آیا پسوریازیس قابل درمان است: هزینه درمان


پسوریازیس یک روند بیماری طولانی مدت است که پوست را در نواحی خاصی مانند صورت، پوست سر، کف دست، کف پا و ناخن ها تحت تاثیر قرار می دهد. این به دلیل رشد کنترل نشده لایه فوقانی پوست در مکان ها رخ می دهد. بافت اضافی پوست خشک می شود و مانند لکه های پوسته پوسته می ریزد. خارش شدید، سوزش و درد از علائم بارز این بیماری است.

معمولاً پسوریازیس در حدود ۷۵ درصد موارد یک وضعیت سلامت خفیف است. شدت بروز این بیماری کیفیت زندگی را کاهش می دهد. بیماران مبتلا به درگیری صورت، اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست می دهند. معمولاً آرنج، زانو، پوست سر، ناف و ناحیه کمر را درگیر می کند. بیان این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

چه چیزی باعث پسوریازیس می شود؟

سیستم ایمنی معیوب

این بیماری است که در آن مکانیسم دفاعی سیستم ایمنی شما مختل می شود. برخی از عفونت ها می توانند این پاسخ های ایمنی را تحریک کنند. سیستم ایمنی بدن شما به اندام های خود آسیب می رساند و این به عنوان خودایمنی شناخته می شود. سیستم دفاعی بدن شما نمی تواند بین بافت های خود و ترکیبات مضر خارجی تمایز قائل شود. در نتیجه، سیستم ایمنی بدن به طور نامنظم عمل می کند و با سلول ها و اندام های خود مبارزه می کند. مواد شیمیایی و ترکیباتی را آزاد می کند که به پوست، استخوان ها و اندام های داخلی آسیب می رساند.

ژنتیکی

بسیاری از بیماران مبتلا به پسوریازیس به دلیل پیوند ژنتیکی آن، اعضای خانواده خود را تحت تأثیر قرار می دهند. دسته بندی خانواده موارد نشان دهنده زمینه ژنتیکی قوی است. علاوه بر این می تواند دوقلوهای همسان را نیز به طور مساوی تحت تأثیر قرار دهد. اگر بستگان درجه اول شما تحت تأثیر قرار گرفته باشند، خطر بروز این بیماری در شما بیشتر است.

عوامل محرک

اگرچه سیگار و استرس به عنوان عوامل ایجاد کننده دخیل نیستند، اما می توانند باعث بروز یک اختلال زمینه ای شوند.

آیا پسوریازیس یک بیماری مسری است؟

پسوریازیس یک بیماری است که شامل التهاب پوست و بافت زیرین می شود. توسط هیچ ارگانیسم بیماری زا ایجاد نمی شود. بسیاری از باکتری ها مانند استرپتوکوک ممکن است باعث عفونت اضافی در افراد پسوریازیس شوند. از این رو، این بیماری نمی تواند از طریق لمس یا تعامل فیزیکی گسترش یابد.

آیا پسوریازیس می تواند باعث مرگ ناگهانی شود؟

این یک بیماری مزمن است و طی سال ها تغییرات التهابی تکامل می یابد. در ابتدا پوست و بافت زیرین را درگیر می کند، اما بعداً می تواند استخوان ها، رگ های خونی، مفاصل و اندام ها را درگیر کند. هنگامی که اندام هایی مانند کلیه و قلب تحت تاثیر قرار می گیرند، تهدید کننده زندگی می شود. معمولاً این یک بیماری خفیف با درگیری پوستی است و سالها رنج را به همراه دارد. مرگ ناگهانی در این بیماری نادر است مگر اینکه بر اندام های حیاتی تاثیر بگذارد.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

معمولاً بیماران در ابتدا از این بیماری به دلیل ماهیت خفیف آن غفلت می کنند. اما تشخیص و درمان به موقع می تواند پیشرفت بیماری را متوقف کند. به محض مشاهده هرگونه درگیری پوستی باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه این بیماری قابل درمان نیست، اما می توان سیر بیماری را تغییر داد. شما باید با دقت به دنبال ویژگی های بارز این بیماری باشید. هر ضایعه پوسته پوسته شدنی که به طور مکرر با خارش ایجاد می شود نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

تظاهرات بیماری

ضایعات پوستی پسوریازیس معمولاً آرنج، زانو، پوست سر، ناف و ناحیه کمر را درگیر می کند. کمتر روی ناخن ها، صورت، کف دست ها و پاها یا در نواحی بین تریجینی دیده می شوند.

پسوریازیس پوست سر: تقریباً در همه بیماران در مقطعی دیده می شود. فلس های نقره ای یا قرمز رنگ دیده می شوند که ترک می خورند و خونریزی می کنند. درد و سوزش در این ضایعات می تواند منجر به خراشیدن مکرر و آلوپسی شود.

پسوریازیس صورت: حدود ۲۰ درصد موارد پسوریازیس صورت دارند که نشان دهنده بیماری شدید است. قسمت بالایی و پایینی پیشانی، گونه ها و اطراف گوش ها بیشتر درگیر می شوند. به ندرت ضایعات می توانند نواحی اطراف چشم و دهان را درگیر کنند.

نواحی بینابینی: این یک شکل غیر معمول پسوریازیس است که به عنوان پسوریازیس معکوس شناخته می شود. چین های پوستی زیر بازوها، ران ها و ناف را درگیر می کند. این ضایعات پوسته پوسته نیستند، اما براق مایل به قرمز هستند.

پسوریازیس کف دست و کف پا:

۱۵-۱۰ درصد بیماران درگیری کف دست و کف پا را نشان می دهند. این نوع پسوریازیس فرم شدید و مقاوم به درمان است. در این نوع اختلالات جسمی و درگیری شدید روانی اجتماعی دیده می شود.

آیا پسوریازیس می تواند منجر به سرطان شود؟

اگرچه رنج این بیماری را می توان با سرطان مقایسه کرد، اما این باعث بدخیمی نمی شود. ضایعات گسترده در بدن با سال‌های طولانی رنج، مشخصه پسوریازیس است. به ندرت یک نوع سرطان سیستم لنفاوی به نام لنفوم ممکن است پس از سال ها درگیری رخ دهد.

هزینه درمان پسوریازیس چقدر است؟

اگرچه این بیماری قابل درمان نیست، اما یک بیماری قابل درمان است. درمان های جدید را می توان برای افزایش کیفیت زندگی و اصلاح بیماری اتخاذ کرد. ویژگی های مختلف این بیماری آن را به درمانی پرهزینه تبدیل می کند.

 • روند بیماری طولانی مدت
 • تداخل گسترده
 • تاثیر آرایشی
 • ماهیت بیماری بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد
 • درگیری اندام چند عاملی پیچیده
 • شدت ضایعات

سال‌های طولانی درمان زیبایی با کاربرد موضعی آن را به درمانی پرهزینه تبدیل می‌کند. پسوریازیس صورت اغلب پرهزینه ترین درمان است. هزینه ها می تواند تا ۱۵۰۰۰-۲۰۰۰۰ INR در ماه با روش های جدید درمان افزایش یابد.

چه عوارضی در پسوریازیس ممکن است رخ دهد؟

استخوان ها و مفاصل: آرتریت پسوریاتیک که مفاصل را درگیر می کند در ۴۰ درصد از بیماران با تخریب مفاصل و استخوان ها ایجاد می شود. پسوریازیس ناخن اغلب با درگیری استخوان و مفاصل همراه است.

هیپرلیپیدمی: پسوریازیس در دراز مدت می تواند منجر به سندرم متابولیک شود که باعث افزایش سطح چربی خون می شود.

فشار خون: به دلیل دخالت پرخاشگری و قلب و کلیه ها باعث افزایش فشار خون می شود.

بیماری عروق کرونر- خطر انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

دیابت نوع ۲: بیماران ممکن است ناهنجاری های قند خون داشته باشند و به دیابت مبتلا شوند.

افزایش شاخص توده بدنی: اختلالات متابولیک و کناره گیری اجتماعی اغلب می تواند منجر به چاقی شود.

دستگاه گوارش: تغییرات التهابی مانند بیماری کرون و درگیری کبد در برخی از بیماران دیده می شود.

بیماری مزمن کلیوی پسوریازیس ممکن است یک عامل خطر برای بیماری مزمن کلیوی و بیماری کلیوی در مرحله نهایی باشد، مستقل از عوامل خطر سنتی.

پسوریازیس می تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد

پسوریازیس یک بیماری شناخته شده برای کاهش کیفیت زندگی است. عوامل مختلف موثر در آن عبارتند از:

 • شدت علائم مانند درد، خارش و خونریزی
 • محلی سازی ضایعات در مناطق خاص
 • درگیری صورت و پوست سر بر ظاهر فیزیکی تأثیر می گذارد
 • بیماری شدید می تواند منجر به بیماری شود
 • مشکل در فعالیت های روزمره
 • مشکلات صمیمیت به دلیل ضایعات پوستی

پسوریازیس و سلامت روان

تأثیر پسوریازیس بر سلامت روانی و روانی بسیار زیاد است. این بیماری فرد را از جامعه دور می کند. بار بیماری، هزینه درمان، تغییر شکل ظاهری و روابط ناامن، همگی می توانند باعث بی ثباتی روانی فرد شوند.

شرایط روانی مختلفی که در پسوریازیس مشاهده می شود عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • افکار خودکشی
پسوریازیس
پسوریازیس

درمان پسوریازیس:

پسوریازیس ممکن است یک بیماری قابل درمان نباشد زیرا روند بیماری بارها و بارها ظاهر می شود. با این حال، درمان های زیادی وجود دارد که بیماری را سرکوب می کند و به شما کمک می کند تا یک زندگی عادی داشته باشید.

کاربرد موضعی: در ابتدا پزشک یک پماد ملایم یا نرم کننده از هر یک از این ترکیبات را پیشنهاد می کند:

 • پماد و لوسیون استروئیدی
 • ویتامین D3 و تنظیم کننده های ایمنی موضعی
 • نرم کننده ها، محصولات مبتنی بر قیر و عوامل ضد میکروبی.

فتوتراپی: هنگامی که استروئیدهای محلی کمکی نمی کنند، این یک گزینه درمانی پرهزینه است.

درمان PUVA و NB-UVB برای کاهش درد و خارش مفید است.

داروهای خوراکی: در موارد مقاوم از داروهای سیستمیک زیر استفاده می شود

 • آسیترتین،
 • متوترکسات
 • سیکلوسپورین

درمان بیولوژیکی: این درمان ها در برخی موارد می تواند مفید باشد.

 • سکوکینوماب
 • Ustekinumab
 • ایکسیکیزوماب

مهار کننده آنزیم

آپرمیلاست

ادامه مطلب

درمان PCOS

تولد زودرس

بیماری قلبی

مدیریت استرس

کاردیو قلب را سالم نگه می دارد

کلسترول خوب HDL

آلودگی صوتی

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/