رژیم کتوژنیک برای مدیریت دیابت نوع ۲

رژیم های کتوژنیک از سال ۱۹۲۴ در اطفال به عنوان درمان صرع استفاده می شود. رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است. طراحی رژیم کتوژنیک برای تغییر سوخت متابولیک بدن از سوزاندن کربوهیدرات ها به چربی ها است. با رژیم کتو، بدن به جای شکر، چربی را متابولیزه کرده و به انرژی تبدیل می کند. کتون ها محصول جانبی این فرآیند هستند.

در طول سال‌ها، رژیم‌های کتوژنیک برای درمان دیابت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از دلایل این بود که دیابت را با کاهش مصرف کربوهیدرات درمان می کند که منجر به کاهش قند خون می شود که به نوبه خود نیاز به انسولین را کاهش می دهد که مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک مرتبط با آن را کاهش می دهد. به این ترتیب، رژیم کتوژنیک ممکن است سطح گلوکز (قند) خون را بهبود بخشد و در عین حال نیاز به انسولین را کاهش دهد. این دیدگاه رژیم کتو را به عنوان یک برنامه ایمن تر و موثرتر از تزریق انسولین برای مقابله با مصرف غذاهای پر کربوهیدرات نشان می دهد.

رژیم کتو در واقع یک رژیم غذایی بسیار محدود کننده است. برای مثال در رژیم کتو کلاسیک، فرد حدود ۸۰ درصد کالری مورد نیاز خود را از چربی ها و ۲۰ درصد را از پروتئین ها و کربوهیدرات ها دریافت می کند. این یک انحراف قابل توجه از هنجار است زیرا بدن از انرژی قند حاصل از هضم کربوهیدرات ها استفاده می کند، اما با محدود کردن شدید کربوهیدرات ها، بدن مجبور به استفاده از چربی ها می شود.

رژیم کتوژنیک مستلزم خوردن غذای سالم با چربی های مفید مانند روغن نارگیل، کره گیاهی، تخم مرغ ارگانیک، آووکادو، ماهی هایی مانند سالمون، پنیر، آووکادو، کره بادام و آجیل خام (اسند خام و آجیل ماکادمیا) است. افرادی که از رژیم کتو استفاده می کنند از انواع نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی، آرد، سبزیجات نشاسته ای و محصولات لبنی اجتناب می کنند. رژیم غذایی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی کمی است و نیاز به مکمل دارد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات اغلب برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ توصیه می شود زیرا کربوهیدرات ها در خون به قند تبدیل می شوند که در مقادیر زیاد باعث افزایش قند خون می شود. بنابراین، برای یک دیابتی که قبلاً قند خون بالایی دارد، خوردن بیشتر غذاهای قندی مانند ریسک کردن است. با تغییر تمرکز از قند به چربی، برخی از بیماران می توانند قند خون پایین را تجربه کنند.

تغییر منبع انرژی اولیه بدن از کربوهیدرات ها به چربی ها باعث ایجاد یک محصول جانبی متابولیسم لیپید می شود که کتون های موجود در خون هستند. برای برخی از افراد مبتلا به دیابت، این می تواند خطرناک باشد زیرا تجمع کتون ها می تواند منجر به خطر ابتلا به کتواسیدوز دیابتی (DKA) شود. DKA یک اورژانس پزشکی است که نیاز به مشورت فوری با پزشک دارد. علائم DKA شامل قند خون بالا، خشکی دهان، ادرار کردن، حالت تهوع، تنفس با بوی میوه و مشکل در تنفس است. عوارض می تواند منجر به کمای دیابتی شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر