«تکائف» بر توسعه همکاری های اقتصادی اعضای «حمسود» تاکید کرد


به گزارش خبرگزاری فارس، «قاسم جمرات تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان با نخست وزیران کشورهای مشترک المنافع در دوشنبه پایتخت آستانه دیدار کرد.

در این نشست نخست وزیران قزاقستان، آذربایجان، بلاروس، تاجیکستان، ازبکستان، روسیه، قرقیزستان، معاونان نخست وزیر ارمنستان و ترکمنستان و دبیر اجرایی کمیته اجرایی جامعه همسود حضور داشتند.

تاکایف خطاب به نخست وزیران کشورهای مستقل مشترک المنافع با اشاره به تناقضات و اختلالات ژئوپلیتیکی فزاینده در اقتصاد جهانی خواستار اقدامات موثر شد.

بر اساس سخنان رئیس جمهور قزاقستان، همکاری های تجاری و اقتصادی در این زمینه جایگاه ویژه ای دارد.

وی افزود: در دوره یک ساله قزاقستان، اجرای فعال وظایف استراتژی توسعه اقتصادی کشورهای همکار تا سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد داشت و با وجود بحران در بازارهای بین المللی، اقتصاد کشورهای ما به تدریج رشد خواهد کرد. برای بهبود

تاکایف خواستار رفع موانع در کشورهای CIS، جلوگیری از حمایت گرایی، ایجاد شرایط تعرفه ای مطلوب و ساده سازی رویه های اداری شد.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین با توجه به توسعه ظرفیت های ترانزیتی و حمل و نقل، به امکانات مسیر حمل و نقل بین المللی ترانس خزر اشاره کرد که به گفته وی فرصت های جدیدی را برای بازارهای اوراسیا باز می کند.

به گفته وی، این مشکل روز به روز در حال افزایش است و معتقدم کشورهای عضو حمص در توسعه امکانات موجود، در توسعه مسیر تجاری شمال به جنوب با ایران، خلیج فارس و هند همکاری خواهند کرد.

رئیس جمهور قزاقستان در پایان ابراز اطمینان کرد که نشست شورای کشورهای شریک در آستانه نقش خود را در حل مشکلات پیش روی این اتحادیه ایفا خواهد کرد.

پیش از این گفته شده بود که نشست نخست وزیران کشورهای همسایه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شده است. در این نشست تعدادی از موضوعات از جمله همکاری های اقتصادی کشورهای همسود، خدمات تجارت آزاد، موافقت نامه تاسیس، بهره برداری و سرمایه گذاری، نشست عادی شورای نخست وزیران همسود و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/ح
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید