نحوه دریافت سهام عدالت در سال ۱۹۹۹ / چگونه سهامداران را ثبت کنیم؟


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حوزه سهام به عنوان طرح ملی در دهه ۸۰ اجرا شد و در سال های گذشته توانست در حساب های سهام سهام انباشته کند شیرینی بیاورد. به این قسمت صدور به افرادی که این سهام را دارند.

اما بی توجهی دولت دوازدهم در آزادسازی سهام عدالت منجر به کاهش ارزش این سهام شد و در حال حاضر ارزش این سهام در بازار سرمایه به کمترین میزان از سال ۱۴۰۱ رسیده است. در شرایط کنونی یکی از مهم ترین موضوعات به موضوع عرضه سهام برمی گردد.

* نیازی به حضور بازماندگان برای ثبت نام نیست

دبیرکل کانون شرکت های سرمایه گذاری استان محمد خزایی کوهپر درباره اصلاح آیین نامه اجرایی این بنگاه گفت: این موضوع در مرحله نهایی است و امیدواریم تا یک ماه آینده تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه قانون سهام و سهام از قبل تهیه شده بود، گفت: در دولت قبل لایحه ای در مورد سهام در شورای عالی بورس تهیه شد که برخی از آنها خلاف قانون بود، از این رو جدید شورای عالی. بورس تصویب کرد که این الحاقیه شامل قوانین شرکت های تعاونی و شرکت های سرمایه گذاری استانی اصلاح شود و تا زمانی که قوانین اجرایی سهام عدالت اصلاح نشود این کارها امکان پذیر نیست. امیدواریم قوانین جدید مشکلی برای سهامداران یا سایر ذینفعان سهام ایجاد نکند.

وی تاکید کرد: شناسایی نجات یافتگان با سهم عدالت از طریق سامانه ها و نهادهای مربوطه انجام می شود و برای اینکه مردم بروند و پرداخت کنند، خود وزارت دارایی از طریق این سامانه ها این کار را انجام می دهد.

* سپرده گذاری سهام عدالت در سال ۱۹۹۹

سپرده گذاری مرکزی شرکت تسویه و تسویه صندوق در اطلاعیه ای اعلام کرد: مشمولان سهام عدالت که سود سال مالی ۱۳۹۸ دریافت نکرده اند، مشخصات بانکی خود را اصلاح کنند. شماره شببا نادرست، حساب های بسته، بسته، ترکیبی (دو امضا)، ارزی و بلندمدت بانکی از دلایل اصلی واریز نشدن سود سهامداران به حساب آنهاست.

بر این اساس مشمولان سهام عدالت مشمول دلایل فوق نسبت به رفع و اصلاح این اختلافات اقدام کنند تا در مراحل بعدی سهام عدالت به حساب این افراد واریز شود.

* پیش نویس تخصیص سهام عدالت دریافتی توسط دولت

سید احسان خاندزی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: طرح تخصیص سهام به بازماندگان تحت پوشش کمیته امداد و رفاه به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شد.

وی تاکید کرد: در خصوص طرح تخصیص سهام مساوی برای پس انداز سهامداران پایین و مفاد آن با توجه به اینکه این طرح در مرحله تغییر است، فعلا جزییات را اعلام نمی کنیم، بلکه اصل را اعلام می کنیم. داستان موجود و در دست بررسی است.»

* ارزش حقوق صاحبان سهام چقدر است؟

سبد سهام متشکل از تعدادی سهام ارزشی و نمادهای عمده بازار سرمایه است که طی چند هفته گذشته نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده اند. این سهم در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در ماه مارس نیز روند معکوس داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین در برابر رشد شاخص های عملکرد بورس کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز افزایش یافت. البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین به طرز تحسین برانگیزی کاهش یافت. ارزش سهام آن در هفته چهارم فروردین ماه با رشد ۴ درصدی به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

ارزش سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. در هفته اول اردیبهشت ارزش سهام عدالت ۰.۸۵ درصد افزایش یافت. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت ۰.۶۸ درصد افزایش یافت. ارزش سهام در هفته پایانی اردیبهشت ۱.۷ درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در هفته اول ژوئن ۱.۲۹ درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم خرداد ادامه یافت و ارزش سهام در هفته گذشته ۲.۱۳ درصد کاهش یافت.

در هفته سوم خردادماه ارزش سهام مجددا ۱.۵۵ درصد کاهش یافت که به دلیل افت شاخص های عملکردی بورس اتفاق افتاد. پرتفوی سهام عدالت در هفته چهارم خرداد رشد ۲ درصدی را تجربه کرد. در هفته پایانی خرداد نیز این ارزش سهام ۲.۱۵ درصد کاهش یافت.

البته یک سبد سهام به دلیل اینکه شامل سهام شرکت های بزرگ است، به شدت تحت تاثیر شاخص کل بورس است. در هفته اول تیرماه، قیمت سهام ۲.۸۶ درصد کاهش یافت. این سهام هفته دوم تیرماه را با ۱.۳۹ درصد کاهش ارزش سپری کرد. در حال حاضر در هفته سوم تیرماه ارزش این سهم ۱.۳۷ درصد کاهش یافته است. این موضوع در حالی به وجود آمده است که شاخص کل بورس با کاهش ۰.۸ درصدی و شاخص کل هم وزن بورس نیز ۲.۷۵ درصد کاهش داشته است.

در قیمت سهم ۴۰۹ هزار تومان، ۴۹۲ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته سوم تیرماه نسبت به سال گذشته ۹۶ هزار تومان، ۱۱۶ هزار تومان، ۱۲۵ هزار تومان و ۲۳۶ هزار تومان بود. افسانه ها کاهش می یابد. هفته..

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سهام موجود در سبد سهام باارزش‌ترین سهام در بازار سرمایه است. اما ارزش سهام در اشکال مختلف معادل ۶ میلیون و ۹۷۷ هزار تومان، ۸ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان، ۹ میلیون و ۷۵ هزار تومان و ۱۷ میلیون و ۵۸ هزار تومان است.

ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به اوج بازار خود در آگوست ۱۹۹۹، ۵۵ درصد کاهش یافته است. یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت سهام، ضعف مدیریت در شرکت های سرمایه گذاری و عدم تشکیل مجامع این شرکت ها و همچنین نبود مدیران حرفه ای بازار برای این شرکت ها است.

بنابراین گزارش، ارزش سهام نسبت به اول مرداد ماه سال گذشته برای سه نوع سهام عدالت به ترتیب ۸ میلیون و ۶۰۲ هزار تومان، ۱۰ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان، ۱۱ میلیون تومان و با کاهش ۱۸۹ هزار تومان بوده است. در قیمت تومان و ۲۱ میلیون و ۳۳ هزار تومان

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید