الحمودی: ایرانیان در علم و دانش پیشتاز هستند/ جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در جهان است


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی جودوی سوریه برای اردوی مشترک با جودوکار ایرانی ۱۴ خرداد وارد تهران شد و اردوی مشترکی را با تیم ملی ایران برگزار خواهد کرد.در ادامه با تیم جودوکار سوریه در دیداری دوستانه به مصاف تیم ملی بزرگسالان و جوانان و استان البرز در ورزشگاه آزادی رفت و حالا پس از ایران راهی الجزایر می شود.

محمد یاسم الحمودی سرمربی تیم ملی سوریه دقایقی در گفتگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفتوګو پرداخت. جزئیات این بیانیهوګو زیر هستند.

فارس: محمد یاسر الحمودی! آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه، من تجربه سفر به تهران را نداشتم و الان برای اولین بار است که به ایران سفر می کنم. بسیار خوشحالم که در آخرین اردوی مشترکی که در بغداد با تیم های ملی عراق، ایران و تعدادی دیگر داشتیم، توافقات نهایی برای اردوی مشترک امضا شد. پیش از این فدراسیون های جودوی سوریه و ایران در مورد برپایی اردوی مشترک صحبت کرده بودند و در جریان برگزاری جام صلح و دوستی در بغداد، مذاکرات تشدید شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

فارس: سفر خود به ایران و روابط خوب مردم دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

من قبلاً در مورد ایران چیزهای زیادی یاد گرفته ام. در حقیقت من با مردم ایران و ورزش کشور آشنایی زیادی داشتم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است. برای شرکت در یک بازی دوستانه و بهره مندی از تجربه جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی به تهران رفتیم. ما در تهران تجربیات زیادی به دست آورده ایم و حالا با کوله باری از تجربه ایران را ترک خواهیم کرد.

فارس: در این چند روزی که در اردوی مشترک حضور دارید، سطح فنی جودوکار ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه همانطور که همه می دانیم کشور ما نزدیک به ده سال درگیر جنگ بود و این جنگ ورزشکاران سوری را در وضعیت روحی بسیار بدی قرار داده است. البته به دلیل جنگ در کشور ما زیرساخت ها و سازمان ورزش ما به شدت آسیب دیده است. از نظر مالی این اتفاق خوب نبود و نتوانستیم او را به مسابقات بفرستیم. خوشبختانه الان نزدیک به سه سال است که در حال ساخت تیم هستیم و تلاش می کنیم جودوی سوریه را با این افراد بازسازی کنیم.

فارس: پس با این حساب شرکت در اردوهای مشترک ایران و سایر کشورها می تواند به پیشبرد برنامه کوتاه مدت جودو شما کمک کند؟

بی شک روابط خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و می توانیم از تجربیات جودوکار ایران برای زنده نگه داشتن جودوی کشورمان استفاده کنیم. ما برای تقویت قوه قضائیه سوریه که کشورهای مختلف را در بر می گیرد، برنامه ای تنظیم کرده ایم.

فارس: آیا امکانات و بسترهایی برای استقرار نیروهای مشترک در سوریه وجود دارد و شرایط توسعه در این کشور برابر است یا خیر؟

با این حال کشور ما در جنگ است، شرایط و امکانات برای برپایی اردوی مشترک کمی سخت است اما خیلی زود انجام می شود. در حال حاضر، برگزاری اردوی مشترک در خارج از کشور طبیعتا برای ما و جودوی سوریه مفید خواهد بود. در هر اردوی مشترکی که شرکت می کنیم می توانیم تجربیات خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میراسملی مدیرعامل فدراسیون جودوی ایران که دوست قدیمی و بسیار خوب من است تشکر کنم. ما سال هاست که همدیگر را می شناسیم و باید از او تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای در اختیار تیم ملی جودو سوریه قرار داد. واقعاً میراسمعلی در این مدت برای ما سنگ تمام گذاشت.

فارس: یعنی در این مدت میزبان خوبی از ایرانی ها دیده اید؟

اگر بخواهم در مورد میزبانی خلاصه کنم باید بگویم در این مدت باید شرایط و امکاناتی که ایرانیان در بالاترین سطح دانش و کرم دارند را در نظر بگیریم. وضعیت ما در ایران مثل خانواده هایمان بود. ما به هیچ وجه احساس نمی کنیم که در خانه هستیم.

فارس: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران، به نظر می رسد برنامه دیگری دارید، برای ما توضیح دهید.

از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت به لبنان سفر می کنیم. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی است. شرکت در چنین اردوهایی برای ما مفید و فنی است. در این اردوهای مشترک با برگزاری مسابقات برای ما، روز به روز شرایط مان از نظر فنی بالاتر می رود.

پرشیا: آخرین حرف شما…

طبق برنامه به مشهد مقدس سفر خواهیم کرد. این نشان دهنده اوج مهمان نوازی ایرانیان است. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و فدراسیون جودوی ایران و کسانی که ما را در برگزاری اردوی مشترک یاری کردند تشکر می کنم. امیدوارم به زودی شرایطی فراهم شود که اردوی مشترکی در دمشق راه اندازی شود تا گوشه ای از عشق به خانواده جودوی ایران که با ما مانند خانواده خودشان رفتار می کنند جبران شود.

به پایان برسد پیام
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید