بیانیه بریکس درباره مذاکرات روسیه و اوکراین


به گزارش خبرگزاری فارس، اقتصادهای در حال توسعه از جمله رهبران گروه برگزیت در بیانیه پایانی نشست خود در پنجشنبه شب از مذاکرات روسیه و اوکراین حمایت کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما در مورد وضعیت اوکراین بحث کردیم و موضع خود را در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأیید کردیم.

رهبران کشورهای بریکس شامل برزیل، روسیه، چین، آفریقای جنوبی و هند پس از چهاردهمین اجلاس سران در پکن اعلام کردند: ایجاد شرایط برای رقابت عادلانه در همکاری های تجاری و اقتصادی.

این بیانیه می افزاید که کشورهای بریکس همچنین بر تعهد خود به جهانی عاری از سلاح های هسته ای تاکید کردند و خواستار مشارکت چشمگیر کشورهای توسعه یافته و کمتر توسعه یافته شدند.

این بیانیه می افزاید: ما نتایج اجلاس جهانی ۲۰۰۵ را به یاد می آوریم و بر نیاز به اصلاحات از جمله در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جامع تر، موثرتر و کارآمدتر کردن آن و ارائه بهتر نمایندگی کشورهای در حال توسعه برای پاسخگویی تاکید کردیم. مناسب برای چالش های جهانی.”

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نشست بریکس روز پنجشنبه از دیگران خواست تا علیه «اقدامات خودخواهانه» غرب با یکدیگر همکاری کنند. (جزئیات بیشتر)

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس بریکس در ویدئویی گفت: بحران اوکراین زنگ خطری برای جهان است. واقعیت ها بار دیگر ثابت می کند که تحریم ها شمشیرهای دولبه هستند.

وی با انتقاد از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه در پی قیام اوکراین، گفت: تحریم های عمدی به مردم جهان آسیب می زند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید