موانع اجرای مصوبات شورای عالی در فضای مجازی/ شورا فاقد ابزار نظارتی بر مصوبات است


به گزارش خبرنگار گروه علم و توسعه خبرگزاری فارس، یکی از چالش های اصلی شورای عالی فضای مجازی اجرای کامل برخی مصوبات است. البته برخی از آنها تاکنون اجرایی شده است، اما هنوز جای کار زیادی وجود دارد و کارشناسان معتقدند برای اجرایی شدن مصوبه این شورا باید نهادهای ذیربط و کشور این مهم وارد عمل شوند. نهادی که باید فضا وارد بحث حکمرانی شده باشد که مهم ترین موضوع امروز کشور است و نقش تاثیرگذاری دارد.

کارشناسان مشارکت معنادار ذینفعان برای تصویب قانون یا سیاست را گام مهمی در اداره فضای مجازی کشور و اجرای مصوبات می دانند. وقتی همه نهادها به تفاهم مشترکی در مورد مسائل برسند، اگر قانونی تصویب شود، قابل اجرا خواهد بود.

شورای عالی هیچ ابزاری برای نظارت بر مصوبات ندارد

نصیر فروغی پژوهشگر حوزه حکمرانی دیجیتال درباره عدم اجرای مصوبات شورای عالی گفت: ما مانند این شورا شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم که هر دو نهاد آن مصوب و ملزم به قانون هستند. . برای موسسات مربوطه خود اما هر دو شورا با مشکل عدم اجرای مصوبات مواجه هستند. ما در دستگاه ها و نهادها قوانین و دستورالعمل های مختلفی داریم که قانون نیستند، اما وقتی از مرجع بالاتر صادر می شود، معتبر است، اما اجرا نمی شود.

یکی از مشکلات این است که مدیران اجرایی خود اعضای شورای عالی هستند. مثلاً اگر مجلس مصوبه را تصویب کرد و وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط آن را اجرا نکردند، اجازه دارند با نهادهای ذیربط تماس بگیرند و سؤال بپرسند و در صورت عدم پاسخ یا عدم رضایت، نهادهای ذیربط نهادها. استیضاح و حتی عزل مقامات. وزیر ابزاری است که قدرت نظارت را به مجلس می دهد. اما شورای عالی قدرت نظارت اجرایی ندارد.

وی افزود: این موضوع ضعف بزرگی ایجاد می کند که نهادها در مقابل شورا پاسخگو نیستند و این اولین تفاوت این نهاد با مجلس است. دامنه بحث برای حصول اطمینان از اجرای قطعنامه ها به شورا بسیار گسترده تر از قدرت حساب برداشت است و تنها بخشی از این روند است.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی

سطوح مختلف برای اطمینان از اجرای مصوبات

وی سه سطح مختلف را برای اجرای مصوبه معرفی کرد و گفت: اگر این سه سطح اجرا شود، این مصوبات نیز اجرا می شود.

وی تصریح کرد: یک درجه از همدلی دادن قدرت و دانش به نهادها یا افراد ذیربط در فرآیند سیاست گذاری و قانون گذاری است. این اقتدار و آگاهی، مبنای اصلی ایجاد همدلی و درک در مورد موضوع است. مشکل فعلی بحث حفاظت از فضای مجازی این است که ما می گوییم فضای مجازی هم اطلاعات نادرست است و هم باعث حواس پرتی کاذب می شود که خود مردم دوست ندارند، اما مصوبه شورای عالی فضای مجازی بر آگاهی عمومی است، طرح حفاظت متفاوت است، لایحه درست شده است. . این موضوع از ذهنیت نهادهای ذیربط در این بحث نشات می گیرد.

وی نقش رسانه ها را در بحث همکاری مهم دانست و یکی از مشکلاتی که منجر به حل این موضوع شد، عدم ارتباط شورای عالی با رسانه ها است. فرخی در این خصوص گفت: از آنجایی که در روند قانون و قانون گذاری اختیارات کافی به نهادها و مردم برای اظهار نظر نداده ایم، همدلی به وجود نیامده است. در اینجا بحث بخش رسانه مطرح می شود که رسانه ها مسئول بخش عمده اطلاع رسانی به مردم در اینجا هستند. رسانه ها باید فرآیند شفاف سازی را برای ایجاد آگاهی و درک مناسب انجام دهند. یعنی وقتی خبر منتشر می شود در این باره توضیح بدهد.

در حال حاضر شورای عالی فضای مجازی هیچ ارتباط سیستمی با رسانه ها ندارد. ارتباط به این معنا نیست که رسانه ها فقط اخبار را منعکس کنند، بلکه شورای عالی باید این مبنا را در مصوبات شریک کند و قدم به قدم پیش برود. رسانه های مختلف باید در این زمینه مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ایده مصوبه حفاظت از فضای مجازی این است که انسداد یا سانسور اینترنت تصویب شده است. در صورتی که واقعا این دغدغه کسانی نبود که این طرح را تصویب کردند. مجریان این طرح سعی کردند از ایجاد چنین فضایی که حقیقت و دروغ در آن روشن نیست و زیان های گوناگونی را به اقتصاد و تشکیلات خانواده وارد می کند، جلوگیری کنند و با وضع قوانین، نقش و وظایف تک تک افراد را مشخص کنند.

فروغی گفت: در بحث همکاری، سیاست گذاری و روند قانونگذاری باید به گونه ای طراحی شود که مصوبه در نتیجه همکاری طرف های مختلف اجرایی شود. اگر اجرای مصوبه را به دستگاه خاصی بسپاریم، سایر ذینفعان احساس خواهند کرد که در اجرا هیچ سهمی ندارند. در این صورت هر چقدر هم تلاش کنیم در اجرا موثر نخواهیم بود. باید ضمانت اجرای مصوبات را در فرآیند قانونگذاری طراحی و تبیین کنیم در غیر این صورت پس از تصویب با مشکلات و معضلاتی مواجه خواهیم شد و در صورت اجرایی شدن این مصوبه در درازمدت با شکست مواجه خواهیم شد.

جلسه شورای عالی فضای مجازی

مهمترین مشکل عدم اجرای تصمیمات، عدم اجماع است

فروغی عدم اجرای مصوبات را مهم ترین مشکل ایجاد اجماع خواند. او می گوید که ما نرم افزار اجتماعی یا فناوری اجتماعی برای ایجاد اجماع در دستگاه ها و نهادهای مختلف نداریم. تا زمانی که نظام کارشناسی به نحوی با مصوبات مخالف باشد، فرقی نمی‌کند چند حکم اجرایی، عزل و نصب، استیضاح یا پاسخگویی داشته باشد، مصوبه اجرا نمی‌شود. زیرا کارشناسی که برای موضوع انتخاب شده اعتماد کاملی به تصمیم ندارد و با مدیرعامل متفاوت است.

گفتنی است در جلسه جدید شورای عالی فضای مجازی که به ریاست رئیس جمهور و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی این شورا تشکیل شد، اعضا سند راهبردی فضای مجازی کشور را بررسی کردند. تداوم تاکید کرد. ۳۹ اقدام عمده در این زمینه، از جمله اقتصاد دیجیتال، سیستم پولی، ارزهای دیجیتال. و فناوری های مالی را پذیرفتند.

گزارش تفصیلی و نتایج این نشست به زودی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید