سیر و HIV: آنچه باید بدانید


سیر که به دلیل فواید مختلف برای سلامتی شناخته شده است، برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است و به پیشگیری از بیماری هایی مانند سرطان، تصلب شرایین، دیابت و غیره کمک می کند. از آنجایی که HIV با حمله به سلول‌های T ایمنی فرد را کاهش می‌دهد، PLHIV (افراد مبتلا به HIV) اغلب به دنبال راه‌هایی برای تقویت ایمنی خود هستند و به نظر می‌رسد سیر یک مکمل غذایی عالی است.

سیر و HIV

مطالعات فواید متعدد سیر را به طور عمده برای بیماری های قلبی عروقی نشان داده اند، جایی که سیر برای کاهش فشار خون و سطح کلسترول شناخته شده است. داروهای ضد رتروویروسی HIV تمایل به افزایش سطح کلسترول خون را دارند و در چنین مواردی نیز سیر مفید است. سیر به عنوان یک آنتی اکسیدان با خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی، اعتقاد بر این است که به مبارزه با عفونت ها و ارتقای سلامتی کمک می کند. با چنین سودمندی، اعتقاد بر این است که سیر برای PLHIV کمک بزرگی است. اما یک طرف دیگر برای این وجود دارد.

تجزیه سیر در بدن مشابه داروهای ضد رتروویروسی HIV است و بنابراین مصرف سیر همراه با داروهای HIV می تواند بر جذب داروها تأثیر بگذارد و در نتیجه سطح آنها را تا ۴۰ درصد کاهش دهد. این ممکن است بر اثربخشی درمان تأثیر بگذارد. مصرف سیر با برخی داروهای HIV مانند NNRTIs (مهارکننده‌های غیر نوکلئوزیدی رونوشت معکوس) یا مهارکننده‌های پروتئاز می‌تواند تداخلات دارویی احتمالی داشته باشد. به طور خاص، برای داروی اچ‌آی‌وی ساکویناویر، مکمل‌های سیر سطح دارو را در خون تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌دهند. با این حال، مطالعات و تحقیقات مختلف برای تثبیت این ادعا چندان قطعی نبوده است. در مطالعات مختلف نتایج متناقضی وجود داشته است. در حالی که شواهدی مبنی بر تداخل سیر با داروهای HIV وجود دارد، مطالعات خاصی هیچ تداخل قابل توجهی را نشان نمی دهند. از آنجایی که تحقیقات و گزارش‌ها از سال‌ها پیش می‌گذرد، در حالی که پیشرفت‌های پزشکی و تکامل داروها با ترکیب‌های جدیدی از داروهای بسیار مؤثر این روزها پیوسته بوده است، نتیجه‌گیری قطعی به دست نیامده است. از این رو، ارتباط بین داروهای سیر و HIV هنوز مشخص نیست.

سیر برای HIV یا بدون سیر؟

به نظر می رسد مصرف مقادیر کم سیر در غذا برای تغذیه مناسب و حفظ سلامتی مفید است، اما استفاده بیش از حد در پخت و پز، خوردن روزانه حبه های زیاد سیر یا مصرف مکمل های سیر در دوزهای بالا ممکن است در درمان HIV اختلال ایجاد کند.

همیشه توصیه می شود قبل از مصرف هر مکمل سیر با پزشک مشورت کنید زیرا بستگی به نوع داروهایی که فرد مصرف می کند، وضعیت سلامت کلی، هر گونه بیماری از قبل موجود و غیره دارد. برخی نیز ممکن است عوارض جانبی سیر مانند ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ و غیره را تجربه کنند که ممکن است دوباره تغذیه مناسب بدن را مختل کند. پزشک می‌تواند در مورد مزایا و معایب مصرف سیر بر اساس هر مورد قضاوت کند و همچنین دوز مناسب سیر را که می‌تواند برای استفاده بی‌خطر باشد، پیشنهاد کند.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/