نامه ای از ترویکای اروپایی در مورد پهپادهای ادعایی ایرانی دریافت کردیم


سخنگوی سازمان ملل متحد از دریافت نامه ای از ترویکای اروپایی در خصوص ادعای روسیه در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در درگیری اوکراین خبر داد.

به گزارش ایرنا؛ استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: نامه هایی از سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در مورد پهپادهای ایران دریافت کرده ایم.

وی ادامه داد که من اکنون بدون بررسی اطلاعاتی که اعضای سازمان ملل به ما داده اند، نمی توانم در این مورد چیزی بگویم.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان بارها روسیه را به استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین متهم کرده و اعلام کرده اند که سازمان ملل باید این اتهام را بررسی کند.

برخی مقامات اروپایی مدعی شده اند که باید مشخص شود این اقدام روسیه و ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است یا خیر.

تروئیکای اروپایی در نامه ای اعلام کرد: ما از تحقیقات تیم سازمان ملل که مسئول نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است استقبال می کنیم و از هرگونه تحقیقات فنی و بی طرفانه در این زمینه حمایت می کنیم، شما آماده اید.

روز پنجشنبه به وقت محلی، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، از نامه اوکراین به سازمان ملل به خبرنگاران خبر داد و افزود: اکنون نمی توانم بیش از این بگویم، ما در حال بررسی همه اطلاعاتی هستیم که سازمان ملل از سوی اعضا ارائه کرده است.

دوجاریک افزود: مذاکرات ادامه دارد. خانم رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، روز گذشته گزارشی در این باره به شورای امنیت ارائه کرد.

سخنگوی سازمان ملل همچنین گفت: اقدامات سازمان ملل بر اساس تصمیمات و رهنمودهایی است که یکی از آنها تذکر رئیس شورای امنیت در سال ۲۰۱۶ است، اما سازمان ملل به هیچ وجه توطئه نمی کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره نامه اوکراین به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه به وقت محلی، گفت که آیا سازمان ملل متحد در شناسایی پهپادهای سرنگون شده در اوکراین مشارکت خواهد داشت یا خیر. وی افزود: ما همیشه آماده بررسی هرگونه اطلاعاتی هستیم که اعضای سازمان ملل در اختیار ما قرار می دهند.

دوجاریک توضیح داد که نامه نماینده اوکراین در خصوص ادعای روسیه مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ را بررسی خواهیم کرد.

وی در عین حال توضیح داد: اطلاعاتی که به ما ارائه می شود ابتدا باید تحلیل شود سپس کارشناسان و متخصصان ما نظرات خود را ارائه کنند.

این درخواست ترویکای اروپایی در حالی مطرح شد که امیر سعید اروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از وی خواست تا از سوء استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ جلوگیری کند. . ادعاهای بی اساس درباره جنگ اوکراین و ایران.

ایرانی تاکید کرد: تحریم‌های مندرج در بند ۶ پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در اکتبر ۲۰۲۰ منقضی شده و از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی از سوی ایران برای ارائه سلاح به سایر کشورها یا مواد مرتبط مشمول قطعنامه ۲۲۳۱ نیست. .

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد همچنین گفت: ادعای اوکراین در خصوص بند چهارم ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ با روح این قطعنامه و این بند مغایرت دارد و تفسیر نادرستی است.

وی تاکید کرد: بند چهارم پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ به وضوح بیانگر محدودیت اشیاء، مواد، تجهیزات، تدارکات و فناوری در خصوص توسعه سامانه های موشکی با سلاح هسته ای است.

اروانی در نامه‌ای اعلام کرد: پیشنهاد اوکراین برای اعزام کارشناسان سازمان ملل به این کشور برای بازرسی بخش‌هایی از پهپادهای سرنگون‌شده و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ توافق هسته‌ای ایران، هدف از سفر به این کشور در چارچوب قطعنامه فوق فاقد وجاهت قانونی است. . .