برای کمک به افراد معلول جلیقه بسازید


محققان موسسه فدرال زوریخ (ETH) در سوئیس یک جلیقه پارچه ای طراحی و ساخته اند که به عنوان یک لایه اضافی از ماهیچه برای کسانی که به آن نیاز دارند عمل می کند.

محققان در این پروژه ماهیچه های پارچه ای ساخته اند که می تواند با این حسگرها برای تعیین اهداف حرکتی کاربر و اعمال نیروی بیشتر در صورت نیاز استفاده شود.

این پیراهن پوشیدنی مایو نامیده می شود و نوعی جلیقه با جعبه کوچک با آستین های مخصوص بازو و آستین است که شامل تمام فناوری هایی است که مستقیماً روی بدن استفاده نمی شود. این دستگاه از طریق حسگرهای نصب شده روی پارچه کار می کند و حرکت عمدی پوشنده و مقدار مورد نیاز را تعیین می کند. موتور کابلی که به موازات عضلات پوشنده عبور می کند، سپس به عنوان یک تنفس مصنوعی عمل می کند.

دستگاه همیشه با حرکت کاربر هماهنگ است و می تواند بر اساس ترجیحات فردی تنظیم شود. هنگام استفاده از جلیقه، کاربران همیشه کنترل خود را حفظ می کنند و در صورت نیاز می توانند دستگاه را در هر زمان خاموش کنند.

محققان این دستگاه را روی هفت نفر آزمایش کردند که چهار نفر از آنها سالم بودند و هیچ نقصی نداشتند. از بین این افراد یک نفر دچار دیستروفی عضلانی و یک نفر ضایعه نخاعی داشت. در پایان آزمایش مشخص شد که هر کسی می تواند با کمک این جلیقه سلاح یا چیزهای خود را برای مدت طولانی در هوا نگه دارد.

نتایج نشان داد که سطح تحمل در افراد سالم حدود یک سوم و در افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی تا ۶۰ درصد افزایش یافت. یکی از شرکت کنندگان آسیب نخاعی داشت و توانست سه برابر بیشتر از بقیه ورزش کند. شرکت کنندگان در این آزمایش گفتند که این ابزار بسیار ساده و کاربردی است.

شایان ذکر است که نمونه اولیه این بازار تا عرضه به بازار فاصله زیادی دارد. جعبه کنترل و سیستم محرک وزنی در حدود ۴ کیلوگرم دارد که دستگاه را پیچیده و غیرقابل استفاده می کند و فقط برای افراد ویلچر مناسب است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید