تعادل وحشتناک تکامل زمین پس از جنگ هسته ای


به گزارش خبرنگار گروه علم و توسعه خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، اگر جنگ هسته ای شروع شود ممکن است مدت زیادی طول نکشد. چندین روز، شاید یک هفته، چندین کشور سلاح های هسته ای را به سوی یکدیگر شلیک می کنند و خسارات ویرانگر و سریعی به بار می آورند. اما بعد از این چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برای دهه‌ها، محققان اثرات بعدی جنگ هسته‌ای را مدل‌سازی می‌کنند. یکی از مخرب ترین پیامدهای جهانی جنگ هسته ای احتمال وقوع یک رویداد یخ زدگی طولانی مدت است که به عنوان “زمستان هسته ای” شناخته می شود.

در طول جنگ هسته‌ای، بمب‌هایی که شهرها و مناطق صنعتی را هدف قرار می‌دهند، طوفان‌ها و آتش‌سوزی‌های شدید ایجاد می‌کنند و مقدار زیادی گرد و غبار را به اتمسفر فوقانی تزریق می‌کنند که در سراسر جهان پخش می‌شود.» محققان دانشگاه روچستر در یک مطالعه جدید توضیح دادند و به سرعت خنک شدند. سیاره.” چنین حجمی از دوده باعث اختلال ده ساله در آب و هوای زمین می شود که بر سیستم تولید غذا در خشکی و اقیانوس ها تأثیر منفی می گذارد.

اگرچه اصطلاح “زمستان هسته ای” در دهه ۱۹۸۰ ابداع شد، این مفهوم به اختراع سلاح های هسته ای برمی گردد. در سال ۱۹۴۷، پل اندرسون، نویسنده علمی تخیلی، در داستان معروف پسا آخرالزمانی خود به نام «فرزندان فردا» در مورد احتمال جنگ هسته ای جهانی که عصر یخبندان جدیدی را به راه می اندازد، حدس و گمان زد.

اخیراً، با پیچیده‌تر شدن مدل‌سازی آب و هوا، محققان توانسته‌اند شبیه‌سازی‌های پیچیده‌تری را برای بررسی اثرات بالقوه زمستان هسته‌ای بر شرایط محیطی جهانی اجرا کنند. تحقیقات جدید دقیق‌ترین مدل‌سازی تا به امروز را امکان‌پذیر می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه یک جنگ هسته‌ای می‌تواند بر عرضه جهانی غذا تأثیر منفی بگذارد.

در طول این مطالعه، شش سناریوی جنگ هسته ای شبیه سازی شد که هر کدام سطوح مختلفی از دوده را در استراتوسفر جو زمین تولید می کردند. پنج سناریو مقیاس های مختلف درگیری هسته ای بین هند و پاکستان را مدل می کند، در حالی که مدل ششم یک جنگ هسته ای جهانی بین ایالات متحده و روسیه را شبیه سازی می کند.

در هر مدل، اثرات آب و هوایی ناشی از انتشار دوده در جو تخمین زده می شود. سپس این تغییرات آب و هوایی به مدل‌های کشاورزی که برای کاهش تولید محصولات عمده‌ای مانند گندم، برنج و ذرت طراحی شده‌اند، اضافه می‌شوند. در نهایت، این مطالعه به محاسباتی در مورد میزان کاهش تولید محصول و میزان کاهش در تولید کالری انجامید، به این معنی که محققان می‌توانند تخمین بزنند که چند نفر به طور فرضی در ماه‌ها یا سال‌های پس از جنگ هسته‌ای از گرسنگی می‌میرند.

در بدترین سناریوی مدل‌سازی شده در این مطالعه، اثرات تزریق ۱۵۰ میلیون تن دوده به استراتوسفر یک هفته پس از یک درگیری هسته‌ای جهانی مورد بررسی قرار گرفت. تلفات مستقیم پرتاب بمب های هسته ای به طور گسترده در حدود ۳۶۰ میلیون نفر تخمین زده شده است، اما تأثیر آب و هوای استفاده از این سلاح ها منجر به کاهش ۹۰ درصدی در تولید کالری جهانی غذا شده است. بر اساس این مدل سازی، دو سال پس از یک جنگ هسته ای، حدود پنج میلیارد نفر در سراسر جهان از گرسنگی خواهند مرد.

دیپاک روی، دانشمند محیط زیست، می گوید: “اگرچه احتمال وقوع چنین جنگی کم است، اما در عرض یک تا دو سال پس از انفجارهای هسته ای که عصر یخبندان است، سرمای جهانی ۱۴.۸ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. عصر یخبندان شروع می شود. بر اساس مدل سازی، “حتی اگر نیمی از کالری خوراک دام به عنوان غذای انسان مصرف شود و تمام ضایعات مواد غذایی متوقف شود، کاهش کالری به ۷۴ درصد نزدیک می شود.”

این مدل سازی نشان می دهد که همه کشورها پس از یک درگیری هسته ای با تجارب یکسانی در ناامنی غذایی مواجه نخواهند شد. در شدیدترین سناریو هسته ای، تمام تجارت بین المللی مواد غذایی متوقف می شود و هر کشور به توانایی خود برای تولید کالری برای تغذیه مردم خود متکی خواهد بود.

تنها کشوری که تا حدی از فاجعه جهانی ناشی از جنگ هسته ای جهانی در امان خواهد ماند استرالیا است. محققان تخمین می زنند که تولید گندم در استرالیا تا حد زیادی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی مرتبط با جنگ هسته ای قرار نخواهد گرفت و به این کشور اجازه می دهد به طور موثر کالری کافی برای حفظ جمعیت خود تولید کند. نیوزلند همسایه نیز تحت سناریوی مدل افراطی نسبتا امن بود. با این حال، محققان تخمین می زنند که کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند که دارای منابع غذایی پایدار هستند، احتمالاً هجوم قابل توجهی از پناهندگان را از کشورهای آسیایی نزدیک که با قحطی مواجه هستند، تجربه خواهند کرد.

شایان ذکر است که در حال حاضر ۱۲۷۰۵ کلاهک هسته ای شناخته شده در جهان وجود دارد که به ۹ کشور تقسیم شده اند. روسیه با ۵۹۷۷ کلاهک هسته ای بیشترین تعداد سلاح هسته ای را دارد. بیشتر این قابلیت هسته ای به اتحاد جماهیر شوروی نسبت داده می شود که در دهه ۱۹۴۰ کار بر روی برنامه تسلیحات هسته ای را آغاز کرد. ایالات متحده آمریکا با ۵۴۲۸ کلاهک، معمار اولین و تنها بمباران اتمی جهان است که ده ها هزار ژاپنی را در هیروشیما و ناکازاکی کشته است. چین با ۳۵۰ سلاح هسته ای سومین قدرت هسته ای است و پس از آن فرانسه با ۲۹۰ سلاح هسته ای قرار دارد. انگلیس ۲۲۵ و پاکستان ۱۶۵ کلاهک، هند ۱۶۰ کلاهک، رژیم صهیونیستی ۹۰ و کره شمالی ۲۰ کلاهک دارند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید