آیت الله صدیقی: احترام علمای دین نشان از عمق دین مردم است


به گزارش خبرگزاری فارس، بنابر اخبار حضرت معصومه سلام الله علیها مراسم بزرگداشت آیت الله محمدعلی نصیری (ره) شب گذشته با حضور علما، طلاب و علمای قم برگزار شد. . مراسم تجلیل از آیت الله کاظم صدیقی و عباس حیدرزاده در مسجد جامع قم برگزار شد.

در این مراسم آیت الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و عضو شورای قضایی استان تهران با اشاره به جایگاه علمی و اخلاقی آیت الله نصیری گفت: این دنیای بی کران بیان بی کرانی خداوند است و طبق روایات این بی حد و حصر است. جهان تا عالم شویم و این دنیا خطاب خداست. از آیات مبارکه می توان فهمید که انسان به هدف خلقت جهان رسیده است، اگر ابتدا بفهمد که قدرت خداوند نامحدود است.

وی در ادامه گفت: رسیدن به قدرت لایتناهی و علم بیکران خداوند با علوم دینی مانند فقه، اصول منطق و کلمات حکمت امکان پذیر نیست و هیچ کدام دانشمندان را به جایی نمی رساند که بفهمند. قدرت و علم خداوند چون انسان موجودی متناهی است که وجود ندارد، شامل محدودیت خداوند نمی شود.

صدیقی تصریح کرد: سبحان الله، اما سؤال از این جا مشخص می شود که ما جز مفاهیم قدرت و علم خداوند چیزی نمی دانیم و خداوند نیز در این تعبیر این را توضیح داده است. از منظر قرآن، بیان خداوند از سوی فقها و نویسندگان، یکی از آن توضیحات است و جز «عبدالله المخلصین» چیزی ذکر نشده است.

فرمود: هر کس می خواهد تصاویر جمال خدا و جلال و اعمال حضرت حق علیه السلام را ببیند و در وجودشان نور بیابد، با مخلصین ارتباط برقرار کند. همچنین در آیه ای از سوره بقره آمده است: آیا می توان به صفات الهی که قرآن می گوید جذب شد؟ روش این است که یا از “مترون” باشید یا به آنها بپیوندید.

مدیر مدرسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه قرآن الگو و گنجینه علم خداوند است، گفت: این کتاب موجود نیست. با چه وسیله ای می توان به سراغ قرآن رفت و به علم الهی دست یافت؟ راه بهره مندی از سفره قرآن، ارتباط با اهل بیت و مخلصین است و این تعبیر صادقانه با اخلاص متفاوت است. خیلی سخت است که خود را در تمام تصمیمات خود دخالت ندهیم.

وی افزود: آیت الله بروجردی وقتی به ایشان فرمودند که شما به خاطر خدمات زیادی که انجام داده اید، نگران چیزی هستید، وقتی حدیث امیرالمؤمنین(ع) «اخلاص املیک» را می خواند; پس خیلی گریه کرد. کدام یک از ما می تواند یک عمل خالصانه را بدون چشم و هم چشمی نام ببرد؟ علم رزق است و از روی تقوا به انسان داده می شود و اگر تقوا نداشته باشد در زمره علما قرار نمی گیرد.

صدیقی افزود: همه ما به علم امام نمی رسیم زیرا امام حجت مطلق است و خلیفه الله است و قطره هایی از علم امام را در نماز می خواهیم. ارتباط با مؤمنان مانند قطره‌ای است که به دریا متصل است و اگر کثیف‌ترین قطره‌اش به دریا بیفتد، پاک می‌شود. اگر گناهی کرده ایم فقط توبه مشکلی را حل نمی کند اما اگر به آغوش اهل بیت(ع) برویم به دریا گره خورده ایم.

این استاد حوزه تصریح کرد: من سال ها از شاگردان مرحوم آیت الله نصیری بودم و ایشان به من توصیه خوبی کرده بودند که هر شب برایم دعا کنند. آیت الله نصیری استادی دیده بود و با فقها آشنا بود.

رئیس ستاد پیشگیری از امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به تلاش دولت و مسئولان در راه خدمت به مردم و رفع نیازهای جامعه گفت: در ایران گران است اما گران است. با رهبری حکیمانه الله خامنه ای، نعمت های فراوانی است که نه قحطی داریم و نه کمبود. یک مقام آلمانی به مردم گفته است که به توالت نروند و آنها در شرایط سختی هستند. در همسایگی ما باید چند برابر هزینه بدهند.

وی با اشاره به میراث دولت قبل برای دولت فعلی، افزود: دولت با وام ها شرایط را در دست گرفته است و عده ای القا می کنند که مردم نه تنها از نظام خارج نشده اند، بلکه از دین نیز خارج شده اند. اما مجالس غدیری و محرم و عجل و احترامی که مردم به علمای خود قائلند نشان از عمق هویت دینی مردم ماست.

صدیقی گفت: نماز مردم در تشییع سردار سلیمانی نشان داد که ما یک فرد انقلابی می خواهیم. احترام مردم به آیت الله بهجت و آیت الله نصیری نشانه علاقه مردم به دین است. آیات نصری و بهجت در زمان حیاتشان وجود پربرکتی داشتند و با رفتنشان اثری ستودنی بر جای گذاشتند.

صدیقی در پایان گفت: ایشان علاوه بر مقام و نسبت عالی مرحوم آیت الله نصیری با شخصیت های بزرگ اهل جنت از جمله آیت الله بهاءالدین و بهجت، یکی از چشمان سینه سوزان حضرت حجت بودند. AJ) مشغول مطالعه بود.

انتهای پیام/ ۷۸۰۳۲
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید