مکرون: پوتین یک اشتباه اساسی و استراتژیک در حقوق و تاریخ خود مرتکب شد


به گزارش خبرگزاری فارس، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با حمله به اوکراین مرتکب «اشتباهی اساسی و استراتژیک» شده است.

وی در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی مدعی شد که پوتین امروز منزوی شده است.

مکرون گفت: من قبلاً به او گفته بودم و معتقدم که پوتین یک اشتباه تاریخی و اساسی در حق ملت، در حق خود و در حق تاریخ مرتکب شده است.

رئیس جمهور فرانسه سفر احتمالی به کیف در آینده نزدیک را رد نکرده است.

پوتین امروز گفت: «سیاست کوته فکرانه منجر به بحران انرژی شده است.

رئیس جمهور روسیه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: مشکلی برای انتقال غلات از اوکراین وجود ندارد. او گفت که غلات از رومانی و لهستان صادر می شود.

روسیه در ۵ فوریه دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن صورت می گیرد که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین گفت که عملیات نظامی او با هدف “خلع سلاح” و “تحلیل” اوکراین انجام شده است.

روسیه همچنین گفته است که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقنامه مینسک که در دو یا سه سال گذشته بین دو کشور و جدایی طلبان در کیف منعقد شده است، عمل نکرده است.

اوکراین تنها چند ساعت پس از حمله به روسیه تمامی روابط دیپلماتیک خود را با روسیه قطع کرد. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها تحریم هایی را علیه چندین موسسه مالی مسکو، بخش انرژی و شخصیت های سیاسی اعمال کرده اند، از جمله قطع سیستم پیام رسانی بانکی سوئیفت چندین بانک روسی.

ولادیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه در یک سخنرانی ویدئویی در پارلمان لوکزامبورگ مدعی شد که روسیه اکنون ۹ درصد از خاک اوکراین را تحت کنترل دارد.

زلنسکی پیشتر در مصاحبه ای با نیوزمکس گفته بود که بدترین وضعیت در شرق و جنوب اوکراین، دونتسک و لوهانسک بود که در این عملیات روزانه بین پنج تا هفت سرباز کشته و حدود چهار نفر زخمی شدند.

روسیه از زمان عملیات نظامی خود در اوکراین تاکید کرده است که قصد ندارد خاک اوکراین را تصرف کند، بلکه قصد دارد کشور را خلع سلاح کند و نازی ها را خلع سلاح کند.

انتهای پیام/.
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید