المالکی: معنای حاکمیت دستگاه قضایی این است که انتخابات زودهنگام لغو شود


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون که از اعضای کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «العطار التنثقی» است، تاکید کرد. دستور قوه قضاییه عراق مبنی بر عدم انحلال پارلمان به معنای عدم برگزاری انتخابات زودهنگام است.

مالکی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر دولت جدید با اختیارات کامل تشکیل شود و جلسه پارلمان از سر گرفته شود، هر از چند گاهی می توان در مورد انتخابات صحبت کرد.

وی با بیان اینکه گروه های سیاسی نیز از تصمیم قوه قضائیه حمایت کردند، گفت: این گروه ها مخالفت خود را با انحلال مجلس و پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کردند.

مالکی در پایان تصریح کرد: از این پس دلیلی برای این موضوع وجود ندارد که از نظر حقوقی، قضایی و سیاسی تصمیم گیری شده است. این موضوع باید کنار گذاشته شود و بر پیشنهادهایی مانند فعالیت مجدد مجلس و تسریع در تشکیل دولت ائتلافی برای ارائه خدمات بهتر و ثبات امنیتی و سیاسی تمرکز شود.

همزمان محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق با خمیس الخنجر رهبر ائتلاف سوریه و مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان دیدار و بر تشکیل ائتلافی تاکید کرد. دولت در این کشور عراق.

الحلبوسی، الخنجر و بارزانی در این دیدار درباره اوضاع سیاسی عراق و نتایج منفی این کشور گفت و گو کردند و تاکید کردند که باید هر چه زودتر انتخابات برگزار شود و دولت با اختیارات کامل تشکیل شود.

در این دیدار اعلام شد که مقدمات نزدیک شدن دیدگاه ها بین احزاب مختلف عراق فراهم است و ائتلاف الصیاد و حزب دمکرات بر ادامه تماس ها و هماهنگی های مشترک تاکید کردند.

جنبش صدر برای جلوگیری از تشکیل کابینه و تعیین نخست وزیر خواهان انحلال مجلس شده بود. دادگاه عالی فدرال عراق روز چهارشنبه (۱۶ سپتامبر) این درخواست را رد کرد و اعلام کرد که انحلال پارلمان جزو اختیارات این نهاد نیست.

پیشتر سید مقتدی صدر رهبر جنبش صدر از قوه قضائیه خواسته بود تا ظرف یک هفته مجلس را منحل کند. مردمی که خواستار انحلال پارلمان عراق هستند، آنها را متهم می کنند که در ده ماه گذشته به وظایف خود و قانون اساسی عمل نکرده اند.

بیش از یک ماه است که گروهک صدر به دلیل اختلافات سیاسی در عراق اعتراضات حامیان خود را برگزار می کند و این افراد مانع و به تعویق انداختن روند سیاسی این کشور و حمله به ساختمان مجلس با دولت جدید، ساخت و ساز به تعویق افتاده است. . رهبر جنبش صدر.

پس از ناآرامی در بغداد، سید مقتدی صدر در سخنانی از مردم عراق عذرخواهی کرد و از حامیان این جنبش خواست تا به مدت یک ساعت «منطقه سبز» بغداد را ترک کنند. پس از سخنرانی رهبر جنبش صدر، هواداران این جنبش بلافاصله منطقه سبز را ترک کردند و اوضاع عراق تقریباً به حالت عادی بازگشت.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید