روزه متناوب چیست؟

روزه داری متناوب که در حال حاضر محبوب ترین روش سلامتی و تناسب اندام در سراسر جهان است به نام IF نیز شناخته می شود. افراد از این روش به عنوان راهی برای کاهش وزن، بهبود سلامت کلی خود و همچنین ساده کردن سبک زندگی خود استفاده می کنند. اکثر مطالعات نشان می‌دهند که می‌تواند اثرات قدرتمندی بر سیستم‌های مختلف بدن و مغز داشته باشد و عمر طولانی‌تری را در این تمرین ایجاد کند. با راهنمای زیر با ساده ترین چیزها و مفاهیم روزه داری متناوب آشنا می شوید.

روزه متناوب چیست؟

F fast یا روزه متناوب یک الگوی غذایی خاص در چرخه های بین جلسات روزه داری و غذا خوردن است. شما لزوماً مشخص نمی کنید که کدام غذاها را در یک چرخه غذا خوردن باید بخورید. درعوض، به شما امکان می‌دهد بدانید چه زمانی باید بخورید. به این ترتیب، این یک رژیم غذایی به معنای واقعی کلمه نیست، بلکه بیشتر شبیه یک الگوی غذایی است. رایج ترین روزه متناوب شامل ۱۶ ساعت روزه داری یا ۲۴ ساعت روزه داری دو بار در هفته است.

روزه داری همیشه در سیر تکاملی انسان رایج بوده است. شکارچیان باستانی هیچ یخچال، سوپرمارکت یا غذایی نداشتند که در تمام طول سال در دسترسشان باشد. خیلی وقت ها اصلا چیزی برای خوردن پیدا نمی کردند. در نتیجه، انسان ها به گونه ای تکامل یافته اند که زندگی خود را بدون هیچ گونه غذا برای دوره های طولانی زندگی کنند. روزه گرفتن هر از گاهی یک راه طبیعی برای خوردن بیش از ۳ تا ۴ وعده غذایی در روز است. روزه نیز بیشتر در اعمال مذهبی انجام می شود که شامل ادیانی مانند مسیحیت، اسلام، یهودیت و بودیسم است.

چند روش روزه داری متناوب چیست؟

روش های مختلفی برای تمرین روزه متناوب وجود دارد و بیشتر آنها شامل تقسیم روز یا هفته به دوره های روزه داری و غذا خوردن است. در طول جلسات روزه داری، می توانید غذای کم یا اصلاً بخورید. رایج ترین روش های روزه متناوب به شرح زیر است:

روش ۱۶/۸: این پروتکل Leangains نیز نامیده می شود که شامل نخوردن صبحانه و محدود کردن الگوی غذایی روزانه خود به تنها ۸ ساعت، مانند ۱ تا ۹ بعد از ظهر است. سپس در طول جلسه باید ۱۶ ساعت ناشتا باشید.

خوردن توقف غذا خوردن: عبارت است از ۲۴ ساعت ناشتا بودن یک یا دو بار در هفته، یعنی از شام به شام ​​دیگر نخوردن. بقیه هفته را مانند زندگی روزمره خود سپری می کنید.

رژیم ۵:۲: این روش شامل مصرف تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روزهای غیر متوالی هفته است. شما معمولاً برای بقیه پنج روز غذا می خورید.

با کاهش کل کالری دریافتی، همه این روش‌ها باید باعث کاهش وزن شما شوند تا زمانی که با خوردن بیش از حد در جلسات غذا خوردن جبران نکنید. بسیاری از مردم همچنین متوجه می شوند که روش ۱۶/۸ ساده ترین روش برای پیروی است. همچنین پایدارترین و آسان‌ترین پایبندی به آن است. از این رو، رایج ترین روش روزه داری متناوب است.

روزه داری متناوب چگونه بر سلول ها و هورمون های ما تأثیر می گذارد؟

وقتی روزه می گیرید، اتفاقات زیادی در سطح مولکولی و سلولی برای بدن می افتد. به عنوان مثال، بدن شروع به تطبیق سطوح هورمونی برای تسهیل دسترسی به چربی ذخیره شده در بدن می کند. سلول های شما همچنین فرآیند مهم ترمیم را آغاز می کنند و بیان ژن را تغییر می دهند. برخی از تغییراتی که در بدن ایجاد می شود به شرح زیر است:

هورمون رشد انسانی، یعنی HGH: رشد انسان، چین ها را در روزه داری متناوب افزایش می دهد. این فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به کاهش سریع چربی و برخی از آنها اشاره به افزایش عضله اشاره کرد.

انسولین: حساسیت به انسولین بسیار بهبود می یابد، سطح انسولین در روزه داری متناوب تسریع می شود. سطوح پایین انسولین باعث می شود چربی های ذخیره شده بدن در دسترس تر باشد.

ترمیم سلولی: وقتی برای مدتی روزه می گیرید، سلول های شما روند ترمیم سلولی را آغاز می کنند. این همچنین شامل اتوفاژی می شود زیرا این سلول ها هضم می کنند و پروتئین قدیمی را که در حال تشکیل است حذف می کنند.

بیان ژن: تغییرات زیادی در عملکرد گونه‌ها در ارتباط با حفاظت و طول عمر در برابر بیماری وجود دارد.

با دانستن اینکه روزه داری متناوب به بهبود سیستم های بدن برای بسیاری از چین ها کمک می کند، آیا آماده اید که این کار را در زندگی خود شروع کنید؟ MuscleTech Hydroxycut هاردکور

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر