در ۶۰ ثانیه آینده حقیقت رژیم غذایی کم کربوهیدرات را بیاموزید

قبل از اینکه هر رژیمی را انتخاب کنید، باید تحقیق کنید تا مطمئن شوید که این رژیم ایمن است و قوانینی دارد که می توانید در طولانی مدت به آن پایبند باشید.

سپس ممکن است بخواهید بپرسید:

ده ها رژیم غذایی در بازار وجود دارد. چرا باید رژیم کم کربوهیدرات را انتخاب کنم؟

بازار رژیم غذایی در حال حاضر بزرگ است، اما در واقع تنها سه گروه رژیم غذایی کلی وجود دارد:

۱. رژیم های غذایی که کالری را محدود می کند

۲. رژیم های غذایی که چربی ها را محدود می کند

۳. رژیم هایی که کربوهیدرات ها را محدود می کند

۱. رژیم های کم چرب می تواند برای یک رژیم غذایی طولانی مدت برای ورزشکاران، کسانی که چند پوند اضافه وزن کم می کنند، یا کسانی که فقط نیاز به حفظ وزن سالم خود دارند، مفید باشد. همچنین می توان از این نوع رژیم غذایی برای بهبود کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی استفاده کرد، اما داده های بالینی اخیر این رویکرد را زیر سوال برده است.

۲. رژیم های کم کالری نیاز به نظم و انضباط شخصی، حمایت و جهت گیری دارند. شاید معروف ترین آنها برنامه Weight Watchers باشد که در طول چند دهه میلیون ها رژیم گیرنده را به خود جذب کرده است. نکته جالب: قبل از رونق کم چربی، Weight Watchers برنامه هایی را برای محدود کردن کربوهیدرات ها و عدم کاهش چربی ارائه می کرد.

۳. در نهایت، رژیم‌های کم کربوهیدرات برای کاهش اشتهای شما استفاده می‌شوند و به مرور زمان راحت‌تر می‌توانید به آن‌ها پایبند باشید. مخالفان رژیم اغلب تاکید می کنند که غذاهایی که باید بخورید متعادل تلقی نمی شوند. رژیم گیرندگان معمولا مصرف مکمل ها را برای اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی توصیه می کنند.

رژیم غذایی سخت کتوژنیک، که نه تنها به محدود کردن کربوهیدرات ها، بلکه به پروتئین و حتی آب نیز نیاز دارد، به ویژه در حال افزایش است.

رژیم کتوژنیک

رژیمی که در صورت رعایت آگاهانه محصول جانبی به نام کتون تولید می کند. اکثر افرادی که رژیم دارند می توانند با محدود کردن مصرف کربوهیدرات به کمتر از ۶۰ گرم در روز به کتوزیس (وضعیت مرتبط با مقادیر بیش از حد کتون در خون) برسند.

حالت کتوز همان چیزی است که رژیم کتوژنیک را از نظر متابولیک آنقدر شبیه روزه می کند که اغلب از آن به عنوان روزه کنترل شده یاد می شود.

این رژیم یک رژیم غذایی محاسبه شده ریاضی است که دارای چربی بالا و نه تنها کربوهیدرات بلکه پروتئین نیز می باشد. همچنین برای جلوگیری از رقیق شدن کتون ها، مصرف آب را محدود می کند و کالری دریافتی را به دقت کنترل می کند. این رژیم از دهه ۱۹۲۰ وجود داشته است، زمانی که آن را پیشرفتی در درمان صرع دوران کودکی می دانستند، اما در دهه ۱۹۵۰ با داروهای مصنوعی غصب شد. اکنون در درمان های عصبی استفاده می شود.

کلینیک هایی که رژیم کتو را تجویز می کردند، چندین دهه پیشرفت بیماران خود را دنبال می کردند و موارد زیادی را جمع آوری و مستند می کردند. هیچ یک از آنها هیچ عارضه جانبی جدی را گزارش نکردند و هیچ یک به این نتیجه نرسیدند که رژیم غذایی ناامن است.

آیا رژیم کم کربوهیدرات موثر است؟

بسیاری از افراد به این دلیل ساده موفق می شوند که به راحتی به رژیم های غذایی سنتی پایبند باشند. وقتی از رژیم غذایی که چربی و کالری را محدود می کند، هوس گرسنگی را دریافت نمی کنید.

اولین چیزی که بدن به عنوان منبع انرژی می سوزاند کربوهیدرات ها هستند. با این حال، اگر بدن کربوهیدراتی برای سوزاندن نداشته باشد، به دنبال منبع دیگری از انرژی است – چربی ها. بنابراین، با کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن به طور طبیعی چربی می سوزاند و در نتیجه وزن کم می کنید. به یاد داشته باشید که هرکسی که برنامه کاهش وزن جدیدی را شروع می کند یا تغییر شدیدی در رژیم غذایی یا روال سلامتی خود دارد، باید قبل از آن با پزشک خود مشورت کند.

تعداد فزاینده ای از شواهد بالینی آنچه را که باید به عنوان یک اصل اساسی کاهش چربی در نظر بگیرید، پشتیبانی می کند: اگر وضعیت نسبتاً خوبی دارید و به دنبال لاغرتر شدن هستید، تغییر رژیم غذایی شماره ۱ که باید انجام دهید کاهش مصرف کربوهیدرات است. پروتئین شما را فورا افزایش می دهد.

به دلایلی، مردم هنوز نمی‌خواهند بفهمند و بپذیرند که چربی رژیم مشکل اکثر افراد فعال نیست. خوردن کربوهیدرات های اضافی تا حد زیادی مسئول اضافه کردن بافت چربی به بدن شما است. کربوهیدرات ها را به شدت کاهش دهید و از شر چربی خلاص خواهید شد.

این راهنما است. در یک مطالعه اخیر، دو گروه تحت نظر قرار گرفتند. هر دو گروه ۳۰ درصد از کالری روزانه خود را چربی مصرف کردند. تنها تفاوت مهم تغذیه ای این بود که یک گروه تنها ۱۲ درصد از کالری خود را از پروتئین (۵۸ درصد کربوهیدرات) مصرف می کردند، در حالی که گروه دیگر ۲۵ درصد پروتئین (۴۵ درصد کربوهیدرات) مصرف می کردند. حتی با مصرف مداوم چربی و کاهش نسبتاً کمی کربوهیدرات (از ۵۸٪ به ۴۵٪)، نتایج واضح بود. پس از شش ماه، گروهی که پروتئین بالاتر و کربوهیدرات کمتری داشتند، ۵۰ درصد چربی بیشتری نسبت به گروه کربوهیدرات بالاتر از دست دادند.

من انتظار دارم که اگر مصرف کربوهیدرات به تقریباً ۴۰٪ کاهش یابد، نتایج حتی چشمگیرتر خواهد بود، همانطور که در مورد برنامه های کاهش چربی ۴۰-۳۰-۳۰ رایج است.

درک این نکته مهم است که ما پیشنهاد نمی کنیم کربوهیدرات ها را به طور کامل حذف کنیم – این در نهایت نتیجه معکوس دارد – بلکه به تدریج کربوهیدرات ها را برای متعادل کردن رژیم کاهش می دهیم. شکی نیست که بیشتر مردم و به ویژه آمریکایی ها کربوهیدرات ها را زیاده روی می کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر