آیت الله الهی الهدی: ایده برجام یک فکر اشتباه بود و ادامه آن بسیار اشتباه است.


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد: آیت الله سید احمد علم الهادی در خطبه نماز جمعه این هفته حرم رضوی مشهد با اشاره به شرایط خاص کشور افزود: ما در کشور زندگی می کنیم. بسیار حساس است زیرا از یک طرف فشار یک مشکل اقتصادی و معیشتی است و از طرف دیگر فرصت مهمی است که در عرصه جهانی در راه است.

امام جمعه مشهد گفت: موضوعی که امروز برای مسئولین، مردم و مردم شما برادران و خواهران مهم است، شناخت مشکلات و ریشه ها و فرصت هاست. یعنی اگر مردم فرصت ها را بفهمند و با آنها آشنا شوند طبیعتاً در زندگی اجتماعی امید و حیات پیدا می کنند و اگر اصول مسائل و زندگی را درک کنند مشکلات مردم و مسئولین عاقل را حل می کنند. به. موانع

همه مسئول حل مشکلات مردم هستند

وی گفت: مسائلی که به ویژه آسیب پذیرترین اقشار را تحت تاثیر قرار داده مشکلات اقتصادی، معیشتی و افزایش قیمت است. این یک واقعیت قابل قبول برای همه مردم ما است. رویداد اخیر که یک حرکت اقتصادی با هدف تأمین عدالت اجتماعی در جامعه بود، طبیعتاً در قالب یک جراحی بزرگ اقتصادی عوارض و دردسرهایی نیز به همراه داشت. وقتی دولت می خواهد میلیاردها دلار از جیب ۵ نفر بیرون بیاورد و به جیب ۵ میلیون جمعیت کشور بگذارد، معلوم است که کار ساده ای نیست و کسانی که به طور طبیعی استخدام می شوند، عقب نمی مانند. به دنبال جبران بنابراین این شرایطی است که قوه مجریه، قضاییه و دستگاه های حاکمیتی باید به سختی حرکت کنند.

آیت الله الهی الهدی ادامه داد: در شماره پنجم نهج البلاغه، بدن مطهر امیرالمومنین (علیه السلام) به مقامات حکومتی دستور داد و فرمودند: ایشان چنین کردند، جز اینکه سرمایه سابق ایشان برای حکومت بوده است. تسهیلات، اما حقوق مردم را گران عرضه می کرد و یا در انبارها انبار می کرد. مسئولین ما نباید نسبت به این مسائل بی تفاوت باشند.

وی افزود: اینکه اقتصاددانان چه می گویند و چگونه قیمت کالاها را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می کنند، البته ما هم موافق هستیم و این الفبای علم اقتصاد است، اما مسئله وضعیت اقتصادی است نه رفاه. جامعه ای که از یک سو با تحریم های خصمانه مواجه است و از سوی دیگر دست مستاجران را قطع می کند و با ذی نفعان دعوا می کند، دستگاه های مدیریتی نیز باید به صورت هماهنگ به میدان بیایند و ذینفعان را دنبال کنند.

امام جمعه مشهد با اشاره به مشکلات مردم تاکید کرد: در مقابل مشکلاتی که امروز گریبان مردم ما را گرفته است، هیچ اداره ای نمی تواند بگوید این مشکلات به من ربطی دارد. در مقابل ناآرامی ها و فشارهای مردم، اگر حزب حاکم بخواهد بی احتیاطی کند، تحت تأثیر مشکلات زندگی، صدمات جبران ناپذیری را به مردم به ویژه فقرا و نیازمندان وارد می کند. حاکمیت این کشور یک حاکمیت دینی است، بنابراین در جایی که مردم و کشور را تهدید می کند، همه مسئول هستند و باید به کرسی بیایند و هم مردم و هم مسئولین شرایط را داشته باشند، مشکلات را بشناسند، به کرسی بیایند و به یکدیگر کمک کنید زیرا هر مشکلی در هر جایی که مردم در صحنه هستند حل می شود.

برجام از ابتدا یک تصور غلط بود

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: در کنار سختی ها، یکسری فرصت ها نیز وجود دارد. ما در شرایطی هستیم که موضوع تحریم نه تنها بی طرف است، بلکه دشمن هم به بی اثر بودن آن اعتراف می کند. او از ابتدا می گفت باید بورژوازی درست کنیم که اشتباه بود، اما خوشبختانه ادامه آن اشتباه است، زیرا در یک هفته اخیر دیپلماسی اقتصادی دولت به جامعه ما فرصت ساخت بدون بورژوازی را داده است. و بدون اتکا به بیگانگان، این دیپلماسی بین ما و همسایگان و سرزمین های دور شکل گرفته است. فروش یک نفتکش بزرگ و دستور ساخت دو نفتکش دیگر فرصت ارزشمندی برای ونزوئلا و همچنین چندین رئیس جمهور و مقامات ارشد کشورهای همسایه بود که هفته گذشته برای امضای قراردادهای همکاری موثر وارد تهران شدند.

حل مسئله در گرو حفظ ارزش های دینی است

امام جمعه مشهد با تاکید بر لزوم حفظ ارزش های دینی در جامعه خاطرنشان کرد: با درک مشکلات و مبانی آنها، اگر می خواهیم از عنایات الهی برای حفظ جایگاه دینی و اسلامی جامعه استفاده کنیم. با آمدن ما مشکلات ما حل می شود و فرصت های قابل پیش بینی به وجود می آید ارزش های دینی که خدا دوست دارد باید بر زندگی اجتماعی ما سایه افکند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید