بریتانیا از ابزارهای حقوق بشر برای “معاملات تجاری” استفاده می کند


به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم غریب آبادی معاون وزیر امور خارجه قوه قضائیه و وزیر حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با انتشار کلیپی از اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس درباره حقوق بشر در این کشور از پاسخ به سوالی درباره وضعیت این کشور خودداری کرد. . عربستان سعودی در توییتر خود نوشت: صدای مخالفت بین المللی با استفاده از حقوق بشر توسط انگلیس و نقض آن در حال افزایش است. متأسفانه انگلیس به این صداها گوش نمی دهد زیرا معاملات تجاری پرسودی را با کسانی که دستشان به خون مردم بیگناه آلوده است دنبال می کند.

در این فیلم، لیز تراویس، وزیر خارجه بریتانیا می گوید: «من خلیج فارس را دوست بریتانیا می نامم. اکنون در حال مذاکره با شورای همکاری خلیج فارس برای پایان دادن به توافق تجاری هستیم. آیا همه کشورهایی که با آنها کار می کنیم ۱۰۰٪ با سیاست های بریتانیا مطابقت دارند؟ نه، اما آنها شرکای مهمی برای انگلیس هستند.

یک مقام انگلیسی از پشت بام پرسید: آیا محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مسئول ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی است؟

تروس در پاسخ گفت: آنچه من می گویم این است که عربستان سعودی شریک مهمی برای بریتانیا است.

مقامات انگلیسی می پرسند: روزانه پنج نفر در عربستان سعودی اعدام می شوند. آیا فکر نمی کنید (عربستان سعودی) یک رژیم استبدادی است؟

وی در پاسخ به این سوال گفت: چیزی که بر آن تمرکز می کنم این است که با مهم ترین تهدیدات جهان مواجه شویم. اولین تهدیدی که ما با آن روبرو هستیم، تهدید روسیه است و برای انجام آن، باید مطمئن شویم که منابع جایگزین انرژی داریم.

وی افزود: خلیج فارس یکی از مهم ترین منابع انرژی است. ما در یک دنیای کامل زندگی نمی کنیم. ما در دنیایی زندگی می کنیم که باید تصمیمات سختی بگیریم. من فکر می کنم درست است که روابط نزدیک تر با کشورهای خلیج داشته باشیم.

این مقام انگلیسی همچنین با اشاره به توافقنامه تجاری اخیر انگلیس با خلیج فارس که اخیرا توسط وزارت خارجه انگلیس منتشر شد، گفت: در این سند آمده است که دولت … پاسخگویی همچنان نقض حقوق بشر است. می دهد. لطفا بگید داستان توله سگ های بزرگشون چیه…

لیز تراویس در پاسخ می گوید: این موضوعات به طور مداوم در جلسات وزرا و مقامات با رقبای خود در خلیج فارس مطرح می شود. من هم شخصاً (این مسائل را مطرح کردم).

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس گفت: شما این کار را نکرده اید. به من بگویید آخرین موضوع حقوق بشری که با رهبران کشورهای این منطقه مطرح کردید چه بود؟

تراس از پاسخ دادن خودداری می کند و می گوید دفعه بعد به کمیته خواهد گفت.

مقامات بریتانیا بر حل و فصل همه مسائل حقوق بشری که در بالا ذکر شد اصرار دارند.

تریس می گوید: متأسفانه مورد آخر را فراموش کردم، اما می توانم به شما اطمینان دهم که به این موضوع رسیدگی شده است. جزئیات را کتبا به شما خواهم گفت.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید