انجام آزمایش بر روی آب دو برابر استانداردهای تعریف شده / عدم مشاهده آلودگی در آب شهرستان حمدان


خبرگزاری فارس حمدان: در حال حاضر مشکل تامین آب از مشکل اولیه حذف شده و سری سدها منظم تر شده است. در عین حال طبیعی است که نگرانی هایی در مورد آب وجود داشته باشد به لحاظ ممکن است نکات متفاوتی مطرح شود و گاه برداشت نادرست از سخنان برخی افراد را نگران کند، اما فقط متولیان امر باید به آن توجه کنند تا این گونه مسائل باعث خراب شدن ذهن مردم نشود. ملتهب

یکی از موارد سوء تفاهم در این زمینه اظهارات رئیس اورژانس بیمارستان و مدیر رویداد دانشگاه علوم پزشکی همدان بود که شبهه هایی را در مورد سلامت آب در اذهان مردم ایجاد کرد. این شایعات پس از آن منتشر شد که محمدرضا شکوهی در گفتگو با رسانه ها این موضوع را تکذیب کرد و استفاده از این عنوان را برداشت نادرست از سخنان خود خواند. وی تاکید کرد که آب همدان کاملا سالم و سالم است. زیرا کارشناسان بهداشت و آب شبانه روز آب چاه های برداشت آب را به صورت میکروبی، شیمیایی و فیزیکی بررسی می کنند و آب کاملا سالم را وارد شبکه شهری می کنند.

اما به سخنان معظم له بسنده نکردیم و برای اطمینان از کیفیت آب و اطمینان از سلامت آن به سراغ مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان همدان رفتیم.

هنوز هیچ نتیجه میکروبی مثبتی مشاهده نشده است

رئیس مرکز پایش کیفی آب و فاضلاب استان همدان در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: در زمان بحران تعداد آزمایشات و کنترل ها دو برابر شد و به عبارتی از استاندارد کلر زنی فراتر رفت و دو برابر شده است. و آزمایش میکروبی سطحی این کار در شهرها و مکان های مختلف انجام می شود و خوشبختانه هنوز هیچ نتیجه میکروبی مثبتی مشاهده نشده است.

مجید زیبا وی با اشاره به اینکه این ارقام با نتایج آزمایشات مرکز بهداشت همخوانی دارد و نمونه های میکروبیسم مثبتی به دست نیامده است، افزود: جلسات مکرری با کارشناسان و مسئولان مرکز بهداشت انجام می شود و نتایج آزمایشات به دست می آید. در حال بررسی است

وی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل قطع و وصل آب با مشکل ظاهری مواجه هستیم که باعث باریکی و رنگ آن می شود که کیفیت ظاهری را تحت تاثیر قرار می دهد اما آلودگی ندیده است.

کلر تزریقی آلودگی ثانویه را از بین می برد

رئیس مرکز پایش و پایش کیفی شرکت آب و فاضلاب استان همدان ادامه داد: اگر شبکه قطع شود آلودگی وارد آب می شود اما کلری که طبق استانداردهای تعیین شده وارد آب می شود نیز آلودگی ثانویه است.

وی تاکید کرد: در آزمایش های انجام شده تاکنون مشاهده شده است که کلر باقی مانده در آب تمام آلودگی های ثانویه را که ناشی از شکستگی لوله است از بین می برد و به دست مردم می رسد.

زیبا به مردم اطمینان داد هیچ چی جای نگرانی نیست و گفت: نتایج آزمایش ها از نظر علمی برای همه قطعی است و برخی اظهارات تخصصی نیست و تنها معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت حمیدانو هستند. خانم ترکمان اسدی در مورد کیفیت آب نظر بدهید.

اطمینان از کیفیت آب خط آبفا است

رئیس شرکت آبفای استان همدان در گفت وگو با فارس با تایید سخنان زیبازاده از تامین کیفیت آب به عنوان خط برتر آبفا خبر داد و گفت: آب همدان که از توزیع شهری است راه ها به مردم برسد. کاملا سالم و بدون مشکل.

فرهاد بختیار فاروق افزود: تمامی مراحل تصفیه و کنترل کیفی آب شرب حمدان با دقت کامل انجام شده و شرکت غیر آبفا شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز پایش و آزمایش کافی را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: مردم برای تامین آب شرب خود از چشمه ها و چاه های منازل خود استفاده کنند زیرا با توجه به برخی شایعات مبنی بر اینکه این آب بدون آلودگی نیست و این امر مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب همدان ادامه داد: در صورت وجود آلودگی میکروبی در آب شرب شهری، شبکه بهداشت اجازه توزیع آن را نمی دهد و حساسیت در این حوزه بسیار بالاست.

به پایان برسد message/89040/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید