علت اصلی کم کاری تیروئید چیست؟

علت اصلی کم کاری تیروئید چیست؟


“دکتر ، چرا کم کاری تیروئید دارم؟”

دو رایج ترین پاسخی که دریافت خواهید کرد عبارتند از “به دلیل ژن ها” و “این به دلیل بیماری خود ایمنی است و سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید حمله می کند. به این بیماری هاشیموتو و در برخی موارد بیماری گراو گفته می شود. ”

بیایید هر دو پاسخ را بررسی کنیم.

ژن ها

اگر ژن ها تا حد زیادی مسئول تیروئید هستند ، پس چگونه تیروئید در 50 سال گذشته که انسانها صدها هزار سال در اطراف ما بوده اند ، اینقدر رایج شده است؟ ژن ها در 50 سال گذشته چگونه تغییر کرده اند؟

اختلال خود ایمنی

این به دلیل بیماری خود ایمنی تیروئید بود ، خوب. اما چرا پس از آن به یک بیماری خود ایمنی تبدیل شد؟ آیا ارزش دانستن ندارد؟ تا زمانی که به ریشه مشکل نرسیم ، راه حلی برای آن پیدا نمی شود. متأسفانه ، بسیاری سعی در یافتن علت اصلی ندارند.

هدف از این مقاله تجزیه و تحلیل دلایل اصلی تشکیل تیروئید است. تعریف مشکل ، نصف پیروزی است. به نظر می رسد هر دو علت فوق برای کم کاری تیروئید نشان می دهد که هیچ چیزی در کنترل ما نیست و ما کنترل چندانی بر بیماری نداریم ، که اینطور نیست.

تیروئید را بیماری مزمن نیز می نامند. به همین دلیل ، نمی توان کار زیادی در مورد آن انجام داد و گفت: “یک بار تیروئید ، همیشه تیروئید”. “بیماری با آخرین نفس از بین می رود”. این کاملا درست نیست.

7 علت ریشه ای مرتبط با شیوه زندگی برای علت بروز تیروئید وجود دارد. و خبر خوب این است که می توان روی این علل سبک زندگی کار کرد و بنابراین کم کاری تیروئید خود را کنترل می کنیم.

علت اصلی 1: کمبود تغذیه

احتمالاً درباره اهمیت ید برای عملکرد مناسب غده تیروئید شنیده اید. هورمون تیروئید سرشار از ید است و کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید و گواتر (تورم غده تیروئید) شود.

اما نه تنها ید ، مواد مغذی مهم دیگری نیز وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می شوند اما نقش مهمی در عملکرد غده تیروئید دارند:

 • آهن ، روی ، ویتامین E ، B2 ، B3 ، B6 ، C
   • برای سنتز هورمون تیروئید ضروری است.
   • برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است
  • ثابت شده است که کمبود ویتامین D با بیماری های خود ایمنی مانند بیماری گریوز و تیروئیدیت هاشیموتو ارتباط دارد.

مردم اغلب رژیم گرفتن را با خوردن کمتر مرتبط می دانند. اما رژیم غذایی بیشتر خوردن است. از غذاهای مناسب بیشتر استفاده کنید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای عملکرد صحیح را دریافت کنید.

علت اصلی 2: اضافه وزن

مردم به طور کلی قبول دارند که کم کاری تیروئید منجر به افزایش وزن می شود ، اما عکس آن نیز صادق است.

جمعیت چاق یک دقیقه دارد 86٪ افزایش خطر کم کاری تیروئید تحت بالینی.

چرا چاقی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

 1. یک متا مطالعه در مورد گزارشات تیروئید ، “چاقی یک فرایند التهابی مزمن و درجه پایین است. بنابراین ، سیتوکین ها و سایر نشانگرهای التهابی تولید شده توسط اضافه بار بافت چربی افزایش می یابد. این افزایش سیتوکین های التهابی. سمپورتر سدیم/یدید می تواند بیان mRNA را مهار کرده و متعاقباً بر فعالیت جذب یدید سلول های تیروئید انسان تأثیر بگذارد.
 2. به علاوه، “لپتین ، عاملی که توسط سلولهای چربی تولید می شود ، همچنین در التهاب مزمن نقش دارد و می تواند باعث تغییرات مورفولوژیکی در تیروئید شود. [1]

کم کاری تیروئید و افزایش وزن یک چرخه معیوب است. اگر می خواهید کم کاری تیروئید را از بین ببرید و اضافه وزن دارید ، این کار شماره 1 است.

علت اصلی 3: عدم تعادل باکتری های روده ای

“همه ما می دانیم آنتی بیوتیک ها چیست ، اما چند نفر از ما در مورد نوع مشابه” پروبیوتیک “آنها می دانیم؟ اینها میکروارگانیسم هایی مانند مخمر یا باکتری های خوب هستند که برای بهبود سلامت فرد شناخته شده است. آنها اغلب در مکمل ها و غذاها مانند ماست و دوغ. عجیب است که به عنوان بخشی از وعده غذایی خود باکتری زنده داشته باشید. “ممکن است ظاهر شود ، اما این تمرین عادی است و برای شما بسیار مفید است.”

لباس های جالب

معده انسان حاوی تریلیون ها باکتری خوب است. عالی نیست؟ این عدد حداقل 10 برابر تعداد کل سلول های بدن است.

نسبت باکتری های خوب به باکتری های بد در معده شما معمولاً 85 تا 15 درصد است. وقتی این نسبت را حفظ کنید ، سالم هستید و می توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید. پروبیوتیک ها به حفظ سلامت روده و در نتیجه تجزیه و جذب غذا کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در کشک و دوغ یافت می شوند ، هر چند تعداد آنها زیاد نیست. با این حال ، از آنجا که اکثر ما پروبیوتیک های کافی در رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی کنیم ، نسبت باکتری های خوب کاهش می یابد و ما اغلب از اختلالات گوارشی و ایمنی پایین رنج می بریم.

میکروبیوم روده همچنین بر جذب مواد معدنی مهم تیروئید از جمله ید ، سلنیوم ، روی و آهن تأثیر می گذارد. همه آنها برای عملکرد تیروئید ضروری هستند و ارتباط واضحی بین اختلال عملکرد تیروئید و تغییر سطح این مواد معدنی وجود دارد. ” [2]

علت اصلی 4: مسمومیت

پزشکان در مورد این واقعیت صحبت می کنند که بیماری هاشیموتو توسط سیستم ایمنی بدن ما شروع به حمله به غده تیروئید می کند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما طراحی شده است نه اینکه ما را نابود کند. پس چرا ما رخشاک بودن (محافظ) باکساک (ناوشکن)؟

در میان عوامل دیگر ، پاسخ ممکن است در سموم باشد. در 2 مرحله اتفاق می افتد:

 • غده تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید به ید و سلنیوم نیاز دارد. بسیاری از سموم محیطی با ید و سلنیوم مخلوط شده و در غده تیروئید تجمع می یابند.
 • سپس بدن آنتی بادی هایی را برای مبارزه با این سموم جمع آوری می کند و همچنین در این فرآیند به غده تیروئید حمله می کند.

امیدوارم ببینید که چقدر سموم نامرئی در زندگی ما باعث این همه گیری تیروئید شده است.

چهار مضرترین فلزات سنگین خاص عبارتند از: آلومینیوم ، کادمیوم ، سرب و جیوهبه اینها پلاستیک ، خوشبو کننده ، باتری و غیره هستند. در محصولات استفاده روزانه ما یافت می شود. ممکن است رها کردن همه این موارد ممکن نباشد ، اما با آگاهی از این امر می توانیم خسارت را کاهش دهیم.

علاوه بر این ، آفت کش ها ، علف کش ها ، قارچ کش ها که به طور گسترده برای محصولات کشاورزی ما مورد استفاده قرار می گیرند نیز یکی از رایج ترین منابع سموم هستند. حتی شیر مملو از هورمون های اضافی است ، زیرا اکثر گاوها برای افزایش عملکرد شیر تزریق می شوند. هنگام پرداخت هزینه مواد غذایی ارگانیک ، نگران افزایش قیمت هستیم. اما قیمت بلند مدتی را که ما با خوردن غذاهای سنگین در آفت کش ها می پردازیم در نظر بگیرید.

علت اصلی 5: استرس و کم خوابی

استرس و کم خوابی دو مورد از کمترین علل گزارش شده است. نه ، من در اینجا در مورد موضوعات فلسفی صحبت نمی کنم. بیایید در مورد چگونگی بدتر شدن وضعیت تیروئید با علم صحبت کنیم.

Healthline می گوید: “تأثیر استرس بر تیروئید با کند کردن متابولیسم بدن شما ایجاد می شود. این یکی دیگر از راه های ارتباط استرس و افزایش وزن است. هنگامی که عملکرد تیروئید در هنگام استرس کاهش می یابد ، سطح هورمون تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. همچنین ، تبدیل هورمون T4 به T3 ممکن است رخ ندهد و منجر به افزایش سطح T3 شود. ”

مقصر دیگری نیز وجود دارد: هورمونی به نام کورتیزول. وقتی استرس دارید یا کمتر می خوابید ، کورتیزول آزاد می شود. و کورتیزول زیاد می تواند به تیروئید شما آسیب برساند.

این اجازه نمی دهد غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند و وضعیت را بدتر می کند. بنابراین ، اگر تیروئید دارید ، یک دلیل دیگر برای کاهش سطح استرس و خواب خوب دارید.

همچنین ، تحقیقات نشان داده است که کمبود خواب و خواب بیش از حد با عملکرد غده تیروئید تداخل دارد. 7-8 ساعت خواب زمان ایده آل خواب است. [3]

علت اصلی 6: سبک زندگی بی تحرک

مطالعات نشان داده است که “عملکرد تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می کنند بهبود می یابد ، در حالی که سطح TSH در گروهی که به طور منظم ورزش می کنند کاهش می یابد ، در حالی که T3 و T4 با افزایش T3 و T4 افزایش می یابد.[4]

ورزش همچنین به افزایش متابولیسم و ​​کاهش وزن کمک می کند. هر دو به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کنند.

علت اصلی 7: التهاب داخلی

“من همیشه فکر می کردم که التهاب به معنی برش دردناک یا تورم بافت است. این واکنش بدن به حذف سلولهای آسیب دیده یا عوامل محرک قبل از شروع روند بهبودی است. التهاب نامرئی چیست؟ ”، یکی از مشتریان ما از میرا پرسید.

“این التهاب داخلی نامیده می شود و یکی از دلایل اصلی چاقی ، دیابت ، تیروئید و سایر بیماری های سبک زندگی است. این نه دردناک است و نه قابل مشاهده ، اما بسیار کشنده است. این تب است که توسط سیستم ایمنی بدن پنهان می شود زیرا با مواد حساسیت زا ، سموم ، استرس و غذاهای بد مبارزه می کند.

بهاگرچه این التهاب مضر است ، اما متأسفانه ما یک ضد عفونی کننده نداریم که بتواند آن را درمان کند. کربوهیدرات های تصفیه شده ، قند ، چربی های ترانس و بسیاری از چربی های التهابی امگا 6 ، شیرین کننده های مصنوعی ، گلوتن ، محصولات لبنی ، عفونت مزمن ، استرس ، روغن های گیاهی فرآوری شده ، حساسیت ها و حساسیت های پنهان غذایی و غیره. به دلیل التهاب داخلی این می تواند باعث انواع بیماری ها شود ، از سرماخوردگی معمولی گرفته تا چاقی و حتی سرطان!

هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی منجر به التهاب می شود. ابتدا باید تمام علائم التهابی را که تجربه می کنید پیدا کنید و سپس آنها را از بین ببرید. در واقع ، اگر برنامه احتمالی را امتحان کنید ، متوجه خواهید شد که این برنامه به طور متفکرانه ایجاد شده است تا به شما کمک کند متوجه علت ایجاد التهاب شوید تا بتوانید با مشکل مقابله کنید.

اکنون که علل اصلی تیروئید را می دانید ، این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید آیا می خواهید روی این علل ریشه ای کار کنید یا بر مدیریت علائم با کمک داروهای هورمونی اضافی تمرکز کنید.

احتمالاً ، ما در حال کار برای حمله به همه این علل ریشه ای هستیم و به هزاران مبتلا به تیروئید کمک کرده ایم تا کم کاری تیروئید را مدیریت و معکوس کنند. ما یک تیم متشکل از 50 متخصص تغذیه و پزشک داریم که هر روز تلاش می کنند تا جهان را به مکانی سالم تبدیل کنند. استفاده از غذا به عنوان دارو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *