سفر خبری مسکن ملی زنجان/ از ایجاد اشتغال برای ۹۵۰۰ نفر تا ساخت ۱۲۰۰۰ واحد مسکونی در سال


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، تصمیم دولت برای ساخت ۴ میلیون مسکن تا سال ۱۴۰۴ در قالب طرح نهضت ملی مسکن، امید مردم به مسکن را افزایش داده است.

دو پروژه مسکن ملی و نهضت مسکن در حال حاضر در مرحله ثبت و اجرا هستند و مسکن ارزان قیمت به افرادی که دارای مجوز مالکیت یا اقامت نیستند ارائه می شود.

با توجه به اینکه نهضت ملی مسکن استان زنجان پیشتاز است، خبرنگاران در بازدید یک روزه از پروژه های در دست ساخت نهضت ملی مسکن بازدید کردند. مقامات انجام شده.

پروژه های ۵۱۲ واحدی (۳۸۴ واحد دو خوابه و ۱۲۸ واحد سه خوابه او خوابیده است، ۲۶۶ واحد (۲ واحد a او خوابیده است، ۲۲۸ واحد دو او خوابیده است و ۳۶ سه واحد او خوابیده است۵۴۰ واحد (۱۶ واحد خواب و ۵۲۴ واحد دو خوابه) ، ۳۵۱ واحد (۳۰۳ واحد دو خوابه و ۴۸ واحد سه خوابه) ، ۳۱۷ واحد (یک خواب ، ۳۱۲ واحد دو خواب و ۴) (سه خواب ، ۳۸۴ واحد ( ۳۸۴ واحد دو خوابه ۷۶۸ واحد (۷۶۸ واحد دو خوابه) هزار و ۲۹۶ واحد زنها یک هزار و ۲۱۲ واحد دو خوابه و ۸۴ واحد سه خوابه و ۳۶۸ واحدی در گلشهر (۳۶۸ و دو خوابه) ۱۴۴ شما آن را گرفتید گلشهر (۱ خواب و ۲ خواب) و ۳ واحد (۱ خواب و ۲ خواب) که خبرنگاران در زنجان بازدید کردند.

تعداد کل ساختمان های ساخت این پروژه ها ۵۲۲۸ واحد و درصد پیشرفت فیزیکی از ۸.۶ درصد تا ۴۱ درصد است.

سالانه ۱۲۵۰۰ واحد مسکونی در زنجان ساخته می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در نشست خبری از اتاق استان برای احداث واحدهای مسکونی ملی در حاشیه این بازدید خبر داد و گفت: سهم استان ۵ هزار واحدی تعاونی، خصوصی، پروژه های روستایی و بخش خصوصی و دولتی و بر اساس میانگین جمعیت، سهم زنجان ۱۲۵۰۰ واحد مسکونی در سال است.

مسعود بیات مانیش با اشاره به اینکه ۴ هزار واحد از این تعداد در زمین های دولتی ساخته می شود، افزود: برآورد می شود تا کنون ۹ واحد از این تعداد اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال کل واحدهای نهضت ملی مسکن زنجان که وارد فاز عملی می شوند به ۵ هزار واحد می رسد، گفت: تا پایان دولت ۴ هزار واحد از طریق زنجان خواهد بود. ۱۲۰۰۰ واحد از سوی بنیاد مسکن و اداره در روستاها تامین می شود که به صورت خصوصی اجرا می شود.

مدیر راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه بیشترین منابع مالی این پروژه توسط بانک ها تامین می شود، افزود: بانک ها موظفند ۲۰ درصد منابع مالی خود را به پروژه ملی مسکن اختصاص دهند. بانک مسکن سهم خود را پرداخت کرده است.

وی درباره چالش کارگروه در ساخت پروژه ها گفت: در زنجان تقریباً مهم است.مقدار زیادی چالش تامین نیروی کار ساختمانی و عملیاتی است و این پروژه در حال حاضر توسط تعدادی از استان های همجوار به کار گرفته شده است که یکی دیگر از چالش های اجرای پروژه انبوه سازی است.

بیات مانیش همچنین درباره نوع مصالح مصرفی در این واحدها گفت: اگر مصالح تولید شده در استان زنجان با کیفیت و استاندارد و مطابق با مقررات ملی باشد، قطعا از مصالح بومی استفاده می شود.

وی گفت: به عنوان مثال در استان زنجان از مصالحی مانند میلگرد، سیمان و بلوک استفاده می شود اما متاسفانه در زنجان کارخانه تولیدی مانند درب ضد سرقت، شیرآلات ساختمانی و کاشی وجود ندارد. آنها باید از استان های دیگر وارد شوند.

اشتغال ۴۰۰۵ نفر در نهضت ملی مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در پاسخ به سوالی مبنی بر تعداد کارگران این پروژه ها گفت: این پروژه برای حدود ۶ نفر در زنجان اشتغال مستقیم ایجاد کرده است که برابر با ۱.۲ است. کار غیر مستقیم..

بیات مانیش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تاخیر در پروژه ها و اخذ وجه اضافی از متقاضیان، گفت: در قرارداد قید شده است که اگر پیمانکار به دلیل تاخیر مجرم شناخته شود، وجه اضافی دریافت نمی شود، اما اگر متقاضی پرداخت نکرده باشد. در آن زمان، قرارداد مشمول اصلاح خواهد بود.

وی افزود: البته در هیچ یک از پروژه های در حال ساخت از برنامه زمان بندی عقب نیستیم اما در یک پروژه فقط ۵ درصد متقاضیان به موقع پرداخت کرده اند.

سهم خانوار در بودجه خانوار ۲ تا ۲ درصد است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان با اشاره به اینکه سهم مسکن از بودجه داخلی بین ۵ تا ۷ درصد است، گفت: این وضعیت غیرقابل قبول است بنابراین باید این هزینه ها را کاهش دهیم.همه دستگاه ها تلاش می کنند.

سید محمد شاعی با بیان اینکه با توجه به این مسائل و سایر عوامل، نهضت ملی مسکن با بررسی نقاط قوت و ضعف طرح های قبلی در حال اجرا است، توضیح داد: در نهضت ملی مسکن یکسری مسائل داریم که نهضت ملی بازسازی در حال انجام است. با بررسی نقاط قوت و ضعف طرح های قبلی اجرا می شود. مسکن در حال ساخت است یعنی در پروژه های نهضت ملی مسکن تلاش می کنیم با استفاده از تجربیات کاستی ها را جبران کنیم.

وی گفت: تورم، درآمد متقاضیان، ایجاد به موقع تسهیلات بانکی و شرایط آب و هوایی در شکل گیری این واحدها تاثیرگذار است. هرکسی درآمد خود را بابت کار خواهد گرفت که بخشی از آن تسهیلات بانکی است، البته این کار معمولا به صورت طبیعی انجام می شود، اما قسمت مهم دیگر تاثیر آب و هوا است.

ما یک خانه ملی با تمام زیرساخت ها فراهم می کنیم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان با اشاره به اینکه ما به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی در حال تامین منازل با تمامی زیرساخت ها هستیم و بنابراین برای واگذاری مسکن مشکلی وجود نداشته باشد و بیش از این نیز انجام داد: تامین زیرساخت ها. یک منطقه مهم است، بنابراین ما باید آماده شویم.

وی با اشاره به اینکه ماهیت پروژه در استان زنجان کمی تغییر کرده و از چند استان دیگر جلوتر هستیم، خوشبختانه هنوز نگرانی های زیادی وجود دارد که باید برطرف شود، افزود: مطالبات را می دانیم. اما در حال حاضر ساخت و ساز مسکن متاثر از عوامل بسیاری از جمله تورم اقتصادی، تقاضای منابع مالی، تسهیلات بانکی، شرایط آب و هوایی و غیره است.

طرح های ملی مسکن تا پایان سال ۱۴۰۲ اجرا می شود

در این بازدید نهضت ملی مسکن به نمایندگی از پروژه های شرق می باشد زنهاوی همچنین از پیشرفت این پروژه خبر داد و گفت: زنها حدود ۴۰۰۵ واحد مسکونی در ۵ هکتار زمین در حال اجراست.

قاسم محمودی به آغاز تحویل واحدهای مسکونی در کوی اشاره کرد زنها وی گفت: برخی از واحدها تا پایان امسال به بهره برداری می رسند اما اکثر آنها تا پایان سال به بهره برداری می رسند.

وی گفت: در این پروژه ها آخرین استانداردها و ضوابط ساختمان های ملی مورد توجه قرار گرفته و مهندسین مدیریت نظام مهندسی در قالب شرکت های مشاور به طور مستمر بر روند اجرای این پروژه ها نظارت و بازرسی می کنند.

به پایان برسد پیام / ۷۳۰۰۵