سیستم‌های پنوماتیک دانش‌بنیان به کمک صنایع فولاد کشور می‌‌آید


به گزارش سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،جلیل سلطانی، عضو هیات مدیره شرکت ایزوله اصفهان، در خصوص تولیدات شرکت ایزوله اصفهان گفت: انتقال انرژی در صنعت یک بخش مهم در فرآیند های تولیدی است و این انتقال می تواند با روش های متفاوتی انجام شود.

سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک، سیستم هایی هستند که برای انتقال انرژی به روش سیال تحت فشار طراحی شده اند.

کنترل و هدایت دستگاه های ابزار دقیق

پنوماتیک در صنعت به معنای استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژیست چرا که این سیستم ها از طریق هوای فشرده یا گازهای بی اثر تغذیه می شوند و کارخانه ها از این گازهای فشرده برای کنترل و هدایت دستگاه های ابزار دقیق استفاده می کنند.

در مجموعه هایی مانند ذوب آهن و فولاد زرند که از کوره بلند استفاده می کنند از پنوماتیک به عنوان باز کننده مجرای سیالات استفاده می کنند.

در حدود هر یک ساعت بوسیله پنوماتیک در صنایع دریچه باز می شود سیالات و مواد مذاب منتقل می شود و بوسیله مکمل بازکننده دریچه که انسدادکننده است، مسیر انتقال مسدود می شود.

در این فرآیند از ماشین مته استفاده می شود که فرآیند باز کردن دریچه را تسهیل می کند و در چرخه این فرآیند قرار دارد و پس از آن در زمینه مسدودسازی دریچه نیز از نمونه ای از گل نسوز استفاده می شود و در یک فرآیند پیچیده مجرای انتقال سیالات مسدود می شود.

زمان دقیق آغاز فرآیند باز کردن و مسدودسازی توسط کاربر می تواند تنظیم شود تا میزانی از سیالات که مورد نیاز کارخانه است از دریچه خارج شود و باقی سیالات در داخل مخزن باقی بماند.

صرفه اقتصادی استفاده از تولید داخل

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: مجموعه دستگاه بازکننده و انسداد تولید شده در داخل کشور یک پنجم نمونه خارجی قیمت دارد که صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی رقم می زند. تا پیش از تولید در داخل کشور از کشور آلمان واردات صورت می گرفت و در همین راستا نیاز کشور در صنایع فولاد و ذوب آهن برطرف شد.

تاکنون ۳۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شرکت ایزوله اصفهان ایجاد شده است که قابلیت توسعه نیز در این حوزه وجود دارد.

مشخصا توجه به تولید این قبیل از ماشین آلات می تواند مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شود.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید