رابطه جنسی ایمن چیست | رابطه جنسی ایمن با بیماری های مقاربتی | اگر به HIV مبتلا هستید


رابطه جنسی ایمن برای حفظ سلامت جنسی و همچنین رفاه عمومی کاملا ضروری است. توانایی لذت بردن از اعمال صمیمانه بدون استرس ناشی از انتقال یا ابتلا به بیماری های مقاربتی چیزی است که مفهوم رابطه جنسی ایمن را در بر می گیرد.

رابطه جنسی ایمن چیست؟

رابطه جنسی ایمن عبارت است از رعایت برخی اقدامات احتیاطی در طول فعالیت جنسی که به جلوگیری از بیماری های مقاربتی کمک می کند. رایج ترین و موثرترین راه برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی در حین رابطه جنسی استفاده از کاندوم است. با استفاده از چنین موانعی، خطر انتقال یا ابتلا به بیماری های مقاربتی ناچیز است.

برای رابطه جنسی ایمن از کاندوم استفاده کنید

از آنجایی که بیماری های مقاربتی به راحتی از یک شریک به شریک دیگر منتقل می شوند و می توانند قبل از ظاهر شدن هر گونه علائمی برای مدت طولانی در بدن نهفته یا پنهان بمانند، پیشگیری از آنها بسیار مهم است. برخی از بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس، اچ آی وی، هپاتیت B یا هپاتیت C، اگر به موقع تشخیص داده یا درمان نشوند، می توانند بسیار مضر باشند. سایر بیماری های مقاربتی، اگرچه به راحتی قابل درمان هستند، اما می توانند با کاهش ایمنی فرد مضر باشند و در نتیجه راه را برای سایر بیماری ها هموار کنند و سلامت کلی را مختل کنند.

چگونه با بیماری های مقاربتی رابطه جنسی ایمن انجام دهیم؟

اگر شما یا شریک زندگیتان هر گونه بیماری مقاربتی دارید، بهتر است تا زمان بهبودی کامل از رابطه جنسی خودداری کنید. به غیر از این، استفاده از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم برای رابطه جنسی نفوذی یا سدهای دندانی در حین رابطه جنسی دهانی و غیره برای جلوگیری از گسترش بیماری مهم است. از آنجایی که بیماری های مقاربتی از طریق تماس با مایعات بدن (منی، مایع واژن، خون و غیره) یک فرد آلوده منتقل می شود، ضروری است از تماس با استفاده از کاندوم، بند یا دستکش اجتناب شود. اگر از اسباب بازی های جنسی مشترک استفاده می کنید، مهم است که آنها را بعد از هر بار استفاده تمیز یا ضدعفونی کنید.

به طور منظم دریافت کنید تست شده برای STD مهم است که وضعیت STI فرد را مشخص کنید و از انتقال آن به شریک زندگی خودداری کنید.

چسبیدن به یک شریک جنسی و پرهیز از الکل یا مواد مخدر قبل از انجام فعالیت جنسی از دیگر اقداماتی است که به فرد در این تمرین کمک می کند. رابطه جنسی ایمن.

اگر شما یا شریک زندگیتان HIV دارید، رابطه جنسی ایمن را انجام دهید

برای HIV، علاوه بر موانع محافظتی مانند کاندوم، PrEP (پیشگیری قبل از مواجهه) نیز برای جلوگیری از HIV توصیه می شود. PrEP ترکیبی از داروهای ضد رتروویروسی مانند تنوفوویر و امتریسیتابین است که بیشتر با نام های Truvada یا MyVajra شناخته می شود. باید یک بار در روز مصرف شود تا خطر ابتلا به HIV وجود داشته باشد. بنابراین در مواردی که شریک جنسی مبتلا به HIV است، می‌توان پیشگیرانه‌ای را برای شریک غیر آلوده به HIV آغاز کرد تا از عفونت جلوگیری شود. دریافته شده است که PrEP تنها در صورتی که به طور منظم تحت نظارت پزشکی مصرف شود، در حدود ۹۹ درصد در پیشگیری از HIV موثر است. مصرف PrEP علاوه بر استفاده از کاندوم حداکثر محافظت در برابر HIV و STI را فراهم می کند

موانع رابطه جنسی ایمن

کاندوم های لاتکس در حین مقاربت، موثرترین و رایج ترین مانع برای رابطه جنسی ایمن هستند. اگر مردی از پوشیدن آن ناراحت باشد، می توان از کاندوم زنانه استفاده کرد. کاندوم باید به درستی استفاده شود تا از پارگی، سر خوردن یا پارگی تصادفی در حین عمل جلوگیری شود.

سدهای دندانی برای رابطه جنسی دهانی

دستکش های پیش بازی (در صورت مشاهده تظاهرات قابل مشاهده بیماری های مقاربتی در شریک زندگی خود مانند زخم ها، زخم ها و تاول ها در دهان یا روی اندام تناسلی)

دست های خود را قبل و بعد از لمس اندام تناسلی همسرتان بشویید.

با این اقدامات احتیاطی ساده و بدون استرس، زندگی جنسی بدون استرس داشته باشید. رابطه جنسی ایمن ایمنی را تضمین می کند.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/