نشست گروه ۲۰ با حرکات متقابل آمریکا و روسیه به پایان رسید


به گزارش خبرگزاری فارس، نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی با رویارویی خشونت آمیز با روسیه و غرب به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست می نویسد وزرای خارجه کشورهای گروه ۲۰ که وارد بالی اندونزی شده اند، مانند هر سال پس از پایان اجلاس سران با یکدیگر عکس یادگاری نمی گیرند.

دلیل امتناع از عکسبرداری از این مطالعه این بود که برخی از اعضای گروه ۲۰ گفتند که نمی‌خواهند با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این تصویر حضور داشته باشند. خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد که آنتونی بلانکن وزیر امور خارجه آمریکا دلیل اصلی تحریم این مراسم عکاسی بوده است.

علاوه بر این، بلانکنشیپ و کشورهای غربی به دلیل حضور سرگئی لاوروف تصمیم گرفتند در مراسم پذیرایی که روز پنجشنبه برگزار شد، شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که تصمیمات این وزیران را درک می کند و به آنها احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا عکس یادگاری گرفته نشده است، گفت: من از کسی دعوت نکرده ام که با من عکس بگیرد.

در همین حال، رسانه های بین المللی روز جمعه گزارش دادند که «سرگئی لاوروف» در اعتراض به سخنرانی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه آلمان، از جلسه خارج شد.

نشست سران گروه ۲۰ اولین دیدار سرگئی لاوروف با مقامات غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه بود. لاوروف از فوبیای روسیه از کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وی در سخنانی کوتاه در بالی گفت: «اگر غرب مذاکره نمی‌کند و می‌خواهد اوکراین روسیه را در میدان نبرد شکست دهد، شاید چیزی برای گفت‌وگو با غرب وجود نداشته باشد.

این دیپلمات کهنه کار روسی که در نشستی بین نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک شرکت کرده بود، از غرب به دلیل ارسال سلاح به اوکراین نیز انتقاد کرد. در حالی که آنالینا برباخ، وزیر امور خارجه آلمان صحبت می کرد، لاوروف از جلسه خارج شد.

لاوروف پس از این دیدار گفت: تروریست ها، مهاجمان، اشغالگران. امروز از این ها زیاد می شنویم. برخی از صحبت های امروز برای نمایش بود».

پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین در ۵ فوریه ۲۰۱۵، روسیه نیروهای خود را به منطقه اعزام کرد و “عملیات نظامی ویژه” را در اوکراین آغاز کرد.

این اقدام روسیه با هدف خلع سلاح اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی های امنیتی آن و پاسخ به درخواست کمک از سوی لوهانسک و دونتسک انجام می شود و می گوید که قصد تصرف خاک اوکراین را ندارد.

اما دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را حمله به تمامیت ارضی آنها خوانده است.

در پی درگیری روسیه با اوکراین که با محکومیت مسکو و افزایش فشار اقتصادی مواجه شده است، کشورهای غربی حمایت کامل سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در راس برنامه های خود قرار داده اند.

با وجود حمایت غرب، روسیه کنترل لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را در اختیار دارد و در تلاش است تا بر تمام دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید