فراز و نشیب کسب اولین مدال تاریخ بولینگ بانوان


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، پنجمین دوره بازی های اتحاد کشورهای اسلامی با حضور ۴۲۰۰ ورزشکار از ۵۲ کشور در ۲۷ رشته ورزشی در مرداد ماه ۱۴۰۱ در قونیه ترکیه برگزار شد. که ایران ۳۹ طلا و ۴۴ مدال کسب کرد. پس از ترکیه و ازبکستان با ۵۰ نقره و ۵۰ برنز در رده سوم قرار گرفت.

اعظم بختی از بانوان ورزشکار استان اصفهان بود که در این مسابقات در ترکیب تیم ملی دوومیدانی کشورمان شرکت کرد و توانست برای اولین بار در رشته دوومیدانی مدال کسب کند.

لاک در پایان مرحله گروهی توانست با استراحت در دور شانزدهم با سه برد و دو باخت وارد مرحله اصلی شود.

اعظم بختی در دور یک شانزدهم با اختلاف ۱۵ بر ۱۲ گوکس گوناک از ترکیه را شکست داد و در مرحله یک چهارم نهایی ۱۵ بر ۱۳ صوفیا نیکولا از قزاقستان را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

وی سپس در مرحله نیمه نهایی به مصاف آلینا ارتورک از ترکیه رفت و با نتیجه ۱۳ بر ۱۱ شمشیرباز را شکست داد و راهی فینال شد و مدال برنز را از آن خود کرد.

در همین رابطه خبرنگار ورزشی فارس با این شمشیرباز زن گفت وگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید.

فارس: ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، لطفا ابتدا از خودتان بگویید.

بختی: من اعظم بختی هستم، ۱۷ سال سابقه عضویت در تیم ملی شمشیربازی در اپی را دارم، شمشیربازی را از ۱۶ سالگی شروع کردم، البته ورزش را با هندبال شروع کردم، به عنوان یکی از قهرمانان این رشته شناخته شدم. نظم و انضباط، برای من بسیار جذاب و جالب بود، کم کم علاقه مند شدم و به کار حرفه ای ادامه دادم.

فارس: در چه باشگاه هایی کار می کردید؟

بختی: در باشگاه های مختلفی مانند ذوب آهن، فولد مبارز، تاپ مدیا، حیات تبریز و حیات خوزستان بازی کردم.

من اولین زنی شدم که در رشته دوومیدانی مدال گرفتم

فارس: چه افتخاری گرفتی؟

بختی: من در مسابقات زیادی شرکت کردم اما سطح مسابقات قهرمانی آسیا و بین المللی بسیار بالاست به همین دلیل جایگاهی کسب نکردم اما بعدا توانستم در مسابقات بین المللی مصر وارد جدول اصلی شوم. برای اولین بار برای بانوانی که در ۵ بازی موفق به کسب رتبه نشدند، در اولین بازی موفق به کسب این افتخار شدم. پس از آن برای اولین بار در مسابقات کشورهای اسلامی شرکت کردم و به عنوان اولین شمشیرباز زن ایرانی مقام سوم انفرادی را کسب کردم.

فارس: برای رسیدن به مسابقات کشورهای اسلامی چه مسیری را طی کردید؟

بختی: حضور در این مسابقات پر فراز و نشیب بود چرا که سهمیه وجود داشت و ملاک حضور در این مسابقات عملکرد خوب در مسابقات بین المللی بود که به لطف خداوند همانطور که گفتم توانستم در این رقابت به جدول اصلی و این اتفاق افتاد.

فارس: سطح رقابت در کشورهای اسلامی را چگونه می بینید؟

بختی: قبل از مسابقه فکر می کردم به راحتی می توانم مقام بگیرم اما روز مسابقه آنقدر بازی ها خوب بود و نفرات برتر شرکت کردند که مطمئن نبودم به سکو می رسم. فشار رقابتی بسیار زیاد است. آنها توانستند با غلبه بر حریفان خود از ترکیه و قزاقستان به نیمه نهایی راه پیدا کنند.

بازیکنان ترکیه در مسابقات آسیایی شرکت نمی کنند

فارس: در مرحله یک چهارم نهایی تا آخرین لحظه مقابل ترکیه مساوی بودند، از این بازی و بازی آخر بگویید.

بختی: در نیمه نهایی با بازیکن دیگری از ترکیه روبرو شدم، ترکیه بازیکنان خوبی دارد که در مسابقات آسیایی شرکت نمی کنند و خود را اروپایی می دانند، مرتب با کشورهای اروپایی مسابقه می دهند و بازی می کنند. سطح بازی های ترکیه بسیار بالاست و حضور آنها در این تورنمنت باعث سختی و سختی این بازی ها شد. در نیمه نهایی حریفم عنوان قهرمانی جام جهانی را به دست آورد، او واقعا عالی بود و از قدرت بدنی بالایی برخوردار بود، هرچند تا ثانیه های پایانی خیلی نزدیک بودم، اما متاسفانه در ثانیه های آخر مسابقه را ترک کردم. خجالت زده

در شرایط سخت رقابتی، جذابیت به من انرژی داد

فارس: مسابقه در ماه محرم برگزار شد، از حال و هوای اردو و فضای مسابقه بگویید؟

بختی: پیش از این در مراسم عزاداری برای خود و سایر ورزشکاران کشور دعا می کردم تا در مسابقات جایگاهی برای کشورم سربلند و افتخار آفرینی در مسابقات پیدا کنم و خدا را شاکرم که توانمندی های بانوی زن را به نمایش گذاشتم. . تا حدودی مسائل معنوی خیلی به من کمک کرد، لحظات سختی را در مسابقات پشت سر گذاشتم و همین میل به من انرژی داد.

من شخصاً دعا کردم

فارس: پس از کسب مدال برنز، نماز شکر را به جا آوردیم، چه واکنش هایی داشتید؟

بختی: من دوست دارم دعا کنم، همیشه به من آرامش می دهد، مخصوصاً در لحظات سخت، همیشه کمک می گیرم، در طول مسابقات که شرایط خیلی سخت بود، در واقع برای آرامش روحی از این اتفاقات کمک می گیرم. دریافت و بعد از مسابقه، وقتی توانستم برای اولین بار خدا را شکر کنم که مدال گرفتم. البته من این نماز را در خلوت خواندم و کسی حضور نداشت، اما خبرنگاران آن لحظه را گرفتند و این قضیه علنی شد.

فارس: با توجه به اینکه اولین مدال تاریخ بولینگ بانوان را کسب کردید، واکنش مسئولان چه بود؟

بختی: این مدال به ویژه به بانوان ورزشکاری که توانایی نشان دادن خود را در میادین بزرگ و بین المللی دارند امید و انگیزه داد و از طرفی مسئولان نیز بسیار خوشحال شدند. من به مسابقات آینده افتخار می کنم. من به همراه خانم مردانی با مسئولان استان صحبت کردم که این حمایت به ورزشکاران روحیه و انگیزه می دهد.

فارس: چه انتظاری از مسئولان ورزش دارید؟

بختی: یکی از مواردی که حائز اهمیت است حمایت کشورهای دیگر در زمینه دوومیدانی است که مسابقات بین المللی و اردوهای تمرینی زیادی دارند و این باعث بالا رفتن سطح بازیکنان، نیاز بازیکنان برای حضور در مسابقات و کسب تجربه می شود. – سطح رقبا در آسیا و سطح مسابقات آسیایی بالاست، کره ای ها مقام اول جهان را دارند، کسانی که مقام اول جهان را دارند در مسابقات آسیایی شرکت می کنند، این وضعیت باعث شده که وضعیت آسیایی شود. مسابقات بسیار سخت است رقابت، به همین دلیل ما نیاز به حمایت دختران شمشیر باز داریم که برای کسب سهمیه المپیک در بازی های آسیایی به این حمایت نیاز دارند.

به دلیل مشکلات اقتصادی امکان شرکت در تمامی مسابقات وجود ندارد

فارس: برای آینده چه برنامه ای دارید؟

بختی: امسال سال سهمیه ای است که از چند ماه آینده شروع می شود، بازیکنان برای کسب سهمیه باید در مسابقات زیادی شرکت کنند و امتیاز بگیرند اما مشکلی داریم که به دلیل مشکلات اقتصادی یا چیز دیگری است. فشاری که در جامعه ورزش وجود دارد، نمی توانیم در همه مسابقات شرکت کنیم و این باعث کاهش امتیازات ما می شود و کار را برایمان سخت می کند. اگر برنامه ای بیندیشند و برای مأموریت های متعدد و هماهنگ تمهیدات مؤثری اتخاذ کنند، حتی می توانند متعهد شوند. برای کسب سهمیه آسیا. بازی های آسیایی که سال آینده برگزار می شود بسیار مهم است.

فارس: آخرین سخنرانی شما؟

بختی: وقتی بازیکنی روی سکو می رود نشان دهنده زحماتی است که افراد مختلف متحمل شده اند و نماینده بقیه مردم، مربیان، کادر فنی، هم تیمی ها و مسئولانی است که در تمام این تلاش ها سهیم بوده اند تا من به عنوان نماینده از طرف دختران می توانند این موقعیت را بدست آورند

انتهای پیام/۶۳۱۲۶/