اوتیسم و ​​اکسیژن درمانی هیپرباریک

پزشکان و پزشکان درمان HBOT را به عنوان استنشاق اکسیژن خالص و ۱۰۰٪ در سطوح فشار اتمسفر بیش از یک تعریف می کنند. با این حال، این تعریف در طول سال ها دستخوش تغییراتی شده است. با توجه به تعریف فعلی درمان HBOT، استنشاق هر درصدی از اکسیژن بیشتر از ۲۱ درصد (از آنجایی که درصد اکسیژن موجود در هوای محیط است) را می توان به عنوان درمان HBOT در نظر گرفت. مطالعات علمی و آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهند که اکسیژن تحت فشار بالا با حل کردن آن در مایعات خارج سلولی بدن مانند پلاسما، مایع مغزی نخاعی، مایع بینابینی و لنف به کاهش التهاب و همچنین بهبود محتوای اکسیژن در اندامک‌ها و سلول‌ها کمک می‌کند. افزایش اکسیژن رسانی به تحریک بسیاری از واکنش های بیوشیمیایی در بدن کمک می کند.

برخی از اثرات HBOT عبارتند از:

تولید بیشتر آنزیم های آنتی اکسیدانی

آنژیوژنز یا رشد رگ های خونی اضافی در بافت ها و اندام ها.

افزایش اکسیژن رسانی میتوکندری.

تولید بیشتر ROS (گونه های فعال اکسیژن)

کاهش ویروس های سیستمیک و گوارشی.

افزایش تولید سلول های بنیادی.

ثابت شده است که درمان HBOT نتایج مثبتی روی کودکان مبتلا به اوتیسم دارد. در تعریف ساده، اوتیسم یک اختلال عصبی و رشدی است که توانایی کودک در برقراری ارتباط و ابراز وجود، کنترل حرکات روده، پذیرش تغییرات ناگهانی موقعیتی و غیره را مختل می کند. اسکن SPECT از کودکان اوتیستیک نشان داده است که علت اصلی این وضعیت، تامین محدود اکسیژن به مغز است که در نتیجه رشد طبیعی مختل می شود. با انجام جلسات درمانی HBOT مداوم، می توان شاهد بهبود قابل توجه اکسیژن رسانی به بافت های مغز در اسکن های گرفته شده پس از شروع درمان بود.

پزشکان و والدین کودکان مبتلا به اوتیسم پس از انجام جلسات منظم HBOT، پیشرفت‌های زیر را مشاهده کرده‌اند:

بهبود عادات خواب

توجه و تمرکز بهبود یافته است.

کودک آرام تر می شود. او همچنین نسبت به اعضای خانواده خود محبت می کند.

عملکرد بهتر روده

اختلالات حسی ناشی از فلاش ناگهانی نورهای روشن یا صداهای بلند به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

کودک بیشتر «حضور» است.

بهبود شناخت

کودکان اوتیستیک بهتر می توانند از زبان استفاده کنند: هم از نظر شناختی و هم از نظر بیانی.

کودک اوتیستیک با خانواده خود پیوند عمیقی برقرار می کند و از نظر عاطفی با آنها ارتباط برقرار می کند.

پیش از این، به کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم توصیه شده بود که تحت درمان در اتاقک های تک یا چند مکان با پوسته سخت با استفاده از اکسیژن ۱۰۰٪ تحت فشار ۱.۵ ATA قرار بگیرند. پروتکل های درمانی شامل:

حداقل ۴۰ جلسه حداکثر در یک دوره دو ماهه انجام می شود.

مدت زمان هر جلسه یک ساعت بود که قبل از آن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فشار داخل محفظه افزایش می یافت و یک مرحله ۱۰ دقیقه ای برای رفع فشار انجام می شد.

تغذیه محفظه های پوسته سخت با اکسیژن ۱۰۰ درصد ضروری است. اتاق‌های چند محله معمولاً به بیماران توصیه می‌شود تا اکسیژن ۱۰۰% را استنشاق کنند تا از لوازم جانبی اضافی مانند ماسک‌های اکسیژن استفاده کنند تا به شدت از نسخه پیروی کنند.

پس از اتمام ۴۰ جلسه، ۳ تا ۴ هفته تا شروع مجدد درمان فاصله وجود دارد. دفعات و تعداد دقیق جلسات باید توسط پزشک تعیین شود.

دو عارضه جانبی نظری که توسط بیماران ASD پس از انجام درمان HBOT تجربه می شود، بیش فعالی و افزایش تحریک است. با این حال، سابقه بالینی این واقعیت را تایید می کند که کودکان اوتیستیک پس از جلسات متوالی آرام تر می شوند و علائم تحریک را کاهش می دهند.

بیماران باید قبل از شروع جلسات درمانی از نظر عفونت گوش و سینوس معاینه شوند، زیرا در صورت تشخیص چنین شرایطی، بهتر است برنامه درمانی به تعویق بیفتد.

پیشرفت‌های علمی و فناوری اخیر این امکان را برای متخصصان آموزش دیده فراهم کرده است که این درمان را در اتاق‌های پوسته‌دار نرم انجام دهند، جایی که حداکثر سطح فشار نمی‌تواند از ۱.۳ATA تجاوز کند. مزیت اصلی این اتاق‌ها این است که خانواده‌ها می‌توانند از آن‌ها برای مدیریت و نظارت بر درمان در خانه‌های خود استفاده کنند، اگر مکان‌یابی و رزرو تخت برای درمان HBOT در اتاق‌هایی با پوسته سخت که به‌شدت در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها یافت می‌شود دشوار شود.

اگرچه بهتر است برای تعیین صلاحیت یک کودک اوتیستیک برای درمان HBOT این کار را به پزشک بسپارید، در اینجا پارامترهای خاصی وجود دارد که می توان در طول فرآیند تصمیم گیری مهم در نظر داشت. کسانی که می توانند در نظر گرفته شوند عبارتند از:

کودکانی که به درمان‌های زیست‌پزشکی فشرده مانند MeB12 واکنش کمی نشان می‌دهند یا هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

کسانی که مشکلات مزمن گوارشی مانند عفونت های قارچی و باکتریایی دارند.

کسانی که آزمایش آنها برای اختلال عملکرد میتوکندری و/یا استرس اکسیداتیو مثبت بوده است.

اگرچه هیچ فرمول جادویی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، اما مشکلات فردی ایجاد کننده این بیماری را می توان برای بهبود قوای رفتاری و زبانی کودک درمان کرد. درمان HBOT را می توان یک روش مکمل و غیر تهاجمی در نظر گرفت که جریان اکسیژن را در بدن بهبود می بخشد و به بازیابی و بازیابی سلول ها و بافت های آسیب دیده کمک می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر