ایران جزو ۹ کشور آسیب پذیر در برابر تغییرات اقلیمی / ۲۳ استان درگیر ریزگردها در سال جاری است


در سمینار ویژه ایران با موضوع تغییر اقلیم، افزایش تولید گازهای گلخانه ای در کشور، پیدایش و شیوع بیماری های نوپدید و کاهش مقاومت نظام سلامت در برابر اثرات مخرب تغییرات اقلیمی ذکر شده است.

به گزارش ایسنا؛ درویش گلعلی زاده – رئیس مرکز ملی آب و هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست – در سمینار ویژه مبارزه با تغییرات اقلیمی ایران که امروز به مناسبت روز جهانی تغییر اقلیم (۲۴ مهر) برگزار شد، همکاری ایجاد شد. رئیس جهاد علمی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در سه دهه گذشته جامعه جهانی نسبت به تغییرات اقلیمی حساسیت بیشتری داشته است، تصریح کرد: ۱۷ کشور جهان با بحران آب مواجه هستند که ایران یکی از آنهاست. از ۹ کشور است. کشورهایی که در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند باید خود را برای سازگاری با این تغییرات آماده کنند. تغییر اقلیم باعث افزایش آلودگی هوا و آلودگی هوا باعث افزایش تغییرات آب و هوایی می شود.

وی یکی از پیامدهای تغییر اقلیم را افزایش آتش سوزی در گیاهان عنوان کرد و گفت: افزایش ریزگردها نیز یکی از این پیامدها است و امسال ۲۳ استان ریزگردها چه داخلی و چه خارجی آسیب دیده اند.

گلعلی زاده با اشاره به اینکه برنامه اقتصاد کم کربن یکی از مفیدترین برنامه ها است افزود: این برنامه در سال ۱۳۹۳ تصویب شد و تاکنون دو گزارش منتشر شده است.

رئیس مرکز تغییرات آب و هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ما نه تنها در کاری که نباید می کردیم، بلکه در کاری که باید می کردیم نیز شکست خوردیم. همه مسائل زیست محیطی بر سبک زندگی و مسائل اجتماعی نیز تأثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه هدررفت آب و خاک جبران ناپذیر است، گفت: در شرایط فعلی با تخریب خاک و هدررفت آب مواجه هستیم. ما در حال از دست دادن منابع گیاهی و گیاهان هستیم. آلودگی هوا را می توان کنترل کرد و از آن جلوگیری کرد، اما منابع تجدید ناپذیر را نمی توان جبران کرد.

گلعلی زاده با اشاره به محدودیت ها گفت: بررسی آسیب پذیری زیرساخت ها و توسعه مقاومت در برابر این تغییرات و پیامدها ضروری است.

رئیس مرکز تغییرات آب و هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: موضوع محیط زیست تنها به سازمان محیط زیست مربوط نمی شود و همه دستگاه ها و دستگاه های اجرایی در قبال آن مسئول هستند. به نهادها نیز ارسال شده است، امید است به اجرای آن توجه شود.

وی از مراکز دانشگاهی خواست تا حساسیت مردم را در این زمینه افزایش دهند.

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس کمیته تحقیقات کیفیت هوا و تغییرات اقلیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز تغییرات اقلیمی را بزرگترین چالش قرن گذشته خواند و گفت: گرم شدن کره زمین و اثر گلخانه ای، افزایش گازها، وقوع سیل. خشکسالی، کاهش شدید کیفیت هوا، اثرات نامطلوب بر سلامت روان انسان یکی از تهدیدها و پیامدهای اصلی تغییرات اقلیمی است و از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی نیز باعث تغییر و گسترش اقلیم می شود. بیماری های نوظهور

وی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی قبل از سال ۲۰۱۰ طبیعی بوده است، تصریح کرد: پس از سال ۲۰۱۰ تغییرات مصنوعی ناشی از دخالت انسان در محیط زیست منجر به بروز و افزایش تغییرات اقلیمی شد که خود به تدریج گازهای گلخانه ای در حال افزایش است و دمای کره زمین به تدریج کاهش می یابد. افزایش می یابد.

محسنی بندپی با اشاره به سازمان جهانی بهداشت که تغییرات اقلیمی را یک مسئله بهداشتی می داند، تصریح کرد: حتی ویروس کرونا و شیوع گسترده آن ارتباط مستقیمی با تغییرات اقلیمی دارد.

وی تصریح کرد: از همه سازمان‌های بین‌المللی و همه دستگاه‌های اجرایی، معلمان، دانش‌آموزان، پژوهشگران و مردم ساکن در کشور تقاضا داریم در زمینه پیشگیری، کاهش و مقابله با پیامدهای تغییرات اقلیمی همکاری لازم را داشته باشند، زیرا بدون همکاری، گام‌های اساسی در جهت کاهش برداشته می‌شود. تغییرات آب و هوایی تجمع گازهای گلخانه ای و کاهش مشاهده شده در گرمایش جهانی.

اثرات مخرب تغییر اقلیم بر سلامت عمومی و منابع غذایی

در ادامه این نشست، خانم میکو سانگا، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، اثرات تغییر اقلیم را بر سلامت عمومی در ایران خواند و گفت: تغییرات اقلیمی اثرات و پیامدهای بدی بر زندگی و سلامت انسان دارد. مانند بروز بیماری های قلبی، تنفسی و عفونی، آب و غذا، بیماری های عفونی و غیر عفونی و سلامت روان از مهمترین پیامدهای این تغییرات است.

وی افزود: با وجود مطالعات گسترده بر روی نتایج فوق در ایران، همچنان خلأهایی وجود دارد. به عنوان خلاء در نظام سلامت و سلامت روان که به دلیل اهمیت آن ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران از محققان خواست تا گزارش IPCC (Principal Expected Health Effects of Climate Change) را مطالعه کنند و خاطرنشان کرد که بر اساس گزارش های این سازمان، اقلیم یکی از اصلی ترین اثرات است. تغییر در منابع غذایی و تغذیه است.

میکی کو سانگا با بیان لزوم همکاری بین‌المللی بین سازمان‌ها برای توسعه پس از بحران کووید ۱۹، شش موضوع را که پس از بحران کرونا باید مورد توجه قرار گیرد، شناسایی کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست، ارائه خدمات ایمن، استفاده از منابع انرژی پاک. بهبود نظام سلامت، ایجاد شهرهای قابل زیست و ایمن‌تر و پایان دادن به یارانه‌های آلودگی از موضوعات مهم هستند.

وی با اشاره به اینکه برخی موارد ممکن است ساده به نظر برسند، تصریح کرد: این اقدامات ساده با اثر موجی اقدامات دیگر آسیب پذیری را کاهش می دهد، آمادگی برای مقابله با تغییرات اقلیمی را افزایش می دهد، آسیب پذیری را کاهش می دهد و ظرفیت را افزایش می دهد.

در ادامه این نشست داکتر جعفر جندگی رئیس مرکز حفاظت محیط زیست وزارت صحت عامه افغانستان با اشاره به افزایش دما، گرد و غبار داخل و خارج، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی گفت: متأسفانه اینها افزایش یافته است. همانطور که امسال شاهد سدهای زیادی به دلیل ریزگردهای ناشی از آلودگی هوا بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه برداشت ما از آب های زیرزمینی و مخازن افزایش یافته در حالی که در سال های اخیر میزان بارندگی و برف کاهش یافته است، تصریح کرد: با افزایش یا کاهش دمای زمین جریان هوا ایجاد می شود که می تواند معیشت را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خشکسالی شود. یا باران شدید

رئیس مرکز حفاظت محیط زیست وزارت بهداشت افغانستان با اشاره به اینکه ایران با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، گفت: زمانی که منتظر بارندگی باشیم تا آب آشامیدنی را تامین کند قطعا مضرتر از سایر کشورها خواهد بود.

جندگی با بیان اینکه افزایش سطح آب می تواند استان های جنوبی را تحت تاثیر قرار دهد و سونامی ایجاد کند، تاکید کرد: تغییرات اقلیمی بر کیفیت زندگی ما نیز تاثیر می گذارد که نشان دهنده اهمیت اقدامات برای مقابله با این تغییرات است.

وی اطمینان داد که در هنگام وقوع حوادثی مانند سیل و زلزله، همه مردم از نهادهای امدادی و دولت انتظار کمک و کمک دارند.

رئیس مرکز حفاظت محیط زیست وزارت صحت عامه با اشاره به افزایش بیماری ها در زمان سیل یا خشکسالی گفت: با خشکسالی، حشرات از بین می روند و انتقال بیماری ها کاهش می یابد، اما از سوی دیگر با وقوع سیلاب ها. حشرات ناپدید می شوند. افزایش حشرات و گسترش خود بیماری ها نیز به دلیل کاهش مسائل بهداشتی ناشی از بیماری های منتقله از آب و غذا در حال افزایش است.

جندگی با بیان اینکه بیماری های روانی یکی از تاثیرات عمده تغییرات اقلیمی است، خاطرنشان کرد: شاید بیش از هر چیز دیگری این تغییرات بر روان انسان تأثیر بگذارد و مرگ و میر ناشی از گرما در افراد بالای ۶۵ سال به ۸۰ برسد. در حالی که در گذشته بسیار کمتر بود.

آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات اقلیمی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و گفت: ارتقای سطح آگاهی مردم، سیاست گذاران، مجریان و مردم بسیار مهم است و کشورهای در حال توسعه نیز باید بهترین صندوق سبز را داشته باشند. پرداخت منابع بیشتر به صورت اعتباری

رئیس مرکز حفاظت محیط زیست وزارت صحت عامه از اقدامات وزارت صحت و آموزش پزشکی در سال های گذشته صحبت کرد و گفت: ایجاد کارشناسان مسئول و همچنین کمیته تغییرات اقلیم، تهیه تدارکات ملی. گزارش های این حوزه، اجرای طرح ملی تغییر اقلیم در خصوص سلامت در کشور، تلاش برای ایجاد برنامه عملیاتی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و… از برنامه هایی است که در حال اجراست.

وی پس از تشریح اقدامات انجام شده بیان کرد: امید است برای جلوگیری از اثرات نامطلوب تغییرات اقلیمی گام های موثری برداشته شود.

تاب آوری سیستم سلامت در برابر تغییرات اقلیمی ضعیف است

در ادامه این نشست دکتر علی مصدق راد مدرس دانشکده بهداشت دانشگاه تهران و کارشناس مدیریت و اقتصاد سلامت گفت: ایران از نظر تغییرات اقلیمی وضعیت خوبی ندارد و گفت: . : از نظر میزان گازهای گلخانه ای و کمبود انرژی های تجدیدپذیر در شبکه، خلاءهای زیادی در اجرای قوانین و مقررات وجود دارد. با وجود سیاست های موجود، ما در اجرای آنها بسیار ضعیف هستیم و باید در نظر داشته باشیم که نمی توانیم به صورت فردی و سازمانی کار را پیش ببریم. بنابراین همکاری متقابل ضروری است.

وی با اشاره به اثرات تغییرات اقلیمی مانند طوفان گرد و غبار، گرم شدن اقیانوس ها، افزایش دما، تغییر اقلیم و… بیان کرد: همه این عوامل بر سلامت مردم تأثیر می گذارد و متأسفانه این پیامدها بر سلامت تأثیر می گذارد، همچنین تأثیرات مخربی بر زیرساخت ها دارد. . . مثلاً سیل، زلزله و … باعث تخریب بیمارستان ها و آزمایشگاه ها می شود، حال مهم این است که اگر این اتفاقات رخ دهد آیا می توانیم با تغییرات حوزه مالی و منابع کنار بیاییم؟

موساد رعد آن را برای اجرای قوانین ضروری و ضروری خواند و گفت: در عمل باید ظرفیت نظام سلامت در حوزه تغییرات اقلیمی گسترش یابد، زیرا با وقوع بحران های طبیعی، کشور متاثر از عرضه می شود و نگاه تکان دهنده است. . اکنون باید نظام سلامت خود را طوری تربیت کنیم که نه تنها آسیب ناپذیر باشد بلکه بتواند با تغییرات کنار بیاید.

این کارشناس حوزه مدیریت و اقتصاد سلامت افزود: برای افزایش انعطاف سیستم باید به جای اینکه از صفر شروع کنیم از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم. مهم است که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم تا در نهایت به این نتیجه برسیم که برای محافظت و بهبود سلامت در برابر تغییرات آب و هوایی چه کاری می توان انجام داد.

در ایران زمین را به جای میلی متر با سانتی متر می سنجند

در ادامه این نشست دکتر رسول زرگرپور معاون سابق امور آب وزارت نیرو با اشاره به شاخص های مختلف در زمینه شناسایی و اندازه گیری گازهای گلخانه ای در کشور گفت: در مجموع میزان گلخانه ای گازها منجر به افزایش دما در کشور و تغییر در زمین و اقلیم می شود.

وی به تعریف جامعی از تغییرات اقلیمی پرداخت و گفت: تغییر اقلیم یک پدیده بلندمدت جوی و اقیانوسی جهانی است که تحت تأثیر فعالیت خورشیدی و عوامل دیگر است.

زرگرپور تصریح کرد: مهمترین اثرات اقلیم بر منابع آبی، کشاورزی و دامداری، امور بهداشتی، جنگل ها و تنوع زیستی و غیره، جریان سطحی و زیرزمینی، شیوع پدیده های ریزگرد، گسترش گسترده فرونشست زمین و … می باشد. اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب

معاون سابق امور آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه واحد فرونشست زمین در دنیا میلی متر است اما در ایران بر حسب سانتی متر ثبت می شود، گفت: این رانش زمین یک روند سریع تبعات بسیار مخربی دارد. به این می گویند زلزله خاموش.

وی میزان تبخیر منابع آب ایران را سه برابر میانگین جهانی دانست و گفت: از مجموع ۴۵۰ منطقه مطالعاتی این کشور ۳۵۳ منطقه یعنی ۷۸ درصد مناطق ممنوعه هستند.

زرگرپور اثرات تغییر اقلیم بر منابع آبی را تا سال ۲۰۴۰ عنوان کرد و گفت: سیل نقطه مقابل خشکسالی است، این کاملا برعکس است. .

در حاشیه این رویداد، کتاب «کمی‌سازی اثرات بهداشتی و اقتصادی منتسب به آلودگی ذرات معلق» رونمایی شد. این کتاب درباره هفت شهر ایران در سال ۱۴۰۰ به همت مرکز تحقیقات کیفیت هوا و تغییرات اقلیمی و دانشکده بهداشت نوشته شده است.