درگیری جدید بین آذربایجان و ارمنستان منجر به کشته شدن یک سرباز اهل باکو شد


به گزارش رادیو بین‌المللی فارس، همزمان تخطی‌های مرزی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان افزایش یافته است. نیروهای ارمنی در منطقه مرزی “لاچین”.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، بر اساس بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، بامداد چهارشنبه مواضع نظامی این کشور هدف قرار گرفت.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک سرباز آذربایجانی بر اثر اصابت گلوله کشته شده و اکنون نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه حمله مستقر شده اند.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته سه مورد نقض آتش‌بس توسط نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با مسئولیت نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری «نیوز ارمنستان»، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: در این نقض آتش بس یک افسر نظامی سازمان قره باغ زخمی شد. فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه با همکاری نمایندگان آذربایجان و ارمنستان اوضاع را حل کرد.

درگیری در منطقه قره باغ کوهستانی در ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۹) با امضای آتش بس بین نخست وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس جمهور روسیه پایان یافت. رسید روسیه در این توافق نقش میانجی را ایفا کرد. در این مرحله از درگیری، جمهوری آذربایجان مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج کرد.

با وجود حضور روسیه به عنوان میانجی، این دو کشور همواره در خطوط مرزی اختلاف دارند و هر دو طرف یکدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به پست های یکدیگر متهم می کنند.

در تحولی دیگر، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با معاونان وزارت دفاع، فرماندهان نیروها و دیگر مقامات عالی رتبه نظامی در ساختمان وزارت دفاع این کشور ، گفت: تحرکات نظامی باید به شدت متوقف شود.

ژنرال ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان اظهار داشت که نظر رئیس دولت یکی از مهمترین وظایف ارتش آذربایجان است.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با بررسی جزئیات وضعیت عملیاتی و وضعیت موجود در مرز با ارمنستان و قره باغ کوهستانی که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر هستند، دستور داد که دائما برای سرکوب فوری آماده باشند. نوع تحریک احتمالی طرف مقابل.

ژنرال حسن اف دستور داد تا شدت تمرینات و تمرینات زمینی افزایش یابد و آمادگی رزمی بالای نیروهای مسلح کشور حفظ شود.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید