سنای آمریکا در حال ارائه طرحی برای معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم است


به گزارش خبرگزاری فارس، سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه آمریکا روز چهارشنبه لایحه ای ارائه کردند که بر اساس آن روسیه به عنوان کشوری حامی تروریسم شناخته می شود.

دولت اوکراین قبلاً از دولت آمریکا خواسته بود که این برچسب را به روسیه بزند، اما دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با این موضوع مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات و از حامیان این لایحه در نشست خبری گفت: اکنون نیاز به معرفی این طرح بیش از هر زمان دیگری است.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا و یکی دیگر از حامیان این لایحه نیز گفتند که نامگذاری روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم پیامی برای کی‌یف و متحدان آمریکا مبنی بر حمایت قوی از اوکراین و همچنین تحریم‌های شدید علیه روسیه است. اجازه دادن به او برای محاکمه در دادگاه های ایالات متحده به دلیل اقدامات او در اوکراین تحریم شده است.

رویترز می نویسد، هنوز مشخص نیست که این لایحه چه زمانی تصویب می شود و آیا رای گیری در مورد آن انجام می شود.

اما این دو سناتور چندین ماه است که از این اقدام حمایت می کنند و در ماه ژوئیه برای حمایت از آن به کیف سفر کردند.

چند تن دیگر از اعضای کنگره آمریکا نیز به جمع حامیان این طرح آمریکایی پیوستند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه ادعا کرد که طرح تعیین روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم مدت‌هاست به تعویق افتاده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که قصد ندارد روسیه را به عنوان کشوری حامی تروریسم معرفی کند. مقامات دولت ایالات متحده می گویند که آنها احساس نمی کنند این موثرترین راه برای پاسخگویی به روسیه است و می تواند کمک به اوکراین را مسدود کند.

مسکو به واشنگتن هشدار داده است که اگر روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم انتخاب شود، روابط دیپلماتیک بین دو طرف بدتر و حتی قطع خواهد شد.

کره شمالی، کوبا، سوریه و ایران در این فهرست آمریکا قرار گرفته اند.

لایحه ارائه شده توسط بلومنتال و گراهام همچنین شامل ماده‌ای است که به رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد پس از شهادت به کنگره مبنی بر اینکه روسیه دیگر از «اعمال تروریسم بین‌المللی» حمایت نمی‌کند، روسیه را از این نامگذاری معاف کند.

در عین حال، دولت آمریکا بر ادامه اقدامات خصمانه خود علیه روسیه اصرار دارد، روسیه که قبل از عملیات ویژه مسکو در اوکراین، خواسته‌ها و منافع روسیه را با کمک ائتلاف ناتو نادیده گرفته است. پس از آغاز این عملیات روسیه، آمریکا و سایر متحدان غربی کی‌یف به ارائه انواع کمک‌ها به ویژه سلاح‌های تحریک‌آمیز به اوکراین ادامه دادند و با اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، به جنگ اوکراین دامن زدند. هنوز قصدی برای توقف خصومت ها وجود ندارد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید