در مورد آن.

عثمان الغانیمی وزیر کشور عراق وی همچنین گفت: در جلسه امروز امنیت مرزها و مسائل دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عبور غیرقانونی مرزها، قاچاق کالا و مواد مخدر از مجاری غیررسمی، قاچاق انسان و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اپیدمی کرونا تأثیر مخربی بر سفرهای بین دو کشور داشته است و اکنون شاهد سفر بدون ویزا به عراق هستیم.

وی افزود: روز گذشته دولت عراق اعلام کرد که با ورود روزانه ۲ هزار زائر بدون روادید از طریق زمینی به عراق موافقت کرده و سازوکار لازم در هفته آینده ایجاد خواهد شد. شاهد افزایش تدریجی این تعداد خواهیم بود.

وزیر کشور عراق گفت: ما می دانیم که سفر هوایی گران است و بسیاری از مسافران از هر دو کشور مایل به سفر زمینی هستند و برای برآوردن آرزوهای این زائران از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

الغانیمی گفت: یادداشت تفاهمی بین دو کشور تنظیم شده است و در این دیدار درباره امنیت مرزها بحث کردیم و من موظف به امضای آن هستم. بحث قاچاق مواد غذایی و مواد مخدر را نیز مطرح کردیم و مقرر شد دو کمیته برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه از سوی دو کشور تشکیل شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال های اخیر بر سر سفر اربعین اتفاق نظر بوده و نکات کلی مطرح شده است، گفت: اما با توجه به بحث کرونا که در دنیا مطرح شده، اجرای آن به تعویق افتاده است که این امر با تاج گذاری به تاخیر افتاد. این تفاهم نامه مجددا اجرایی خواهد شد.»

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید