آلوپسی با الگوی مردانه چیست؟

آلوپسی الگوی مردانه وضعیتی است که در آن ریزش مو وجود دارد. انواع مختلفی از آلوپسی وجود دارد اما این شایع ترین است. به آن آلوپسی آندروژنیک نیز می گویند. با نازک شدن مو در بالای سر و همچنین در کناره ها مشخص می شود. ممکن است موها به طور کامل از بین بروند و یک نفر طاس شود. طاسی با الگوی مردانه در زنان نیز رخ می دهد. در این مورد، لاغری ایجاد می شود و طاسی رخ نمی دهد.

تصور می شود که این وضعیت توسط آندروژن ها ایجاد می شود. اینها هورمون هایی هستند که نقش اساسی در رشد بدن هر دو جنس دارند. یک آندروژن خاص وجود دارد که مشخص شده است، یعنی دی هیدرو تستوسترون (DHT). این هورمون مسئول ایجاد خصوصیات مردانه قبل از تولد است. وجود آن در دوران بلوغ نیز ضروری است. DHT از تبدیل تستوسترون غیر متصل توسط ۵-آلفا ردوکتاز تشکیل می شود. این آنزیمی است که در سجده و همچنین پوست سر یافت می شود. تستوسترون معمولاً توسط یک گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی محدود می شود. با این حال، اگر سطوح پایین گلوبولین و سطوح بالای تستوسترون وجود داشته باشد، هورمون جنسی بیشتری وجود دارد که می تواند به DHT تبدیل شود. به دلیل عملکرد کمی که DHT دارد، تمایل دارد به فولیکول های مو متصل شود. این باعث کاهش ظرفیت فولیکول ها برای جذب مواد مغذی حیاتی برای رشد و نمو می شود. سلامت موها به گونه ای تحت تاثیر قرار می گیرد که ممکن است چروک یا چروک شود. سپس بدون تعویض شروع به سقوط می کند. ریزش مداوم مو منجر به طاسی می شود.

گمان می رود که آلوپسی با الگوی مردانه نیز ممکن است در نتیجه ژنتیک باشد. تحقیقات هنوز در مورد اینکه آیا به مادر یا پدر مرتبط است یا شکاف نسلی وجود دارد ادامه دارد. این باور قوی وجود دارد که کروموزوم X تا حد زیادی مسئول آلوپسی است. هر دو کروموزوم یک زن باید دارای نقص باشند تا این بیماری ایجاد شود.

آلوپسی با الگوی مردانه قابل درمان است. داروهایی برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد مو در دسترس هستند. داروهایی مانند کتو کنازول و همچنین دوتاستراید ممکن است برای مهار عمل ۵ آنزیم آلفا ردوکتاز استفاده شود. سایر داروها مانند فیناستراید به آنزیم متصل می شوند و یا از عملکرد DHT بر روی فولیکول های مو جلوگیری می کنند. همچنین داروهای گیاهی مانند نخل اره ای وجود دارد که می تواند در درمان طاسی نیز استفاده شود.

تغذیه سالم بسیار مهم است، زیرا رژیم غذایی ممکن است در کاهش ریزش مو نقش داشته باشد. ورزش برای افزایش گلبول اتصال هورمون جنسی با کاهش انسولین که آن را تنظیم می کند مفید است. هر چه سطح جهانی بالاتر باشد به این معنی است که هورمون های تستوسترون کمتری وجود دارد که متصل نیستند و می توانند به DHT تبدیل شوند. از مصرف استروئیدها باید اجتناب شود، زیرا سطح تستوسترون را در بدن افزایش می دهند. استرس همچنین یکی از عوامل ایجاد طاسی است و عاقلانه است که سطح استرس را به حداقل برسانید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر