تغذیه ذرت شیرین: محصولات و کاربردهای شگفت انگیز


ذرت شیرین فوق العاده

ذرت شیرین از نظر محتوای نشاسته و غلظت قند نوعی ذرت گیاهی است. ذرت شیرین مدرن وقتی تازه مصرف شود شیرین تر است. در این ذرت به دلیل اصلاح ژنتیکی سنتز نشاسته کاهش می یابد. اما این اصلاح منجر به مشکلاتی در رشد گیاهان در شرایط نامطلوب می شود. رشد ذرت شیرین نیاز به خاک بسیار حاصلخیز، امکانات آبیاری بهتر و مدیریت منظم آفات دارد. این باعث می شود که محصول گران قیمتی برای رشد در مقیاس بزرگ باشد. اولین بار توسط جهش ژنتیکی در آمریکای شمالی ایجاد شد. متعاقبا، چندین نوع توسعه یافت که سالم تر و پایدارتر شدند. در حال حاضر ذرت شیرین یک غذای محبوب در سراسر جهان است.

ارزش غذایی و حفظ کیفیت

در دنیای غرب، ذرت از نظر فرهنگ و آداب و رسوم یک محصول اجتناب ناپذیر است. ذرت شیرین تازه تلخ و ترش نیست. اما استفاده نادرست از این غذای کنسرو شده می تواند نفرت انگیز کند.

اگر ذرت شیرین تازه را در دمای بالا نگهداری کنید، کیفیت آن بدتر می شود. در حالت ایده آل، این سبزی طراوت خود را در دمای ۰ درجه سانتیگراد حفظ می کند. بسیاری از محصولات غذایی از ذرت شیرین تهیه می شوند مانند ذرت ذرت، آرد ذرت، دانه ذرت، ذرت فلکس و غیره. ذرت سرشار از مواد معدنی مانند منیزیم، فسفر و پتاسیم است. در مقابل، ذرت بو داده حاوی آهن، روی، مس، منگنز و سدیم بیشتری است. اسید فنولیک و زانتوفیل در ذرت تازه به مقدار زیاد وجود دارد. از طرفی فرآوری باعث کاهش کمیت آن می شود. برای حفظ بهترین کیفیت، این ذرت نیاز به خنک کننده هوای اجباری و انتقال دمای پایین دارد.

فواید ذرت شیرین برای سلامتی

مواد شیمیایی گیاهی ملاتونین و تریپتوفان آنتی اکسیدان های اصلی ذرت شیرین هستند. ملاتونین هورمونی است که هوشیاری و عملکرد مغز را تنظیم می کند. فواید زیادی برای به تاخیر انداختن تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن دارد. فیتوکمیکال ها رنگدانه های رنگی در ذرت شیرین هستند. این رنگ ها ممکن است زرد طلایی تا سایه های مختلف مانند سفید مایل به ارغوانی باشد. بیشترین مقدار کاروتنوئیدها به شکل زرد یافت می شود و ارزش تجاری زیادی دارد. این مواد شیمیایی گیاهی بین ذرت گیاهی شیرین و مومی شکل متفاوت است. بلوغ ذرت و متغیرهای گونه نیز کمیت آنها را تعیین می کند. لوتئین یک کاروتنوئید اصلی است که مقدار بیشتری در ذرت زرد شیرین دارد.

فلاونوئیدها نیز فیتوکمیکال هایی با خواص آنتی اکسیدانی هستند. این مواد محافظ مغز هستند و می توانند از بیماری آلزایمر جلوگیری کنند. عملیات حرارتی ذرت شیرین باعث آزاد شدن شکل محدود فیتوکمیکال ها می شود. از این رو، این ذرت در مقایسه با ذرت تازه حاوی مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان است.

آنتوسیانین ها رنگدانه های رنگارنگی هستند که در ذرت بنفش بر خلاف ذرت شیرین به وفور یافت می شوند. این مواد شیمیایی اثرات مثبتی بر سلامت دستگاه گوارش دارند. آنها می توانند در کاهش وزن بدن و پیشگیری از سرطان روده نقش داشته باشند. آنها علاوه بر اثر آنتی اکسیدانی، عوامل ضدالتهابی قوی هستند.

ذرت شیرین در مقایسه با ذرت گیاهی ارزش کالری کمتری دارد. هر ۱۰۰ گرم آن حاوی ۸۵ کالری است در حالی که ذرت گیاهی حدود ۳۶۰ کالری دارد. محتوای آب ذرت شیرین ۷۵ درصد و کربوهیدرات ها حدود ۱۸ درصد است. ویتامین های موجود در ذرت عبارتند از اسید فولیک، پیریدوکسین، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین C، E و K. ذرت شیرین در مقایسه با ذرت استاکی، سرشار از ویتامین C است.

مصرف منظم ذرت می تواند خطر بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد. محتوای آمیلوز بالا در ذرت برای سلامت دستگاه گوارش مفید است. اصلاح رژیم غذایی برای افزایش مصرف ذرت و سایر غلات کامل می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد. فیتوکمیکال های موجود در ذرت به فواید میوه ها و سبزیجات در یک رژیم غذایی متعادل می افزایند.

ذرت شیرین
ذرت شیرین

درمان شود

ذرت شیرین معمولاً به عنوان ذرت تازه در نظر گرفته می شود. همچنین می توان آن را به اشکال مختلف فرآوری شده مانند پخته، منجمد، کنسرو شده یا آبمیوه خورد. پخت به ماندگاری بیشتر میخچه کمک می کند. ذرت معمولاً با جوشاندن، انجماد یا جوشاندن پردازش می شود. بلانچینگ در مایکروویو تا حد زیادی محتوای قند و ویتامین C را حفظ می کند. جوشاندن رطوبت، محتوا، فعالیت های آنزیمی و ویتامین ها را کاهش می دهد.

انجماد غلظت کاروتن را کاهش می دهد اما بر محتوای نشاسته تأثیر نمی گذارد. جوشاندن آنتی اکسیدان ها و ترکیبات زیست فعال را کاهش می دهد. بخارپز کردن ذرت یا پخت با فشار معمولی بیشتر محتوای آن را حفظ می کند و به شدت توصیه می شود. با این حال، مصرف محصولات سبز بهترین نتیجه را به همراه دارد.

سمیت غذایی

آلودگی به فلزات سنگین یا نیتریت ها و نیترات ها در طی فرآوری ذرت می تواند آن را سمی کند. مسمومیت غذایی می تواند به طرق مختلفی ایجاد شود که یکی از آنها آلودگی به فلزات سنگین در محیط یا نیترات و نیتریت در فرآوری مواد غذایی است. کشت محصولات زراعی در مناطق معدنی ممکن است با عناصر کمیاب که برای سلامتی خطرناک هستند آلوده شود. علاوه بر این، آلودگی به سموم ناشی از قارچ ها می تواند منجر به بیماری های کشنده شود. مراقبت مناسب در هنگام کاشت می تواند از آلودگی با مایکوتوکسین ها جلوگیری کند.

کاربردهای دیگر ذرت شیرین

انواع محصولات جانبی از گیاهان ذرت شیرین و محصولات جانبی کشاورزی آن تولید می شود. بلال ذرت شیرین یک رنگ دهنده طبیعی و مکمل غذایی است. این بلال ها پس از عملیات حرارتی برای مواد اولیه مناسب هستند.

  • اتم کوچک
  • جوانه ها
  • روغن های ذرت
  • نوشیدنی
  • نان
  • علوفه
  • بیوانرژی یا سوخت های زیستی مایع
  • شربت ذرت به عنوان شیرین کننده

ادامه مطلب

عامل مردانه

تکنیک های لقاح مصنوعی

کم کاری تیروئید تحت بالینی

برنامه غذایی و رژیم غذایی در دوران بارداری

میومکتومی لاپاراسکوپی

تست HSG

موفقیت کاشت و IVF

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/