با افسانه های HIV آشنا شوید | DrSafe Hands


HIV چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ویروسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود. در طی یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله، پس از عفونت و در صورت عدم درمان، HIV به ایدز تبدیل می شود. HIV با هدف قرار دادن سلول‌های ایمنی CD4 + به سیستم ایمنی بدن ما حمله می‌کند که منجر به نقص ایمنی می‌شود، یعنی کاهش ایمنی در برابر عفونت‌های رایج.افسانه ها در مورد HIV

آیا HIV یک بیماری کشنده است؟

البته که نه. HIV نام ویروس است نه بیماری. با تشخیص و درمان به موقع، HIV را می توان به راحتی مدیریت کرد و هرگز به ایدز تبدیل نمی شود.
افرادی که به طور منظم ART دریافت می کنند و به بارهای ویروسی غیرقابل شناسایی دست می یابند، به عنوان یک فرد غیر آلوده زندگی با کیفیت بالا، عادی و طولانی مدت دارند.
اگر اچ‌آی‌وی درمان نشود، طی ۵ تا ۱۰ سال، فرد مبتلا می‌تواند با عوارض کشنده‌ای مواجه شود. این امر در مورد بیماری های مزمن شایع تر و شایع تر مانند دیابت، فشار خون (فشار خون بالا)، اختلالات تیروئید و غیره نیز صادق است.

آیا HIV از طریق تماس اتفاقی منتقل می شود؟

اچ‌آی‌وی از طریق تماس‌های معمولی مانند در آغوش گرفتن، دست زدن، بوسیدن، دست دادن، استفاده از یک حمام، وسایل مشترک و غیره منتقل نمی‌شود. حتی انتقال آن از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار نادر است و تنها در صورت وجود زخم باز در دهان فرد آلوده که ترشحات از طریق آن وارد می شود، اتفاق می افتد.
این ویروس در آب زندگی نمی‌کند، بنابراین شنا کردن یا حمام کردن با فرد مبتلا باعث انتقال عفونت نمی‌شود و قرار گرفتن در معرض ادرار، عرق یا اشک هیچ آسیبی ندارد.

اگر هیچ علائمی از HIV نداشتم، نگران نباشید؟

همه بیماری های مقاربتی، به ویژه HIV، می توانند برای مدت طولانی در بدن نهفته باشند، اما در این مدت به راحتی به دیگران منتقل می شوند.
از این رو، آزمایش پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی بهترین راه حل است. به یاد داشته باشید که تمام بیماری های مقاربتی را می توان به راحتی با تشخیص زودهنگام درمان یا مدیریت کرد.

اگر من یا همسرم HIV داشته باشیم، آیا نمی توانیم فرزندان سالمی داشته باشیم؟

این اصلا درست نیست. با پیشرفت علم پزشکی به ویژه در زمینه HIV، باردار شدن و داشتن فرزند سالم (اچ آی وی منفی) بسیار امکان پذیر شده است. فقط نیاز به نظارت منظم و داروی مناسب تحت نظارت پزشکی در دوران بارداری و زایمان دارد.

اگر شریک زندگی من HIV داشته باشد، آیا من هم مبتلا می شوم؟

البته که نه. اگر شریک زندگی شما تحت درمان HIV است و دارای بار ویروسی غیرقابل شناسایی است، یعنی تعداد ویروس ها کمتر از سطح قابل تشخیص در آزمایشات است، احتمال اینکه HIV به شما سرایت کند کمتر است.
علاوه بر این، می توانید واجد شرایط بودن خود را برای PrEP (پیشگیری قبل از مواجهه) با پزشک خود بررسی کنید و از یک محافظ مانع استفاده کنید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/