آیا نیروی هوایی ترکیه به ۴۰ فروند جنگنده جدید F-16 مجهز می شود؟


به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی دولت ترکیه روز جمعه ابراز امیدواری کرد که آمریکا با فروش جنگنده های اف ۱۶ به آنکارا موافقت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم کالان، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: روند تایید آمریکا برای فروش جنگنده های اف ۱۶ به ترکیه به خوبی پیش می رود و ممکن است ظرف چند ماه آینده تکمیل شود. “

بر اساس این گزارش، در اکتبر ۲۰۲۱، ترکیه پس از ناکامی در خرید جت های جنگنده F-35، ۴۰ فروند جنگنده F-16 لاکهید مارتین و ۸۰ جت جنگنده فعلی خود را به روز رسانی کرد. خرید کیت.

آبراهام کالان گفت که دولت آمریکا تلاش های صادقانه ای در این زمینه انجام می دهد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی واضح آسان نیست، اما به احتمال زیاد این روند طی یکی دو ماه آینده تکمیل می‌شود، وقتی این اتفاق بیفتد، مشکل نوسازی و خرید جنگنده‌های جدید F-16 حل خواهد شد. ” گفت کالین.

در چند سال گذشته پس از دستیابی ترکیه به سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه که منجر به تحریم های آمریکا و خروج ترکیه از برنامه جت های جنگنده اف-۳۵ شد، کنگره آمریکا با آنکارا مخالفت کرد و موضع سختی اتخاذ کرد.

در حالی که نیروی هوایی ترکیه در حال بررسی جت های انگلیسی یا روسی برای نوسازی کشتی های جنگی خود است، یونان نیز در حال حرکت است.

یونان اخیراً مرکز آموزش خلبانی جدید خود را با مشارکت اسرائیل افتتاح کرده است. یونان در تلاش است تا با قدرت هوایی نسبی رقیب منطقه ای خود یعنی ترکیه مقابله کند و به همین دلیل در قراردادی به ارزش ۱.۶۵ میلیارد دلار که سال گذشته با دولت یونان منعقد شد، شرکت صهیونیستی “البث” خلبانان جنگنده را خریداری می کند و مرکز آموزشی ایجاد می کند. در پایگاه نیروی هوایی در شهر کالاماتا در جنوب یونان تاسیس شد.

یونان در نظر دارد با حضور جنگنده های اف ۱۵ عربستان سعودی رزمایش هوایی انجام دهد (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید