افزایش مرده زایی به دلیل کرونا


کارشناسان گفته اند که کووید-۱۹ دلیل افزایش عوارض تهدید کننده بارداری و مرده زایی است.

به گزارش ایسنا، آنها کووید-۱۹ را با افزایش عوارض مرگبار بارداری و زایمان مرتبط دانستند و ابراز نگرانی کردند که ممکن است باعث فشار خون بالا و جدا شدن جفت شود.

نتایج یک مطالعه در ماه سپتامبر نشان داد که اگر یک زن حتی یک نوع خفیف کووید-۱۹ داشته باشد، این ویروس می تواند به پاسخ ایمنی جفت به سایر عفونت ها آسیب برساند و منجر به مرده زایی شود.

همچنین، کووید-۱۹ می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های کوچک در رگ‌های خونی زنان باردار شود و آن‌ها را در معرض خطر یک بیماری بالقوه فشار خون بالا به نام پره اکلامپسی قرار دهد.

پره اکلامپسی یک عارضه بارداری است که سالانه باعث مرگ ۷۰۰۰۰ مادر و ۵۰۰۰۰۰ جنین در سراسر جهان می شود و تعداد این عوارض در طول همه گیری افزایش یافته است.

این بیماری تنها بخشی از مجموعه داده هایی است که کارشناسان در حال مطالعه آن هستند تا درباره چگونگی تأثیر کووید بر بارداری بیشتر بدانند. به گفته کارشناسان، زنانی که در دوران بارداری به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند نیز در معرض خطر مرده‌زایی هستند. اما واکسیناسیون می تواند به پیشگیری از این حوادث کمک کند زیرا آمار نشان می دهد که زنان واکسینه نشده در معرض خطر بیشتری برای عوارض هستند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، در ابتدای همه گیری، بسیاری بر این باور بودند که کووید روی جنین تأثیر نمی گذارد زیرا تعداد کمی از کودکان با این بیماری متولد می شوند. اما نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی زنان و زایمان نشان داد که ویروس کرونا پاسخ ایمنی جفت را به سایر عفونت ها مختل می کند.