الگوی اصلی حجاب در جامعه/ به گفته بنیانگذار انقلاب حجاب چه اهمیتی باید داشته باشد؟


گروه زندگی: امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، قبل و بعد از انقلاب اسلامی برای جایگاه زن در خانواده و جامعه ارزش قائل بودند. یکی از دلایل اصلی تغییر سیاسی امام در جامعه، عدم آزادی پوشش و حجاب زنان مسلمان بود که در حجاب یابی در جامعه اهمیت داشت.

امام به انحاء مختلف به بی حجابی در جامعه و بدحجابی اعتراض می کرد، چنان که می گفت; «زنان ما را بازی کرده اند»، «زنان ما را مانند گلوله کرده اند»، «زن یک چیز و کالا نیست»، «زن باید از فساد بپرهیزد»، «زنان مربی و انسان هستند» و … همه اینها نشان می دهد که چگونه جایگاه زن در اسلام و در اندیشه امام بود.

درباره دیدگاه امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و نکاتی که این روزها باید در جامعه حفظ شود با حمید گفت و گو کردیم. استاد “که به شرح زیر است:


طاهره حمزه مدرس مدرسه و دانشگاه است

* چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می گذرد و اکنون می بینیم که افراد زیادی بدحجابی یا بی حجابی داشته اند، به نظر شما این مشکل از کجا نشات گرفته و چه پیشینه ای دارد؟

اینکه عده ای سعی در رفع یا خدشه دار کردن حجاب دارند، یک برنامه عمدی از بیرون برای ایجاد بی ثباتی داخلی در کشور توسط سران خارجی خود و برای نارضایتی مردم است. با توجه به اینکه بی حجابی یک اتفاق است و در بدن انسان نیست، همه این اعتراضات برنامه ریزی شده است.

امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران فرمودند که همین قانون باید در کشور اجرا شود و حجاب به عنوان یک قانون در نظر گرفته شود و مانند بسیاری از قوانینی که در کشور ایجاد شده است، افراد تحصیلکرده باید آن را اعمال کنند. . نمونه ای برای مردم و اگر مردم این قانون را زیر پا بگذارند در سطح جامعه تحقیر می شوند.

بدون شک برخی از این دختران برهنه دخترانی هستند که می خواهند خود را نشان دهند زیرا به سنی رسیده اند که زیبایی خود را در جامعه نشان دهند اما در خانه، مدرسه و دانشگاه حقوق نخوانده اند. در این کشورهای اروپایی که چنین قانونی وجود ندارد، پوشیدن هر نوع لباس خاص و عجیب و غریب، رنگ مو، لباس و جوراب و … حرام است، زیرا قوانین آنها شأن خاصی به دانش آموزان می دهد. آنها هستند و بخشی از فرهنگ آنها شده است.

سوال: نظر بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در مورد حجاب چه بود، آیا حجاب را فردی می دانستند یا سلیقه ای یا یکی از قوانین الزامی کشور؟

به یاد دارم که کمتر از یک ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در اسفند همان سال، امام خمینی (ره) خطاب به علما و علمای قم فرمودند: وزارت اسلامی در این کار گناه نکند. زنان برهنه نباید به وزارتخانه های اسلامی بیایند. زنان باید بایستند اما با حجاب. هیچ مانعی بر سر راه آنها نیست، جز کار کردن، حجاب شرعی و پیروی از دستورات دینی».

در جای دیگر امام خمینی در مصاحبه ای با روزنامه نگار ایتالیایی اوریانا فلاچی که در کتاب «تصویر یک زن در کلام امام خمینی» منتشر شده است، انتخاب حجاب را اختیاری دانسته و انتخاب خود را کرده است. ما به زنان اعلام می کنیم که از سی میلیون جمعیت ما که چادر می خواهند یا هرکس با لباس اسلامی می آید، سی و سه میلیون نفر می آیند. .. دوم اینکه ما نمی گوییم پوشش ویژه برای خانم های هم سن شما چیزی نیست. ما زن های جوانی هستیم، وقتی آرایش می کنند و می آیند، یک عده دنبالشان می آیند، جلوی آنها را می گیریم.»

امام خمینی (ره) حتی قبل از پیروزی انقلاب در مصاحبه دیگری با یکی از اساتید دانشگاه آمریکایی درباره حجاب صحبت کردند و گفتند که در اسلام زنان باید حجاب داشته باشند. اسلام نمی‌خواهد که زن به عنوان شی و گلوله در دست ما باشد. اسلام می خواهد از شخصیت زن محافظت کند و از او فردی جدی و با استعداد بسازد.

این بخشی از دیدگاه امام در مورد پوشش زنان است، اما این سوال که حجاب اجباری است یا نه، اکنون نباید مطرح شود. خود مردم اسلام را با ۵ درصد رای می خواستند و حجاب جزء فطرت انسانی و اصول اسلام است نه سلیقه فردی. حضرت امام خمینی (ره) حتی در پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند که حجاب نه تنها برای ایران بلکه برای مبانی اسلام و همه مردم جهان باشد. الان موضوع ما باید اعمال قانون حجاب باشد.

س: پس چگونه این قانون را اجرا کنیم؟ بعد از گذشت این همه سال هنوز در این زمینه مشکل داریم و با سوالات بسیار ابتدایی در مورد حجاب سر و کار داریم، فکر نمی کنید برای شروع کار در این زمینه دیر نشده است؟

نه، به قول معروف ماهی ها را هر وقت از آب بیرون می آوریم تازه است. اولین چیزی که در حجاب باید به آن توجه کرد این است که قانون باید به گونه ای اجرا شود که از شخصیت زن محافظت شود، زیرا مردم در پیشگاه خدا بسیار عزیز هستند یا از هزار جهات. رفته است. و ما به این نتیجه نرسیده ایم که راه های دیگری برای رسیدن به هدفمان وجود دارد.

عده ای از اول طرفدار آزادی بودند یعنی بی حجابی، آقای ازغدی خوب صحبت می کند، عده ای شعار می دهند ما آزادی می خواهیم، ​​معلوم نیست لباس و مرز این حجاب ها کجا خواهد بود. آیا این آزادی بی قید و شرط محدودیتی دارد؟

لباس و حجاب به زن شخصیت می بخشد، حتی در غرب، مثلاً در مناصب حکومتی و دولتی، همسرانشان به مراکز و نهادهای دیگر لباس می پوشند، نه مثل مسیح خدا که به قول خودش تبلیغ دین می کند. با آستین انگشت برای توهین. مدیران، مسئولان و رسانه ها جلوی دوربین می روند.

* حمیزه خانم می آید درباره خانواده و اهمیت آن در بحث حجاب بحث کند. چه چیزهایی در خانواده باید در نظر گرفته شود که مردم به حجاب توجه کنند یا برعکس چه چیزهایی را نباید در خانواده ای دید که بچه مسلمان نسبت به حجاب یا حتی آن چیزها بی توجه و بی تفاوت می شود.

به نظر من اولین نکته حلال است، اگر والدین به این علامت توجه نکنند، رغبت فرزندان به اطاعت از خدا و ائمه کم می شود. خانواده های ما به فرزندان خود یاد نمی دهند که به غذای حلال و حرام توجه کنند. پدر آقای ری اسباب بازی بود و نان را روی ترازو وزن می کرد تا خودش الگو باشد. وقتی در خانه حرف حلال و حرام نیست بچه ها نماز نمی خوانند، به حجاب و مسائل شرعی و شرعی توجه نمی کنند، چون روحشان مسموم است. حالا بیایید به این فکر کنیم که در حوزه حلال و حرام چه نمی کنیم؟

مورد دیگر بدرفتاری در خانواده است، مثلاً در برخی شهرها دست زدن به جنس مخالف در خانواده اشکالی ندارد، یعنی احکام محرم و نامحرم را نمی دانند. . از زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم گفته شده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای تثبیت خود در جامعه آن زمان بسیار تلاش کرد، اما همچنان در این زمینه ها. مانند محرم و نامحرم.محرم در خانواده یا کی می گوید. اینکه من با پسر عمویم مثلاً خواهر و برادر هستیم و با هم بزرگ شده ایم در حالی که این یک آموزش غلط و غلط در خانواده است و باعث می شود که ما حجاب و حجاب داشته باشیم بی سبب.

نکته سوم بحث محرومیت عاطفی در خانواده به دلیل بی کفایتی والدین یا اخراج دختر و پسر جوان از کانون خانواده است که این مشکلات را ایجاد می کند و نکته چهارم تبعیض درون خانواده است که باعث آزار و اذیت افراد می شود. احساس سردی با یکدیگر و رفتن به راه خود که ممکن است اشتباه باشد.

متأسفانه مراجع تقلید ما به دلیل جنگ‌هایی که از اول انقلاب به‌وجود آمده، نتوانسته‌اند آن گونه فرهنگ و قانون را که باید در مورد حجاب و مسائل دیگر داشته باشند، برقرار کنند. ما از اول انقلاب با همه دنیا در حال جنگ بودیم و بعد فکر آزاد سی سال بر جامعه حاکم شد. اکنون وقت آن است که جامعه مطالبه اسلام کند.

فکر می کنید این «سلام فرمانده» که در این مدت دیدید چگونه جهانی شد؟ این سلام، فرمانده فریادهای پنهانی معترضین مذهبی بود که هرگز نمی خواستند در امور کشور خلل ایجاد کنند، بلکه همیشه دغدغه دین داشتند، از این رو از بزرگ تا کوچک با خانواده بیرون آمدند تا فریاد بزنند که اسلام می خواهد. مسئولان باید آن را اجرا کنند، پس نباید به فکر اسلام و حجاب باشیم، زیرا جامعه اکنون به بلوغ خواسته های اسلامی رسیده است، فقط برای اجرای آن نیاز به برنامه ریزی درست داریم.

* پس اولین قدمی که باید در حوزه فرهنگ و قانونمندی برداریم بحث حجاب است. اما چگونه

بله، ابتدا باید حجاب را درست تشریع کنیم. در جامعه ای که مورد قبول همه باشد چه حجابی باید داشته باشد، از دختر جوان گرفته تا زن مذهبی، ورزشکار، کارگر یا هر کار دیگری. اما در این که حجاب را خیلی سفت یا نرم کنیم، مثلاً کدام حجاب شال است یا متورم، چادر یا چادر یا اینکه خداوند بسیار مهربان و مهربان است، بین بسیاری از مردم اختلاف است. اما نحوه خرید لباس را می پذیریم.

به همین دلیل است که الگوی مورد نیاز ما در جامعه همان چیزی است که همسر اسلام حضرت زهرا (س) فرمودند که «نفوذ جنسی» را از زن می گیرد. طرح، رنگ و شکل خاصی در قرآن ذکر نشده است.

* پس چرا الان شکل سیاه چادرها در کشور ما جریان دارد؟

این الگو برای ما قبل از انقلاب باقی ماند که زنان ثروتمند و شیک پوش ایران به دلیل گستاخی چادر مشکی گران قیمت می پوشیدند و بعد از انقلاب وارد همان جامعه فرهنگی شدند. به هر حال مشکی رنگ سنگین و کلاسیکی است، حتی در شب که چادر روی سرمان می افتد، مایه آرامش و اختفا است و چادر هم همین ویژگی ها را دارد.

البته ممکن است نوجوانان امروزی لباس مشکی یا طرح های دیگر را دوست نداشته باشند. درست است، چون خود قرآن بر حفظ زینت زن تاکید دارد و این به هیچ وجه اشکالی ندارد، مشکل این است که حجابی که خانم ها به سر می کنند باعث میل جنسی نمی شود. اگر این ایده را برای مردم قابل درک کنیم، پیشرفت کرده ایم.

در مرحله بعد برای اعمال حجاب باید مدلی را که مشخص کرده ایم با طرح های مشخص به تجار، تولیدکنندگان و خرده فروشان بدهیم تا انگار الان همه چیز از دست رفته باشد و همه دست به هر کاری بزنند. آنها می خواهند الگوهای متفاوتی بسازند که به هیچ وجه برای زنان مسلمان مناسب نیست، در مقابل این سنت ها باید مجازات های شدید مالی اعمال شود. من هم طراح لباس هستم و ادعا می کنم که می توانم طرح هایی را برای خانم ها ارائه کنم که هم با حجاب و هم لباس مناسب فصل به نظر بیایند.

* نظرتان درباره بحث رسانه ای چیست؟ رسانه ها چگونه می توانند در این زمینه کمک کنند؟

اتفاقاً استفاده درست از رسانه ها بسیار مهم است. به عنوان مثال، فیلمسازان می توانند برای تشویق مردم به رعایت قانون حجاب، کلیپ های کوتاه و مستندهایی درباره جزئیات حجاب بسازند.

البته در این سال ها فیلم های زیادی ساخته شده که در دنیا شنیده شده و اثری از خود برجای گذاشته است، مثل یتیم خانه ایران، پس ما هم می توانیم روی قانون حجاب و روی سفره فیلمسازان کار کنیم، مطالباتی را مطرح کرده ایم. . و سریال سازان امروزه بسیاری از افراد دهه هشتاد و نود به دلیل اینکه در خانه درس نخوانده اند با حجاب آشنا نیستند، پس بهتر است از قرآن استفاده کنند و حجاب را در جامعه قرار دهند.

* صدا و سیما می تواند در این زمینه موفق باشد، هر چند در این سال ها ضد فرهنگی بوده و فیلم ها و سریال هایی ساخته است که فقط به ترویج فحاشی می پردازد.

بله، البته به استثنای فیلم ها و سریال ها، باید برنامه های ویژه ای برای بحث حجاب با اساتید شبکه های مختلف داشته باشیم، مثلاً بحث های علمی در سطح بالا که هر هفته انجام می شود، مانند زندگی پس از زندگی. بعد از چهار سال برنامه به درخواست مردم تغییر کرد، در مورد حجاب هم همین را می‌توان گفت. حتی اگر در هر گوشه ای نظر مردم را جویا شویم، خبرنگاری را در شهر یا مدارس دخترانه و پسرانه بفرستیم و از مردم درباره اعمال قانون حجاب بپرسیم.

نکته دیگر معرفی نمونه های موفق حجاب در جامعه از طریق فیلم و کلیپ است، این سیاستمدار در زمان دستگیری در زندان نبود و تلاش زیادی برای برداشتن حجاب از سر خود داشت اما موفق نشد. تا اینکه روحانیون اعتراض کردند و از زندان آزاد شد.

خانم بهروزی متهم به پوشیدن پیراهن و شلوار مردانه در زیر پای زندان و پوشیدن لباس به جای روسری بود که باعث شد زندانبانان او را زن بد معرفی کنند و بخندند. خانم دباغ هم به یاد دارد که در زندانش پتو داشت.

* نکته آخر؟

در پایان برای پایان دادن به بحث می خواهم بگویم که خداوند در آیات مختلفی از کلام خود در مورد شگفتی های جهان برای افرادی که از عقل خود استفاده می کنند صحبت می کند. اول باید به کلام خدا توجه کنیم و بعد بگوییم همان خدایی که این عجایب را آفریده از ما خواسته است که حجاب داشته باشیم و اگر قرار است این درس را به مردم بدهیم رابطه محرم و نامحرم را در نظر بگیریم. انجام دهید. خیلی وقت پیش است و این اولین قدم در فرهنگ سازی است.

انتهای پیام/