آیا خطر «سونامی» در خلیج فارس وجود دارد؟ / ادغام تماس های اضطراری در ۶ ماه آینده


محمدحسن نامه ای معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: زلزله یک فاجعه نیست بلکه یک پدیده است که این پدیده در سال های آینده بررسی می شود. از طریق امکان پذیر است و انجام تحقیقات برای تشخیص انرژی آزاد شده توسط گسل ها تا در دسترس انسان قرار گیرد تا بتوان از آن بهتر استفاده کرد.

وی با اشاره به علت افزایش زلزله در کشور گفت: زلزله هیچگاه با ما همگام نیست و با توجه به جغرافیای کشور و وجود نقص های متعدد هر لحظه امکان وقوع زلزله در کشور وجود دارد. باید خودمان را برای زلزله آماده کنیم، باید طوری هماهنگ کنیم که حتی الامکان سعی کنیم روی گسل ها نسازیم یا اگر مجبور به ساختن ساختمان ها در محدوده گسل ها هستند. مصالح ساختمانی باید در برابر زلزله تا ۸ ریشتر مقاومت کنند.

نومی خاطرنشان کرد: اسناد و مدارک قبلی در کشور نشان می دهد که ما هرگز شاهد زلزله ۸ ریشتری نبوده ایم اما هر ده یا ۲۰ سال یک بار شاهد زلزله هایی با بزرگی ۷ یا کمی بیشتر از آن بوده ایم. اگر منافع ما با این شاخص همسو شود، به مردم و مسئولان ما اطمینان می دهد که خطری کشور را تهدید نمی کند.

آیا خطر سونامی خلیج فارس را تهدید می کند؟

رئیس مدیریت بحران کشور با اشاره به علل زمین لرزه های اخیر در جنوب کشور گفت: در ماه های گذشته شاهد زلزله های زیادی در کشور بوده ایم اما زمین لرزه های زیادی در خلیج فارس بین جزایر کیش و بندر چارک رخ داده است، هرچند کارشناسان بر این باورند که این زمین لرزه های اخیر ناشی از حرکت فلات شبه جزیره عربستان و رانش به فلات ایران بوده است. سونامی زیرا خلیج فارس دریایی کم عمق است و این زمین لرزه ها نزدیک به ساحل رخ می دهد و تنها انرژی نهفته در گسل ها را آزاد می کند و از زلزله های بزرگ جلوگیری می کند.

نگاه مثبت به کشور در بازسازی و بازسازی

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نقش بازسازی را در کاهش خسارات ناشی از زلزله مهم توصیف کرد و گفت: شاهد وقوع زلزله در کیش هستیم، اگرچه پنج نفر از شهروندان ما در روستای سیدخش جان باختند، اما ساختمان ها تاکنون به وقوع پیوسته است. بازیابی می تواند امنیت را در آینده ایجاد کند. باید افتخار کنیم که در زلزله بم ۳۴ هزار نفر جان باختند و ۲۸ هزار نفر مجروح شدند اما در این زلزله اخیر ۵ نفر در سایه خشخاش جان باختند که تغییر کرده است. امروز می بینیم که بنیادی مانند اقامتگاه انقلاب اسلامی اقدامات مناسبی در روستاها و اقدامات خوبی در شهرها انجام داده است، نشان می دهد که با این روند می توانیم خانه های امن برای مردم داشته باشیم.

وی به ساخت و ساز کشورهای همسایه ایران اشاره کرد و گفت: در کشورهای همسایه ما چنین چیزی وجود ندارد. اگرچه تعداد زمین لرزه ها و گسل ها در این کشورها به اندازه ایران نیست، اما شاهد بودیم که افراد زیادی بر اثر زلزله در کشور همسایه جان خود را از دست دادند، اما آسیب های ناشی از زلزله در این کشور بسیار زیاد است. مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشد.

آغاز ادغام تماس های اورژانس از تهران/محل یابی حادثه دیدگان به مراکز اورژانس

نومی در ادامه این گفتگو به جزئیات دیگری در خصوص یکپارچه سازی تلفن های اورژانسی اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا موضوع یکپارچه سازی تلفن های اورژانس را به صورت پایلوت در تهران آغاز و به شهرستان ها منتقل کنیم و باید در این زمینه فکری کرد. آی تی. شماره برای همه سازمان های اورژانس. از آنجایی که فردی که دچار حادثه می شود در زمان حادثه تمام مسائل را فراموش می کند و هیچ عددی را به خاطر نمی آورد، سعی می کنیم در این قسمت یک عدد واحد برای همه اعضای بدن داشته باشیم. مصدوم باید به مراکز امداد منتقل شود.

وی افزود: اعطای شماره به تلفن های اورژانس اقدامات زیادی را می طلبد و حضور فعال سازمان ها را می طلبد. برای این موضوع به تلفن و شماره اختصاصی نیاز داریم، ابتدا برخی از دوستان اصرار داشتند که می توان از شماره های موجود استفاده کرد اما اینطور نیست و باید شماره جدیدی انتخاب شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حفاظت از داده ها و انتقال محل حادثه به دستگاه های امدادی ضروری است و امید است تا شش ماه آینده برای همه دستگاه های امدادی تعداد واحدی انتخاب و مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید