حق شناس: در ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد زیادی وجود داشت که نباید از بین برود!


در گزارش دیگری از خبرگزاری فارس، یکی از اعضای سابق شورای شهر تهران می گوید «ارز تومانی» فساد بزرگی در اقتصاد ایجاد کرده است، اما دولت نباید ریشه کن می کرد!

محمد جواد شناسایی از اعضای حزب اعتماد ملی است و به عنوان معاون مدیرکل و مدیر کل وزارت کشور فعالیت می کند. وی به «شرق» گفت: دولت بخشی از بودجه را به عنوان بخشی از کاهش بودجه و بخشی از کسری بودجه را در دستور کار قرار داده است. ربطی به فاسد بودن یا نبودن پول ندارد. ثانیاً، انتخاب ارز بدون شک منجر به فساد گسترده در اقتصاد شده است، اما برنامه دولت برای کاهش ارزش این ارزها در حالی صورت می گیرد که شرایط اقتصادی و معیشتی کشور با چالش های فراوانی مواجه است. به نظر من مهمترین سوال از دولت این است که آیا دولت باید این ارزها را به نام مبارزه با فساد به دلیل ارزهای بهتر، افزایش تورم و افزایش فشار بر زندگی مردم حذف کند؟ دولت و کابینه سیزدهم آن باید تغییر کند و به یکباره نظارت بر رانت و فساد ناشی از ارز ۷ تومانی افزایش یابد تا این همه فساد کنترل و مدیریت نشود و سپس به طور کامل ریشه کن شود. در زمان و مکان مناسب اقتصاد این ارزها، کشور در وضعیت باثبات و نسبتا با ثباتی قرار داشت. در واقع دولت به راحتی می تواند این پول را به شرکت ها، افراد، واردکنندگان، صادرکنندگان، فعالان اقتصادی و … اختصاص دهد چرا که دولت و نهادهای نظارتی کاملاً به نفع رئیس جمهور هستند. بانک مرکزی همچنین توانسته است بهترین عوامل فساد ارزی را برای دولت سیزدهم مشخص کند، اما رهبر این بانک در شرایط بحران اقتصادی کنونی کشور ساده ترین راه را انتخاب کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور نمی خواهد یا نمی تواند برجام را احیا کند، گفت: همانطور که مشخص شد دولت قبل خیلی به توافق نزدیک شد، کمتر چیزی تا کنون تکذیب شده است، احیای برجام در دولت روحانی. نهایی شده و همه مسائل با آمریکا به توافق رسیده است، اما برخی اخلال در مجلس یازدهم و فشار سایر جریانات در دولت حسن روحانی، هیچ تلاشی برای به تعویق انداختن توافق با دولت همسو نکرده اند. اقدامات دیپلماتیک موازی برای بهبود روابط با همسایگان در راس برنامه ها قرار داشت که نشان می دهد دولت به وضعیت سیاست خارجی علاقه مند است و من می بینم که برخی از حامیان دولت همچنان در تلاش هستند تا در دوران روحانی کارشکنی کنند. مشکل رئیس دولت نیست بلکه خود برجام است.

آقای حق شناس در اظهارات خود اشاره ای به میزان پول از دست رفته ناشی از فساد و ارز پیرامونی نکرده است، در حالی که حواله ده ۲ میلیاردی در سه سال بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده است و بیشتر آن نیز حذف ارز است. . گمشده. ثانیاً در مورد کسری بودجه که حق شناس ذکر کرده، ناشی از صدقه در مرحله تمهیدات و امیدهای دولت برجام است. ثالثاً چگونه می توان انتظار داشت که دولت جدید بر توزیع ۵ تومان نظارت داشته باشد در حالی که دولت قبل اجرای سامانه جامع معاملات (شفافیت) را ۵ سال به تعویق انداخت و بعضاً شفافیت را در اقتصاد و تجارت کشور به ارمغان آورد؟ و پیشگیری از فساد؟ اما قبل از هر چیز در بورژوازی، آقای حق شناس از گفتن کلمه ای در مورد نقش خرابکارانه دولت آمریکا در احیای بورژوازی خودداری می کند و طرف ایرانی را عامل سیاسی و رسانه دولتی آمریکا متهم می کند. نه در مذاکرات دولت قبل و نه در دولت کنونی، مشکلاتی از قبیل لغو موثر تحریم ها، تصویب و ارائه ضمانت نامه معتبر از سوی آمریکا و حتی بر اساس گزارش ها، آمریکا حل نشده است. حتی حاضر نیست انفعال خود را تکرار کند. درست است! در چنین سناریویی چرا ایران باید بدون لغو تحریم های مالی، بانکی و نفتی و یا ارائه ضمانت های غیر الزام آور، بازگشت آمریکا به برجام را بپذیرد و به مکانیسم محرک دسترسی پیدا کند؟

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید