در سال ۱۴۰۰ تنها ۳۰ درصد ایرانیان سفر می کردند / ۷۶ درصد مسافران در خانه اقوام خود می ماندند.


مرکز آمار ایران اعلام کرد: سال گذشته ۳۰ درصد خانواده ها حداقل یک بار سفر داشته اند و در حالی که بیشتر سفرها با اقامت شبانه همراه بوده است، ۷۶ درصد مسافران در خانه اقوام خود اقامت داشته اند.

مرکز آمار ایران بر اساس نتایج پیمایش ملی گردشگری اعلام کرد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۰ درصد خانوارهای کشور یعنی حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ خانوار حداقل یک سفر داشته اند. همچنین ۲۴ میلیون و ۶۸۷ هزار سفر در سال ۱۴۰۰ انجام شده است.

بر اساس این آمار، تعداد سفرهای داخلی در سال ۱۴۰۰، ۲۴ میلیون و ۶۳۹ هزار سفر بوده که ۴۲ درصد آن شبانه و ۵۸ درصد غیر شبانه بوده است.

همچنین این بررسی نشان می دهد که پنج استان خراسان، رضوی، مازندران، تهران، فارس، اصفهان محل بیشترین سفرها با اقامت شبانه در حدود سال ۱۴۰۰ بوده و پنج استان مازندران، اصفهان، تهران، فارس، گیلان بوده اند. ۱۴۰۰ در بسیاری از جاها بدون اقامت شبانه.

همچنین اکثر سفرهای انجام شده با یک شب اقامت در سال ۱۴۰۰، ۶۵ درصد بازدید از دوستان و اقوام، ۱۶ درصد گردش و تفریح ​​و ۱۰ درصد به درمان بوده است. بیشتر سفرهای بدون اقامت شبانه به منظور دیدار با دوستان و اقوام (۳۱ درصد)، درمان پزشکی (۲۴ درصد) و گشت و گذار و تفریح ​​(۲۰ درصد) بوده است.

نکته دیگر در این گزارش این است که در ۱۴۰۰ شب اقامت خانواده ها، عمده اقامتگاه مورد استفاده در سفرهای خانوادگی منزل اقوام و آشنایان بوده که ۷۶ درصد آن ویلا و آپارتمان شخصی ۱۲ درصد ویلا و آپارتمان استیجاری ۶ درصد بوده است. اسکان عمومی با ۳ درصد، سایر اقامتگاه ها با ۲ درصد و چادرهای اختصاصی و کمپینگ و اقامتگاه های سازمان یافته با ۱ درصد.