وزیر خارجه انگلیس وارد رقابت برای تصدی پست نخست وزیری شد


به گزارش خبرگزاری فارس، پس از آنکه ۹ تن از سیاستمداران ارشد محافظه کار برای رهبری حزب و سپس برای پست نخست وزیری بریتانیا کاندید شدند، وزیر خارجه انگلیس نیز وارد رقابت شد.شو.

لیز تراس، وزیر امور خارجه مستعفی بوریس جانسون صبح روز دوشنبه اعلام کرد که وی رهبر حزب محافظه کار و نامزد پست نخست وزیری بریتانیا است.

به گزارش وب سایت بی بی سی، در صورت انتخاب به عنوان نخست وزیر، ترویس قول داده است که از روز اول مالیات ها را کاهش دهد و با رقبای خود برای جلوگیری از افزایش قیمت جهانی بیمه و تقویت تجارت همکاری کند.

او به تلگراف گفت: «من به عنوان یک محافظه کار با انتخابات مبارزه خواهم کرد و به عنوان یک محافظه کار حکومت خواهم کرد. من فوراً برای کمک به مردم برای مقابله با هزینه های زندگی اقدام خواهم کرد.»

تاراس دهمین سیاستمدار محافظه کار است که برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده است. اسامی دیگر نامزدها به شرح زیر است: “کیمی بودناک، وزیر سابق برابری، سویلا بروورمن، دادستان کل، جرمی هانت، وزیر سابق بهداشت، ساجد جاوید، وزیر سابق بهداشت، پنی موردانت، وزیر بازرگانی، فروشگاه های گرانت شاپ ، وزیر حمل و نقل، ریشی سینک، مدیر کل خزانه داری، تام تاگاندات، رئیس کمیته منتخب ایالتی، و مدیر فعلی خزانه داری، ندیم زهاوی.

پیش از این، بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که بر روی شغل خود تمرکز کرده و نامزد نخست وزیری نخواهد شد. (جزئیات بیشتر)

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه پس از استعفای حداقل هفت قانونگذار و مقام دولتی استعفای خود را اعلام کرد.

این استعفا پس از افشای دومینو مبنی بر اینکه جانسون کریس پانچر را با وجود اینکه می دانست در سال ۲۰۱۹ به اتهام تجاوز جنسی تحت تعقیب قرار گرفته بود، به یک مقام ارشد در حزب محافظه کار ارتقا داد، آغاز شد. پانچر خود هفته گذشته پس از اینکه مشخص شد در ۲۹ ژوئیه به دو زن تجاوز کرده است، استعفا داد.

این حادثه آخرین رسوایی بود که جانسون در آن دستگیر شد. چند ماه پیش گزارش‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در پی محدودیت‌های کرونا که جانسون را مجبور به رای عدم اعتماد به پارلمان کرد، جشن اول ماه مه را برای مردم ترتیب داده است. دولت توانست خود را از این سرنوشت نجات دهد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید