لوسمی GymBag4U لوسمی GymBag4U


لوسمی چیست؟

لوسمی یا AML (لوسمی میلوژن حاد) افزایش حیاتی و غیرطبیعی گلبول های سفید بدن ما است. به طور کلی گلبول های سفید بدن ما برای ایمنی ما مهم هستند زیرا با عفونت های مختلف مبارزه می کنند و بدن ما را از نظر داخلی قوی می کنند، اما در بیماری AML مغز استخوان ما به طور غیر طبیعی گلبول های سفید اضافی تولید می کند که به درستی عمل نمی کنند. در یک بزرگسال جوان معمولاً گلبول های سفید بین ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ WBC در هر میکرولیتر متغیر است، اما هر افزایشی در تعداد گلبول های سفید خون بالاتر از این محدوده می تواند به عنوان لکوسیتوز در نظر گرفته شود و این تعداد می تواند از ۱۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ WBC در هر میکرولیتر افزایش یابد. گلبول های سفید لخته ای از گلبول های سفید مرده را تشکیل می دهند و این امر ایمنی انسان را کاهش می دهد و باعث ایجاد عفونت و افزایش خطر بیماری ها و عفونت ها می شود.

علائم لوسمی در مراحل اولیه چیست؟
انواع مختلف لوسمی می تواند انواع مختلفی از علائم را در مراحل اولیه در بیمار ایجاد کند. اما وقتی کسی علائم زیر را داشته باشد، ممکن است AML باشد:

 • مشکل خستگی مداوم یا خستگی
 • ناراحتی در دنده های پایین سمت چپ از جمله تورم
 • کبودی ناگهانی یا خونریزی به راحتی
 • تب یا لرز
 • عفونت ها به طور مداوم می آیند
 • درد مفاصل یا استخوان
 • سردرد
 • حالت تهوع / استفراغ
 • تورم زیر بغل، گردن یا کشاله ران
 • تشنج
 • کاهش وزن
 • عرق شبانه
 • تنگی نفس
 • تورم غدد لنفاوی یا طحال

در بالا می توان علائم AML را نشان داد و در مراحل اولیه با انجام یا معاینات دوره ای بهداشتی توسط پزشکان صادراتی هر ساله قابل شناسایی است.

بیماری لوسمی چگونه انسان را مبتلا می کند؟

لوسمی، تا به امروز هیچ دلیل دقیقی در علم پزشکی یافت نشده است که بتواند AML ایجاد کند، اما اساساً یک اختلال بدن است که از طریق عدم تعادل در داخل مغز استخوان ما که تولید سلول های خونی را در بدن ما کنترل می کند، تأثیر می گذارد.

۱]لوسمی می تواند به دلیل دود، قرار گرفتن مداوم در معرض تشعشعات و مواد شیمیایی مانند بنزین رخ دهد.

۲]اختلالات ژنتیکی

۳]سابقه لوسمی خانوادگی

۴]تأثیر نامطلوب شیمی درمانی یا پرتودرمانی در طول درمان عمومی سرطان.

موارد بالا می تواند دلایل کمی برای سرطان خون باشد، اما دلیل اصلی هنوز بی پاسخ است.

شمارش خون لوسمی در مقابل شمارش خون طبیعی
شمارش خون AML نرمال در مقابل لوسمی آلوده

نحوه تشخیص لوسمی توسط پزشکان

پزشکان آزمایش های زیر را برای تشخیص سرطان خون انجام می دهند

۱]آزمایش CBC یا شمارش کامل خون آزمایشی است که در آن پزشکان می‌توانند تغییرات غیرطبیعی را در هر نوع سلول خونی شما تشخیص دهند، سپس حد طبیعی حد طبیعی آن ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ WBC است.

۲]بیوپسی مغز استخوان آزمایشی است که در آن مغز استخوان از استخوان ستون فقرات لگن شما با کمک سوزن گرفته می شود، این آزمایش دقیقاً می تواند عفونت AML را در بدن شما تشخیص دهد.

۳]آزمایشات دیگری مانند اسکن PET، سی تی اسکن و ام آر آی نیز می توانند به تشخیص علائم AML در بدن شما کمک کنند.

درمان سرطان خون

اول از همه بدن سالم ما یک درمان اولیه برای هر بیماری مبتنی بر ایمنی مانند لوسمی است، اما درمان‌های ثابت شده کمی در علم پزشکی برای این بیماری وجود دارد.

شیمی درمانی
تابش – تشعشع
درمان بیولوژیکی
درمان هدفمند
پیوند سلول های بخار
عمل جراحی

پیوند خون یک درمان روتین است که توسط متخصصان پزشکی برای بیماران لوسمی دنبال می شود و در موارد شدید بیشتر از موارد خفیف نیاز است.

نحوه مراقبت از فرد مبتلا به سرطان خون

۱]درک یک مشکل و مراقبت از یک فرد همیشه در طول AML بحرانی مهم است.

۲]ورزش بدنی و مراقبت های رژیم غذایی متعادل نیز طبق راهنمایی پزشک باید برای بیمار لوسمی انجام شود.

۳]مراقبت از خط PICC یا خط بیهوده محیطی در بیماران AML زمانی که درمان طولانی تری ادامه دارد مهم است و این می تواند باعث درد، تورم و قرمزی در آن محل شود.

۴]کاهش تأثیر شیمی درمانی بر بدن برای بیماران مبتلا به سرطان خون تحت شیمی درمانی ضروری است و از این رو هیدراتاسیون خوب و به دنبال آن دادن مقدار زیادی آب، نوشیدنی های طبیعی انرژی زا، کافه های انرژی زا، بستنی های انرژی زا و غیره ضروری است. پس از فواصل مکرر

۵]برنامه ریزی روز بیمار نقش مهمی در بهبودی زودهنگام و راحت بیمار لوسمی دارد. شروع یک برنامه درمانی خوب برنامه ریزی شده، سبک زندگی سالم و درمان به موقع دارو برای یک بیمار AML برای بهبودی زودهنگام و کمتر بسیار مفید است.

امیدواریم از طریق مقالات بالا درباره سرطان خون بیشتر بدانید، اهدای خون دوره ای ما می تواند جان یک بیمار AML را نجات دهد و از این رو مهم است که هر فرد به طور منظم پس از فواصل زمانی مکرر خون خود را اهدا کند. مثلا بعد از هر سه ماه یک فرد متوسط ​​می تواند خون اهدا کند. اهدای خون و پلاکت ما می تواند چند روز بیشتر به یک بیمار AML زنده بماند که خود شغل شریفی است.

تشکر برای بودن با ما

تیم Gymbag4u.com

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/